Náš vodca

To, aký máme pohľad na svet a spoločenské problémy v ňom, nám menia rôzne podnety, ktoré nás v živote obklopujú. Môže to byť napríklad aj film  Náš vodca, ktorý sme napäto sledovali na hodine občianskej náuky s pánom profesorom Uríkom.

 Témou filmu je neškodný projekt stredoškolského profesora pod názvom Diktatúra. Profesor sa snaží študentom priblížiť,  ako vyzerá vládna forma diktatúry. Všetko sa to odohráva za dverami triedy, kde to má aj zostať. Situácia sa postupne vyhrotí do takej miery, že samotnú diktatúru študenti začnú brať vážne. Vytvoria si organizáciu, a pokiaľ do nej nepatríte, ste nikto... Koniec príbehu vám neprezradím, ale ak chcete vedieť, do akého extrému môže zájsť nevinný experiment, odporúčam si ho pozrieť.

Čo mi film priniesol?  

Študenti vo filme opisujú, že sa v ich organizácii cítili rovnocenne. Na rovnakej úrovni. Cítili, že konečne niekam patria. Ale, prečo by sme sa nemali prijať takí, akí sme? Keď sa pozrieme do nie tak dávnej minulosti, zistíme, že už vtedy chceli rovnakých, dokonalých ľudí. Ale nie je na  nás ľuďoch  pekné práve to, že je každý  z nás iný? Že nás spája omnoho viac než len uniforma, pozdrav a nenávisť voči druhým? Spája nás láskavosť, tolerancia či lojalita voči ostatným. Uvedomila som si, ako dokáže pár slov hýbať  ľudskou  psychikou. Mám z toho zimomriavky.  Najhoršie na tom celom je to, že film bol natočený podľa skutočných udalostí.

Keby som povedala, že máš vyskočiť z okna, vyskočíš? Dostanem tvoje myšlienky do pohybu?  Pevne verím, že nie, že sme sa poučili ...

Lucia Bihariová (2.C)                           

                Stredná odborná škola pedagogická Turčianske Teplice, ul. SNP 509/116, 039 01  Turčianske Teplice