Medzinárodná konferencia: Práca s mládežou a podnikanie v kultúrnom a kreatívnom priemysle - 23. 3. 2023

  Bolo štvrtkové ráno, ktoré sa nejako nelíšilo od iných pracovných dní. Pre mnohých študentov to bol len ďalší z mnohých dní, ktorý strávia v škole v bežnom vyučovacom procese. Pre pár z nás to však bol deň, ktorý sme mali poznačený v kalendári veľkým červeným písmom. Dátum 23. marec 2023 bol pre tri členky školského parlamentu (Anetu Duchoňovú, Patríciu Fidesovú, Bianku Kohútovú), jednu náhradníčku (Veroniku Lajstríkovú) za vypadnutú členku parlamentu, jednu žiačku školy (Mirku Jancovú) a našu koordinátorku (Mgr. Natáliu Zajacovú) výnimočný vďaka medzinárodnej konferencii, ktorá sa odohrala v Martine v modrených priestoroch penziónu Čierna pani. Aj napriek programu, ktorý sa nám dostal do rúk pár dní pred príchodom na miesto, bolo pre nás toto podujatie veľkou neznámou. Nikto z nás sa ešte nezúčastnil na niečom podobnom, preto sme boli vďačné RMŽK za príležitosť, ktorú nám ponúkla.

  Už vo vstupnej hale nás okrem organizátorov podujatia privítali príjemné tóny živej jazzovej hudby, ktorá tvorila dokonalý podmaz priateľskej atmosfére vznášajúcej sa v každom rohu veľkej sály. Zložili sme si svoje veci na prichystaných stoličkách a využijúc čas do začiatku konferencie vybrali sme sa preskúmať nielen priestory, v ktorých sa celé podujatie odohrávalo, ale aj nadviazať interakciu s ľuďmi, ktorí skoro vôbec nerozumeli slovenskému jazyku. Už v pozvánke bolo zdôraznené, že konferencia bude prebiehať v angličtine. Bolo fascinujúce vidieť, koľko ľudí zo sveta sa zišlo na jednom mieste pre získanie informácií a za účelom aktíve prispieť svojou troškou.

  Pred formálnym začatím programu si pre nás organizátori pripravili krátku zoznamovaciu hru, ktorá definitívne prelomila ľady medzi ľuďmi. Niektorých posmelila, aby začali viesť konverzácie v anglickom jazyku, iným dala príležitosť zistiť obľúbené skupiny ostatných účastníkov a nájsť aj zopár fanúšikov rovnakej hudby, keďže našou úlohou bolo navzájom od seba zistiť, akú hudobnú skupinu preferujeme. Aj posledné zvyšky napätia sa rozptýlili vo vzduchu a toto stretnutie nabralo nový rozmer.

  Otvorenie konferencie pripadlo riaditeľke kancelárie projektového riadenia RMŽK Darinke Čiernikovej, ktorej slová do angličtiny tlmočila taktiež členka RMŽK Ivana Gábrišová. Po krátkom úvode sa nám predstavili partnerské organizácie, ktoré prišli za účelom odprezentovania výstupov projektu Práca s mládežou a podnikanie v kultúrno-kreatívnom priemysle. Cieľom bola prezentácia projektov a ponúk na podporenie a ďalšie uplatnenie mladých ľudí v podnikaní. Spoznali sme preto poľské, české ale aj slovenské organizácie, ktoré sa mladým ľuďom v tomto sektore venujú. Okrem RMŽK to boli Centrum pro podporu podnikání a zaměstnanosti, PaĽKO – združenie priateľov ľudovej kultúry Oravy, Oravské kultúrne stredisko, ALJA – miejsce luktury i kreatywności, Arténa – kreatívne centrum RTVS a aj ŽSK. 

  Dostali sme informácie o kompletnom spracovaní metodiky pre ľudí, ktorí pracujú s mládežou a odkaz na webstránku, kde tento výstup môžeme nájsť. Ďalším príkladom bol aj projekt Mentimetr, ktorý je zameraný na nás mladých a na naše ďalšie pôsobenie vo svete podnikania. Celé dopoludnie nám dalo nový pohľad na vec a rozhľad vo svete podnikania a práce s mladými ľuďmi. Otvorili sa nám dvere bohatých možností, ktoré ani jedna z nás nebude váhať využiť. Aj napriek tomu, že toto dva a pol hodinové predstavovanie výstupov mohlo pôsobiť nezáživne, opak bol pravdou. Ani sme sa nenazdali a boli sme posadení za stoly so širokou ponukou chutného obeda v podobe švédskych stolov.

  Po bohatom obede, ktorý bol znova sprevádzaný živou jazzovou hudbou študentov košického konzervatória a živými diskusiami účastníkov stretnutia, sme sa prehupli do poobedného programu, ktorý tvorili workshopy na rôzne témy. Na jednom mieste sa stretlo 117 ľudí z Poľska, Čiech, Indie a Slovenska, ktorí disponovali talentami rôzneho druhu, a preto vzniklo aj niekoľko kreatívnych kútikov, ktoré sme si s radosťou vyskúšali. Na nižšom podlaží penziónu Čierna pani sme mali možnosť vlastnoručne si vytvoriť drevené hračky, v inom workshope zas vyrobiť si voskové obrúsky na zabalenie jedla, dozvedieť sa viac o nábytkovom dizajne a navrhnúť si dizajn svojho vlastného nábytku, či objaviť v sebe talent na žonglovanie. Na hornom poschodí prebiehal workshop s názvom „Roleplay“ simulujúci pracovné vzťahy zamestnancov a zamestnávateľov na rôznych úrovniach v jednej spoločnosti, ktorého súčasťou sme sa stali aj my.

  Po hodine prežívania svojej úlohy a interakcii s ostatnými kolegami a zamestnancami v angličtine sme prišili na to, že nie je dôležité kým sme, ale ako sa dokážeme zachovať k ostatným, ako si dokážeme pomôcť a objaviť v nás ľudskosť. Dvaja mladí poľskí tvorcovia tejto „hry“ nám odkryli veľa vlastností, ktoré sa v človeku skrývajú a nenápadným spôsobom poukázali na ľudský rozmer aj formálnych vzťahov. Opisovať túto hru by bol zdĺhavý proces, dôležitý je však výsledok a fakt, že to, čo sme robili, malo na nás dopad a naučilo nás vzájomnému rešpektu, empatii a pomoci. Aj napriek tomu, že už bol čas končiť, stihli sme si vyrobiť aj voskový obrúsok a neodísť z konferencie s prázdnymi rukami.

  Za tento zážitok sme veľmi vďačné hlavne Rade mládeže žilinského kraja, ktorej projekty, stretnutia a konferencie sú vždy perfektne zorganizované, na úrovni a obohacujúce naše mladé životy. Aj napriek skoro 8-hodinovej komunikácii v anglickom jazyku a bohatému programu, sme odtiaľ všetci odchádzali šťastní a spokojní s novými poznatkami, skúsenosťami a využiteľnými kontaktmi. Ten štvrtok sa pre nás stal nezabudnuteľným dňom.

  Aneta Duchoňová, medialistka školského parlamentu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                Stredná odborná škola pedagogická Turčianske Teplice, ul. SNP 509/116, 039 01  Turčianske Teplice