Byť iný ako ostatní – nikdy nebola hanba. Inakosť je bežný jav a týka sa každého jedného z nás. Nikde nenájdete dvoch rovnakých ľudí, aj keď si môžu byť v mnohom podobní. Ale aj napriek tomu, čo je očividné, sú ľudia, ktorí toto nechápu. Nechcú si priznať, že je to normálne, a tak si nastavili vlastnú hranicu normálnosti a každý, kto pod ňu nespadá, je odsúdený na smiech. V dnešnej modernej dobe máme pre tento jav pomenovanie – diskriminácia. A práve Nadácia Milana Šimečku proti nej bojuje. Učí mladých ľudí pomocou umenia lepšie spoznať samých seba a prijať ostatných takých, akí sú. Hlavná myšlienka je a, dúfam, že aj ostane, učiť širokú verejnosť rešpektovať a neodsudzovať ľudí, ktorí vyčnievajú z radu. Spomenutá nadácia si na šírenie tejto myšlienky medzi mladými zvolila formu workshopov, na ktorých sa v Smižanoch 7. novembra zúčastnili aj naše študentky.
Päť našich žiačok: Nikola Sekáčová, Natália Síkorová, Margaréta Zigová, Tereza Schmidtová a Veronika Ertlová sa vydalo na vlastnú päsť zistiť, čo si pre nich pripravili v Smižanoch. Nečudo, že sme o nich celý týždeň ani nepočuli, mali zaujímavý program. Účastníci, ktorí sa prihlásili na Jesennú školu, si mohli vybrať z troch workshopov: Vizuálne umenie, Aktivistické video a Divadlo Fórum.
Workshop Divadla Fórum predstavil najčastejšiu formu stvárnenia tejto problematiky Divadla utláčaných, estetického hnutia, ktorého cieľom bolo posilňovanie diskriminovaných skupín a aktívny dialóg o rôznych formách útlaku v spoločnosti. Divadelná hra je príbehom diskriminácie samotných účastníkov a účastníčok a umožnila publiku zapájať sa do predstavenia a meniť jeho priebeh. Workshop viedla herečka a divadelná praktička Joasia Gierdal so skúsenosťami z tvorby rôznych divadelných foriem a certifikovaný facilitátor a tréner Divadla fórum Andrej Návojský.
Workshop Aktivistického videa poskytuje technické zručnosti práce s kamerou, písaním jednoduchého scenára či strihu a postprodukcie. Priamo počas Jesennej školy vytvorili študenti a študentky krátke videá zamerané na témy diskriminácie.
Lektormi boli mladí slovenskí dokumentaristi Peter Važan a Dominik Jursa, ktorí sa vo svojej tvorbe aktívne venujú ľudskoprávnym témam, ktoré súvisia s extrémizmom a diskrimináciou v spoločnosti.
Workshop Vizuálneho umenia ponúklo konceptuálny pohľad na témy diskriminácie s dôrazom na aktivistické umenie a umenie vo verejnom priestore. Účastníci a účastníčky mali možnosť oboznámiť sa a vyskúšať rôzne formy výtvarného umenia a vytvorili spoločné dielo.
Workshop viedla výtvarníčka a galerijná pedagogička z Kunsthalle v Bratislave, Lucia Kotvanová.
Po týždni, strávenom v Smižanoch, si pre nás naše žiačky a ostatní účastníci Jesennej školy 5.12 pripravili výstup z jednotlivých workshopov. Svoju tvorbu nám odprezentovali v priestoroch starej telocvične. Už od skorého rána prebiehali prípravy, skúšania a zapájanie aparatúry, ktoré priniesli aj úsmevné momenty, ako napr. zip zap rozcvičku alebo generálky plné smiechu. O 10:00 sa však začalo všetko naostro. Všetci sme so zatajeným dychom sledovali videá, ale aj živé divadlo, ktoré (keď poviem za seba, verím, že aj za mnohých, čo si výstup pozreli) zanechali stopu. Prinútili nás zamyslieť sa nad výhodami väčšiny, do ktorej mnohí patríme, a tak sme sa s diskrimináciou ešte na vlastnej koži ani nestretli. Máme možnosť použiť umenie ako hlas, zbúrať stereotyp, nebyť ticho, a tak vytvoriť novú generáciu, ale tentokrát bez nenávisti.
Tereza Puškárová
Pozrite si videoreportáž z TV Turiec