Projektové vyučovanie III.B triedy v dňoch 23. - 26. 05. 2022 – Praktická realizácia aktivít v MŠ Horné Rakovce

Počas tohto obdobia dostali triedy našej pedagogickej školy možnosť uplatniť svoje doterajšie vedomosti v odbornej praxi. My, študentky tretieho ročníka, sme sa postavili neľahkej úlohe.  Vydali sme sa do materských škôl, kde sa konala počas školského roka odborná prax. Naša trieda, III.B, sa s radosťou vrátila do MŠ Horné Rakovce. Našou úlohou bolo zorganizovať pobyty vonku pre všetky triedy MŠ na sviežu letnú tému, „Morský svet“.  Aby sme deťom priniesli čo najpestrejší program, rozdelili sme sa do troch tímov. Každý z nich sa chopil tejto témy inak. Piráti, Rybka Nemo a Dory či Dovolenkári sprevádzali zvedavé deti poslednými dňami mesiaca máj rôznymi aktivitami.

Piráti

Na úvod sme deti zavolali k sebe na palubu a zoznámili ich s našou posádkou. Deti sa previedli neprebádanými vlnami mora, obohatenými o rôzne dôležité  úlohy pri hľadaní pokladu. Prvou náročnou úlohou detí bolo prejsť cestou plnou nástrah. Na zemi boli nakreslené tvary, podľa ktorých museli skákať podľa našich pokynov a názornej ukážky. Nasledujúcou úlohou bola Pirátska plachta. Ich cieľom bolo trafiť kotvy na správne miesto. Tretie stanovište bola prekážková dráha, ktorú si pre nich z pavučiny pripravil pirátsky pavúk na cudzej lodi Ambromeda a poslednou úlohou našich malých pirátov bolo preskákať po ľadovcoch vo vreci. Po každej prekonanej úlohe dostali naši malí piráti špeciálnu pečiatku a boli zas o krok bližšie k tajnej indícii, ktorá im pomohla  pri hľadaní pokladu. Každá trieda poklad úspešne vypátrala a odniesla si od nás sladkú odmenu.

Rybka Nemo a Dory

Táto téma bola deťom veľmi blízka, keďže je to známa rozprávka. Avšak s dievčatami sme sa snažili našim malým kamarátom ukázať túto rozprávku tak, ako ju ešte nikdy nezažili. Ponorili sme sa do morských hlbín spolu s kráľovnou perál a pomocníkmi medúzami. Každá trieda tento príbeh zažila na inom mieste. Stredná trieda hľadala Nema uprostred parku, najstarší i tí najmladší na ihrisku blízko materskej školy. Na úplnom začiatku kráľovná perál začarovala deti na rybky, aby sme spoločne mohli preplávať more. Na ceste za hľadaním deti plnili rôzne úlohy. Na každom stanovišti čakali deti naše medúzy. Deti si vyskúšali prekážkový beh pomedzi koraly, ako rybky utekali nemilosrdným rybárom, na ďalšom stanovišti na nich čakalo podávanie perly a v poslednej aktivite sa spájali do rybích rodiniek. Na záver sme si s kamarátmi spoločne zatancovali a Nema sme úspešne našli. Všetky usilovné rybky dostali medailu za úspešné pátranie.

Dovolenka

„Boli ste už niekedy na dovolenke?“  - otázka, ktorá odznela v každej z tried a neostala bez povšimnutia. Našim najmladším sa dovolenky s rodičmi veľmi páčili a s radosťou súhlasili, že sa k nám na dovolenku v Turčianskych Tepliciach pridajú. Počasie v tieto dni bolo pestré, preto sme si skúsili prácu na rôznych miestach. Najmladších škôlkarov sme zobrali do parku, 4 – 5-ročné deti zažili dovolenku v triede a najstarších sme previedli dovolenkou na dvore pri materskej škole. V aktivitách sprevádzali chobotničky rôznymi prekážkami, skúsili si netradičné hry s plážovými loptami, víťazili v krabích pretekoch, na stanovišti Limbo okúsili dovolenku na Havaji a v poslednom stanovišti zažili piesočnú búrku. Na záver sme si spoločne zatancovali, zaspievali a niektorí sa opäť vrátili ku stanovišťu, ktoré ich zaujalo najviac. Každý si z dovolenky odniesol farebnú pohľadnicu, ktorú mohol ukázať rodičom.

Po aktivitách plných hľadania pokladov, rybky Nema a dovolenkovania sme našu odbornú prax zavŕšili folklórnym dňom. Na izbách nášho školského internátu sme sa hneď ráno zaodeli do rozmanitých krojov a vyrazili sme za deťmi. Na úvod sme si zaspievali ľudové piesne na lúčke za materskou školou, kde sa ku nám pridali drobci strednej triedy. Najstarší škôlkari nás potešili vo svojich vlastných tradičných odevoch. Po krátkej skúške sme sa spoločne presunuli pred budovu mestského úradu, kde sme predviedli pestrý folklórny program Stavanie mája a lúčne hry, ktorý sme neskôr zopakovali aj pre kúpeľných hostí na začiatku parku. Veríme, že okoloidúcich tento slnečný čas zahrial pri srdci a deti si spolu s nami odniesli nezabudnuteľný zážitok.

S deťmi z Horných Rakoviec sa nám výborne pracovalo, celú tvorbu aktivít sme si veľmi užili a v praxi nazbierali opäť nové skúsenosti. Avšak, najlepšou spätnou väzbou pre nás bol každý jeden úsmev a radostné iskry v očiach detí. Za príležitosť sme veľmi vďačné a tešíme sa na podobné aktivity v ďalšom školskom roku.

Eva Zahatlanová, Tatiana Matejčíková, Alexandra Turoňová III.B

Pozrite si videa z priebehu týždňa odbornej praxe:

- pondelok - HĽADÁ SA NEMO - so staršími deťmi z MŠ Horné Rakovce

- utorok - PIRÁTI Z KARIBIKU - s najmenšími deťmi z MŠ Horné Rakovce

- streda - DOVOLENKA PRI MORI - s najstaršími deťmi z MŠ Horné Rakovce

- štvrtok - STAVIAME MY MÁJE - s najstaršími a staršími deťmi z MŠ Horné Rakovce