• PRIČUCHLI SME K NOVINÁRČINE

• ŠTÚROVO PERO

Práca novinárov je mnohokrát nedocenená, nepovšimnutá, či dokonca zhadzovaná. Je dôležité si však uvedomiť, akú rolu zohráva v našej spoločnosti. Sú medzi nami novinári, venujúci sa odvážnym témam, ktoré ich neraz môžu dostať do ohrozenia života. Žiaľ, nie je to niečo, o čom sa len píše. Sami sme pred pár rokmi boli svedkami vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Vtedy som sa očami  dieťaťa prizerala na svet, ktorý mi prišiel krutý, bolestný a nespravodlivý. Táto zdrvujúca udalosť nám však každý deň môže pripomínať, aké dôležité je šíriť pravdu. Žijeme v dobe plnej informácií a nevedomky zahltení sa dostávame do rozporu medzi skutočnosťou a tým, čo presahuje hranice nášho rozumu.

Súťaž nesúca názov po významnej historickej postave nám otvorila Dvere nových možností. Vysokoškolská a stredoškolská súťaž novinárov, Štúrovo pero, sa zaoberá prácou školských časopisov z celého Slovenska. Nakoľko už druhý rok na našej škole funguje Paidagogos, poslali sme naše posledné dve čísla. Počas dvoch dní sme sa vo zvolenskej  Krajskej knižnici Ľ. Štúra, ktorá dýcha krásnymi priestormi, zúčastnili mnohých stretnutí s inšpiratívnymi ľuďmi. Dostali sme cenné rady, týkajúce sa ďalšej práce s časopisom. Porota, ktorá hodnotila naše výkony, pozostávala z trojice pánov, Pavol Vitko, Patrik Herman a Lukáš Diko. Každému z nich sme sa predstavili a vypočuli si, čo časopisu chýba, alebo naopak, v čom je špecifický.

Písať školský časopis nie je jednoduché. Naša redakčná rada pozostáva z ôsmich ľudí, a niekedy je naozaj ťažké, dohodnúť sa. No myšlienka toho, že vytvárame kroniku školy, ktorá tu zostane aj pre ďalšie generácie, nás posúva vpred. Viackrát bolo spomínané, že už len to, že náš časopis na škole vychádza, je veľký úspech. A aj keď má mnohé chybičky krásy, je v ňom kúsok nás. Paidagogos bol oproti iným časopisom významný v prevedení. Využili sme všetok talent, ktorý nám žiačky ponúkajú. Okrem písania článkov, vlastnej tvorby, sme využili umelecké fotografie z fotografického krúžku a taktiež jedinečné ilustrácie. Aj napriek tomu, že sme si boli všetci navzájom konkurenciou, sme sa inšpirovali tými druhými.

Súťaž Štúrovo pero oslávilo tohto roku 30. výročie a v kategórii stredoškolských časopisov ich súťažilo až 57. Vďaka tomu to bolo ešte o to výnimočnejšie podujatie. Nehovoriac o veľkej torte a významných oceneniach. Celkovo však musím zhodnotiť profesionalitu celého podujatia. Cez ubytovanie na internáte, organizáciu až po kávu zadarmo. Po celý čas sme sa cítili príjemne a, znovu použijem slovíčko, inšpiratívne. Prečo? Neustále nám po rozume chodili nové nápady, myšlienky a už aj sme chceli tvoriť!

Okrem konštruktívnej kritiky, sme dostali mnohé povzbudivé slová. Zarezonovali nám viaceré, no spomeniem slová pána Pavla Vitka. Vyzdvihol našu prácu s fotografiami, ilustráciami, grafikou, rubriku Keď nejde wifi, ktorá obsahuje práve vlastnú tvorbu našich študentov. Posledné číslo, na ktorom pracovala terajšia redakčná rada, bolo vraj sebavedomé, svieže, plné talentu, zaujatia, zvládnutého spravodajstva, publicistiky, zaujímavých tém a vylepšeného remesla.

Medzi nezabudnuteľné zážitky zaradím jednoznačne aj konferenciu s pánom ministrom školstva Tomášom Druckerom, ktorý zodpovedal otázky mladých ľudí, týkajúce sa najmä štúdia v zahraničí. Ďalším skvelý rozhovor s nami viedli manželia, Zuzana Kovačič Hanzelová a Michal Kovačič. Aj oni zodpovedali zvedavé otázky, či už ohľadom politiky, relácií, žurnalistiky alebo Let´s dance. Ako spomenula aj pani Kovačič Hanzelová, práca novinára, a najmä ženy, sa často spája s rôznymi vyhrážkami a inými druhmi nenávisti. Okrem takýchto slov, však zazneli aj mnohé krásne zážitky spájajúce sa so žurnalistikou. A takým ukazovateľom môže byť aj toto podujatie.

Aj keď odchádzame domov bez ceny, máme omnoho viac. Chuť tvoriť. Využiť nové poznatky a písať  pre našich študentov to, čo chcú čítať. To, v čom sa chcú nájsť. To, čo nám bude navždy pripomínať študentské časy našej školy. A keď raz nájdete časopis zaprášený od desaťročného prachu, spomeniete si. Možno.

Lucia Bihariová

SPUSTITE SI FOTOGALÉRIU