Aktivity na našej škole na tému Zastavme korupciu

Niekedy ani sami netušíme, aká malá kvapka odhodlania stačí, aby rozbúrila more príležitostí. S kúskom entuziazmu a odhodlania, chytiť sa príležitosti, aj my mladí dokážeme robiť veci s veľkým dosahom. Sama som sa poslednú dobu potichu zaoberala myšlienkou aktivizácie mladých ľudí v rámci našej spoločnosti. Bádala som v okolí i v sebe samej medzery vo vedomostiach, neangažovanosť i samotný nezáujem o verejné dianie. Čo korupcia je, ako to tam na vysokých chodníčkoch chodí, i ako to vplýva na nás, „smrteľníkov“, som si uvedomovala len zriedka. Čo s tým máme robiť my, keď vo svete dospelých ľudia sami neveria jeden druhému, odvracajú zrak od nespravodlivosti a častokrát nie sú ochotní kompromisu, rozhovoru a čestného správania, ktoré šlo mnohokrát na úkor ich blaha? Myšlienky, ktoré ma naháňali, no odpovede som nehľadala.

V septembri v školskom roku 2021/2022 sa nám však prostredníctvom nášho školského parlamentu naskytla príležitosť prihlásiť sa do pilotného ročníka programu s názvom „Protikorupčná akadémia“, ktorý spustila sesterská komunita Nadácie Zastavme korupciu. S malou dušičkou som skúsila šťastie a využila príležitosť prihlásiť sa, i keď som o projektoch nadácie ešte nepočula. Po odoslaní prihlášky ma kontaktoval komunitný manažér nadácie, s ktorým sme sa dohodli na krátkom konkurze prostredníctvom online hovoru. Keďže som nemala v danej oblasti žiadne skúsenosti, neverila som, že by som mohla naozaj dostať možnosť zúčastniť sa. Bola som úplný nováčik. O niekoľko dní neskôr mi prišiel mail, že ma vybrali medzi 25 účastníkov akadémie a pozvánka na úvodný 3-dňový tréning do Bratislavy. Mala som z toho neskutočne veľkú radosť, no úprimne aj motýle v bruchu. Noví, skúsenejší ľudia, nová téma a k tomu obavy z orientačných schopností v hlavnom meste, to je úsmevná kapitola sama o sebe.

Tréning sme zahájili večerným Eat & Meet v meste a oficiálny začiatok nasledoval hneď ráno v priestoroch Binária. Piatok a sobota boli nabité prednáškami, workshopmi, zaujímavými diskusiami a inšpiratívnymi osobnosťami. V úvode nás oslovila prostredníctvom videa pani prezidentka Zuzana Čaputová, pod ktorej záštitou sa toto vzdelávanie uskutočnilo a pani Zuzana Petková nám ako riaditeľka nadácie predstavila ich spoločnú prácu a badateľné úspechy. S odborníčkou na neformálne vzdelávanie, Zuzanou Vasičákovou-Očenášovou, sme sa rozprávali o práci s konfliktom, Martin Poliačik nám poradil, ako moderovať diskusiu a viesť dialóg, Peter Sabo z Aktuality.sk zdieľal svoje skúsenosti v oblasti investigatívnej žurnalistiky a páčila sa mi aj prednáška Lukáša Dika z Investigatívneho centra Jána Kuciaka, ktorý nám prerozprával príbeh lokálnej kauzy, z ktorej sa stal medzinárodný prípad. Víkend bol plný ďalších prednášok, rád, skúseností z oblasti kontroly verejného obstarávania i organizácie podujatí a najmä veľkej inšpirácie pre nás všetkých.

Týmto víkendom sa však program rozhodne nekončil. Čakali nás týždne online prednášok a realizácia vlastných projektov. Niektorí si vybrali oblasť kontroly verejného obstarávania, investigatívnu reportáž, či článok, iní interview alebo workshopy. Keďže študujem na pedagogickej škole, oblasť neformálneho vzdelávania bola pre mňa veľmi lákavá a sadla mi najlepšie, preto som sa pustila do prípravy workshopu. Mojim cieľom bolo poukázať na závažnosť súčasnej situácie na Slovensku, zamerať sa na základné informácie o korupcii, verejnom obstarávaní, investigatíve, kde môžeme korupciu ohlásiť a ako proti nej bojovať.

V predvianočnom období som v triedach tretieho ročníka zorganizovala dva workshopy, ktoré ma nabili motiváciou, že táto tabuizovaná téma nesmie zostať zahrabaná pod kobercom a osveta na školách má obrovský potenciál. Po úspešnom ukončení akadémie som sa s mnohými ďalšími účastníkmi pridala do komunity Zastavme korupciu. Do tejto komunity patrí niekoľko desiatok mladých ľudí z celého Slovenska, ktorí sa aktívne či príležitostnejšie venujú protikorupčnému boju vo svojich mestách i krajoch. Členstvo nám ponúka nie len cenné rady, podporu, ale aj možnosť rozširujúcich školení týkajúcich sa volebnej kampane, či  neformálneho vzdelávania.

V marci 2022 som využila príležitosť a absolvovala jeden z nich. Jeho cieľom bolo získať potrebné know-how na vedenie workshopov „Oplatí sa byť čestný?“. Tréning trénerov a tréneriek neformálneho vzdelávania mi odpovedal na mnoho otázok a naučil ma vhodne vystupovať a reagovať, keďže téma morálky a (ne)férovostí môže vzbudiť veľa myšlienok a diskusií. Workshopy som realizovala v nasledujúcich mesiacoch u nás na škole a navštívila som triedy I.B, II.D, II.C a III.B. Verím však, že týmto nekončím. Postoje dievčat, témy, ktoré sme načrtli, ich záujem a uznanie, že sa predsa len oplatí zachovať čestne aj v na prvý pohľad ničím výnimočných situáciách, ukázali, že aj nám mladým stačí pripomenúť si, že pri každom neférovom čine prosperuje menšia skupina ľudí a keď túžime po spravodlivej spoločnosti, začíname malými krokmi, od seba.

Skúsenosť, ktorú som prostredníctvom vtedy ešte neprebádanej myšlienky Protikorupčnej akadémie nadobudla, sa pre mňa stala obohacujúcou vo všetkých smeroch a dala mi viac, ako mohla. Prostredníctvom nej som spoznala mnoho inšpiratívnych mladých ľudí, vďaka ktorým verím, že čestnosť zvíťazí a venovať sa tejto téme, obzvlášť v kolektíve mladých ľudí, sa vyplatí. Veď predsa tvoríme si budúcnosť! Ak si ktokoľvek z workshopov odniesol hoci len malú stopu, ktorá ho prijme ku čestným zajtrajškom, aj toto málo naberá veľký zmysel. Na záver by som sa chcela poďakovať profesorom, ktorí mi boli oporou a venovali priestor tejto dôležitej téme. A nezabúdajme: „Naše každodenné férové či neférové činy formujú naše okolie v rovnakej miere, ako férové či neférové činy formujú naše mesto či štát.“

Alexandra Turoňová, III.B

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                Stredná odborná škola pedagogická Turčianske Teplice, ul. SNP 509/116, 039 01  Turčianske Teplice