Edukačné filmové okienko - 7. 3. 2024

Namiesto skorého vstávania do školy, cesta vlakom. Narozdiel od bežného vzdelávania v laviciach, učenie sa vďaka filmovej premiére o školstve. Aj tak vyzeral štvrtok 7.3.2024 pre žiačky 2.C a 2.D.
   Kancelária Európskeho parlamentu v spolupráci s Europe Direct Žilina a Europe Direct Žilinský kraj si pripravili pre stredoškolákov film z nemeckého prostredia, ktorý sa snaží diskutovať o pravde a spravodlivosti medzi učiteľmi na školách.
   Ako sme sa od organizátorov dozvedeli, film je nominovaný aj na Oscara 2024. Priestory žilinskej Staničky poskytli našej početnej skupine priestory na premiérové premietanie filmu The Teachers Longue, ktoré zachytávalo život mladej učiteľky Carly Nowak. Všetko sa to začína krádežami peňazí v škole. Načrtnutá bola aj téma rasizmu a odsudzovania ľudí s inou farbou pleti, ktorí boli okamžite terčom záujmu pri podozrení z krádeží.
Nová učiteľka sa od svojich kolegov líši hlavne idealizmom a potrebou chrániť svojich žiakov pred nečakanými prepadmi a prešacovaním na hodinách. Toto a večné obviňovanie ju donútia ku kroku, s ktorým veľa ľudí neskôr nesúhlasí. Nechá svoju peňaženku aj s peniazmi v kabinete a na počítač nahrá človeka, ktorí jej nenápadne z vrecka vyťahuje papierové bankovky.
   Zistenie, že za všetko je zodpovedná mama jedného z jej nadaných žiakov a zároveň aj sekretárka školy, zapáli šnúru podozrievania, obviňovania a pocitu zrady, pri ktorom sa život Carly začína rúcať ako domček z karát. Odcudzenie kolegami, šikanovanie zo strany žiakov a psychický nátlak aj zo strany rodičov ukáže mladej učiteľke krutú realitu, ktorú nie je tak jednoduché ustáť.
   Sám o sebe príbeh v sebe nesie posolstvo a snaží sa poukázať na mnohé nespravodlivé a náročné momenty v živote. Ako budúce učiteľky, sme si snáď až po tomto filme uvedomili, ako veľmi sa generácia detí mení a že typická veta - učiteľstvo nie je iba povolaním, ale poslaním - nabrala nový význam. Niektoré z nás si po tomto počine možno povedia, že učiť za takýchto podmienok je nemožné, ale mnohé to berú ako výzvu priniesť do stereotypného školstva závan niečoho nového.
   Ďakujeme za vynikajúci zážitok všetkým zainteresovaným organizátorom. Nemôžem zabudnúť spomenúť aj pána učiteľa Uríka a pani učiteľku Javornícku, vďaka ktorým sme mohli doslova vycestovať za príležitosťou učiť sa aj inak, ako typicky školsky. Ešte dlho nám zostane filmové dopoludnie v mysli.

Aneta Duchoňová (4.B)