Inovatívne streDnutie 2.0. - 19. 3. 2024

Možno sú to pre niekoho len vymeškané dni v škole, no pre nás sú to nové skúsenosti!

Dňa 19.3.2024 sme sa na Strednej športovej škole v Žiline, ako členky kolégia Zelenej školy, mali možnosť zúčastniť inovatívneho stretnutia stredných škôl v ŽSK, ktorého hlavným cieľom bolo predstaviť návrhy žiakov na inováciu školy. Najskôr sa nám predstavili študenti hosťujúcej školy, ktorí nám ukázali aj názornú ukážku športového tréningu, kedy sme mali možnosť vyskúšať si zahrať aj pingpong so študentmi. Keď sme prišli na rad s prezentáciou my, predstavili sme našu školu, jej históriu, prácu a úspechy v rámci Zelenej školy, premietli krátke video natáčané nami a taktiež odprezentovali nový projekt – Spievanie v daždi, ktorému sa v najbližšej dobe chceme venovať.

A v čom nový projekt spočíva? Nakoľko sa v dnešnej dobe čoraz viac do popredia dostáva zmena klímy či otepľovanie, rozhodli sme sa venovať tejto tematike... Naša škola je bohatá na faunu a flóru a preto sa chceme naučiť znovu využiť dažďovú vodu. Veľkú rezervu vidíme v zadržiavaní vody, ktorá zo strechy budovy odteká. Chceme sa naučiť efektívne hospodáriť s vodou a kráčať tak po ceste k zelenšiemu ja, i keď len malými krokmi. A taktiež naďalej počuť spev vtákov v korunách storočných stromov...

Po odprezentovaní sme od odbornej poroty dostali spätnú väzbu, a odniesli si tak nové poznatky a skúsenosti. Sme rady, že sme mali možnosť spoznať a inšpirovať sa inými školami, či Sekciou pre mládež ŽSK, ktorej heslo znie: „Dovoľme mladým meniť kraj.“ Práve nám, mladým, patrí budúcnosť a existuje obrovské množstvo aktivít, ktorými môžeme pomáhať svojmu okoliu, mestu či kraju... Budúcnosť je aj v našich rukách!

Lucia Bihariová