Spoznaj svoju Európu - 30.1.2024

Každý z nás by možno chcel precestovať svet. A ak nie svet, tak aspoň nejaké krajiny. Zistiť ich kultúru, ochutnať tradičné jedlo, vypočuť si ich hudbu, spoznať životný štýl a nastavenie miestnych ľudí. Európa je úžasný kontinent s množstvom zaujímavých krajín, a preto sme sa opäť tento rok na ňu zamerali v našom celoškolskom projekte Spoznaj svoju Európu, ktorý sa uskutočnil 30.1.2024. Síce sme hranice Slovenska neprekročili, no za jeden deň sme videli pätnásť európskych krajín, mnoho z nich dosť neznámych. Určite sa pýtate, ako je to možné? Vravíte si, veď to sa nedá! Ale ja vás presvedčím, že dá.

Každá trieda si tri týždne pred podujatím vylosovala jednu krajinu v rámci Európy, ktorú následne spracovala. Študentky museli splniť množstvo úloh, ktoré neboli jednoduché. Od výzdoby triedy, prípravy tradičného jedla, hudby, tancov, histórie, geografie až po samotnú kultúru a následné kreatívne odprezentovanie svojho projektu. Poviem vám, že sa s tým popasovali naozaj úžasne. Po prekročení prahu každých dverí sme sa behom sekundy ocitli v úplne inej krajine. Vôňa jedál sa niesla éterom a chytľavé pesničky nás nenechali sedieť pokojnými. Fotosteny, maľby, veselé scénky... V tento deň sme mali možnosť veľa vidieť a zažiť, zamyslieť sa nad životmi ľudí iných národností či vierovyznaní. Naše študentky nám dokonale priblížili jedinečnosť danej krajiny.

Nakoľko išlo o súťaž, bodované boli tri kategórie. Prvou bola obsahová stránka, ktorá pozostávala z informácií o histórii, geografii, kultúre, tradíciách, pamätihodnostiach, osobnostiach a gastronómii krajiny, z vlajky, hymny a základných pozdravov. Druhou bodovanou kategóriou bola samotná prezentácia, jej prevedenie a poslednou bola výzdoba triedy, kostýmy a dekorácie.

Hodnotiaca komisia to vôbec nemala jednoduché! Každá zapojená trieda do svojho projektu vložila kus svojej kreativity, originality a nadšenia. Sčítavanie bodov prebehlo hneď v ten deň po ukončení prezentácií. Komisia pozostávala z členov ŠP, koordinátorky ŠP Natálie Zajacovej a z pani učiteliek Dagmar Strmeňovej, Natálie Víťazkovej, Zuzany Mikloškovej Mischurovej, Kristíny Hufkovej a Márie Predáčovej. Ako komisia sme už výsledky samozrejme vedeli, no žiakov sme nechali v napätí ešte do ďalšieho dňa, kedy sa oficiálne výsledky podujatia dozvedeli prostredníctvom školského rozhlasu a víťazné triedy si prišli po sladké i praktické ocenenia, ktoré sa im zídu v bežnom školskom živote, do telocvične školy cez veľkú prestávku, kde ich zasypali trblietavé konfety a obliala nekončiaca radosť.

Na treťom mieste skončil Vatikán, ktorý nám predstavila trieda 4.D. Oslovili nás výzdobou miestnosti, celkovým spracovaním témy a zaujali nás originálnym  prerobením fúrika na papamobil, na ktorom nás prišiel privítať sám pápež. Druhé miesto obsadila 2.A s Estónskom. Väčšina by si povedala, že v Estónsku skoro nič nie je. No 2.A ukázala presný opak. Zaujali nás prekrásnou výzdobou, jedlom a ich úchvatnými hereckými výkonmi. Víťazné miesto si odniesla 3.A s Portugalskom. Stretli sme sa s Ronaldom, videli býčie zápasy, vypočuli si prekrásny spev a tanec. A ak ste si mysleli, že ste už videli všetko, tak sa mýlite, pretože živého kohúta v škole stretne málokto!

Gratulujeme všetkým zapojeným študentom, nie len víťazom, pretože každý do tohto podujatia vložil množstvo energie, snahy, času, tvorivého ducha a najmä tímovej práce. Sme hrdé na to, akí tvoriví mladí ľudia na našej škole študujú. Z obyčajných krajín vytvorili živú, pestrofarebnú mozaiku, nezabudnuteľný zážitok, a ten sa kúpiť nedá.

V mene celého školského parlamentu ďakujem všetkým, ktorí sa postarali o tento výnimočný „cestovateľský“ deň. Veríme, že ste sa tiež cítili príjemne, s eufóriou odchádzali zo školy a nabití pozitívnou energiou vstupovali do ďalšieho dňa.

Sabi Juríková, medialistka ŠP

Pozrite si galériu fotografii SPOZNAJ SVOJU EURÓPU