• Erasmus+ spája ľudí a krajiny

Erasmus+ je rozsiahly program EÚ, ktorý zahŕňa rozmanitú škálu akcií na podporu vzdelávania, odbornej prípravy a športu v Európe a ponúka príležitosti v oblasti mobility a spolupráce medzi jednotlivými krajinami. Program Erasmus+ ponúka príležitosť mnohým – žiakom, študentom i učiteľom. Tento program už nie je zameraný len na Európu alebo Európanov, otvára možnosti pre ľudí z celého sveta.

A práve Stredná odborná škola v Turčianskych Tepliciach bola súčasťou pobytu dvoch stredoškolských pedagógov z Turecka, Ebru a Lȕtfiye, ktoré pôsobia na rovnakom type strednej odbornej školy v Istanbule. Cieľom návštevy, od 6. mája do 10. mája 2024, bolo dosiahnuť, aby v rámci vzdelávacej mobility získali čo najviac informácií o našom školskom vzdelávacom programe, pedagogickej praxi a určite zlepšili jazykové znalosti, načreli do novej kultúry a zároveň z tejto skúsenosti mohli čerpať a uplatniť čo najviac v budúcnosti vo svojej krajine.

Prvý deň nás privítala v MŠ Školská PaedDr. Mária Kružlicová, ZRMŠ, spolu s našimi žiačkami z III.C triedy, ktoré nás sprevádzali počas celého dňa pri realizácii výchovno- vzdelávacej činnosti a denných aktivít. Hry a činnosti podľa výberu detí, zdravotné cvičenie, vzdelávacia aktivita na tému - Putovanie za zvieratkami a pobyt vonku ponúkli plným priehrštím pohľad na vysoko profesionálny prístup pani učiteľky, aktivizujúce metódy, didaktické postupy a kreatívne pomôcky našich žiačok. Pani učiteľka nás previedla celým areálom MŠ s krásnou rozľahlou záhradou. Odchádzali sme plní dojmov a skúseností z krásne stráveného dňa s našimi najmenšími.

Nasledujúce dni sa niesli v duchu nadobúdania teoretických, ale i praktických vedomostí a zručností priamo na pôde SOŠP. Metodika hudobnej výchovy, výtvarnej výchovy, metodika rozvíjania matematických predstáv a tvorivá dramatika boli inšpiráciou pre naše kolegyne vo všetkých smeroch a postupoch. Novinkou boli pre Ebru a Lȕtfiye taktiež aj talentové prijímacie skúšky, ktorých sa zúčastnili a dychtivo sa snažili zachytiť každý okamih.

Záver týždňa bol pre obe kolegyne z Istanbulu veľmi emotívny a plný vyznaní. Svoje postrehy a zážitky opísali v liste pri svojom odchode. Pozitívne ohlasy sa dotkli nielen školy a materskej škôlky, nenachádzali slová, ktorými by vyjadrili vďačnosť za prívetivosť, priateľskú atmosféru a pohostinnosť všetkým, s ktorými sa stretli. Veríme, že budúcnosť prinesie ďalšie príležitosti na získanie nových skúseností a stretnutia s nezabudnuteľnými priateľmi z celého sveta.

Mgr. Lenka Chrobáková Línerová