Deň narcisov

 Dňa 28.4.2022 sa naše študentky 2.ročníka vybrali do ulíc, aby pomohli dobrej veci. Počas dňa oslovovali ľudí, ktorí chceli tiež pomôcť. Pomoc bola vo forme finančného dobrovoľného príspevku a výťažok z tohto dňa putoval onkologickým pacientom a im rodinám. 

 Deň narcisov je jedinečná verejno-prospešná zbierka Ligy proti rakovine. Tento rok sa koná už 26. krát. Malý žltý kvietok pripnutý na oblečení znamená nádej a pomoc pre ľudí, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácii.

 V rámci nášho pobytu v uliciach sme stretli veľa milých a dobrosrdečný ľudí. Nastali dojímavé momenty, keď nám ľudia vraveli príbehy o ich nie ľahkom osude, a preto majú väčšiu túžbu pomôcť ľuďom s rakovinou. Jedna dáma mala slzy na krajíčku, čo aj v nás vyvolalo pocit, že robíme dobrú vec. Silná chvíľa nastala vtedy, keď ku nám pristúpil pán, ktorý pôsobil dojmom, že sám mal nedostatok finančných prostriedkov, no napriek tomu prispel aj z toho mála, čo mal. Veľa ľudí sme nestihli ani osloviť a sami prišli za nami s úsmevom na tvári a príspevkom. Bolo vidieť, že Deň narcisov už veľmi dobre poznajú aj napriek pauze, ktorá nastala počas pandémie. Nebáli sme sa osloviť aj pracovníkov polície či hasičov, ktorí nás privítali a podporili nás  aj vďačnými slovami. Naše kroky viedli aj na mestský úrad. Hoci sme nezastihli samotného primátora mesta, symbol tejto zbierky, teda narcis, sme mu zanechali s vedomím, že aspoň takto sme aj jemu pripomenuli tento deň.

 Hoci je Deň narcisov iba raz za rok, netreba zabúdať na ľudí ktorým tato zbierka pomáha. Onkologickým pacientom môžete pomôcť vždy a nie len na Deň narcosiv, ale aj cez iné dobrovoľné organizácie a občianske združenia. Aj preto vás vyzývam, aby ste neváhali a vyhľadali stránky, ktoré sú na pomoc týmto ľuďom zamerané.

Ďakujeme.

                Stredná odborná škola pedagogická Turčianske Teplice, ul. SNP 509/116, 039 01  Turčianske Teplice