Konferencia Červené stužky - 1.12.2023

Popri tom, ako sa u nás v škole rozdávali červené stužky, sa malá partička zložená z troch parlamenťáčiek a pani koordinátorky, vybrala na konferenciu do Žiliny. Natália Halúsková, Alžbeta Mészárošová a Aneta Duchoňová spolu s Mgr. Natáliou Zajacovou zavítali do priestorov Mestského úradu v Žiline, kde sa pod záštitou Gymnázia sv. Františka s Assisi konal už 17. ročník celoslovenskej kampane Červených stužiek - boja proti AIDS.

Už pri vstupe na mestský úrad sme si pri prezenčných listinách nechali pripnúť červené stužky, symbol solidarity, a s nadšením si vzali informačný letáčik, ktorý s nami putoval do obrovskej konferenčnej miestnosti v priestoroch úradu. Okrem pani koordinátorky ani jedna z nás nevedela, čo má očakávať a až do oficiálneho uvítania sme všetky sedeli v napätí s neistými očakávaniami. Ako entrée sme od žiakov gymnázia, ktorí moderovali celú konferenciu, dostali poďakovanie za prijatie pozvania, zhrnutie toho, čo nás čaká a aj informácie o samotných organizátoroch.

Jednou z nich bola Mgr. Janka Černická, ktorá bola zástupcom za Regionálny úrad školskej správy VÚC Žilina a ktorá aj prvá predniesla príhovor. Otvorila tak tému stretnutia a následne prenechala priestor pre prezentujúceho pána MuDr. Lukáša Murajdu z RÚVZ v Berlíne.

Pán doktor si pre nás pripravil zaujímavo poňatú prezentáciu spolu s prednáškou o ochorení AIDS a víruse HIV, ktorá bola podaná veľmi hravo a zrozumiteľne aj pre žiakov zo základných či špeciálnych škôl, ktoré sa spolu s nami, stredoškolákmi, podujatia zúčastnili. V priebehu hodiny sme sa mnohému priučili a bližšie pochopili túto problematiku, ktorá síce nehýbe Slovenskom (počet prípadov u nás je naozaj minimálny, cca 930), ale svetom určite (takmer 40 miliónov infikovaných a chorých). Keďže pán Murajda mal veľmi pútavý prednes a otázky k téme sa na neho sypali zo všetkých strán, ocitli sme sa v miernom časovom sklze, čo však nikomu neprekážalo.

Pani PhDr. Anna Poláčeková, iniciátorka a organizátorka podujatia na Slovensku, poďakovala za našu angažovanosť a otázky, pričom nechala priestor na krátku prestávku, počas ktorej sme sa pokochali ručne vyrobenými ozdobami a drobnosťami rozloženými na malých vianočných trhoch v hale mestského úradu.

Po prestávke nás čakalo vyhodnotenie výtvarnej súťaže, ktorá bola zameraná na boj proti AIDS, do ktorej sa zapojila aj naša škola. Výsledky vyhlasovala členka poroty Ing. arch. Mária Krajčová. Zapojených stredných škôl bolo 57 a výhercami sa stali: na prvom mieste Dávid Končitík, druhé miesto získal Samuel Novotný a na treťom mieste skončila Helena Löffelová. Ďalej boli odovzdané čestné uznania, aj špeciálna cena Gymnázia sv. Františka z Assisi v kategórii stredné školy. Podobne boli vyhodnotené aj základné a špeciálne školy.

 Keďže sa celá konferencia niesla v duchu dôležitosti byť informovaný, jej poslednou časťou bolo stretnutie s ľuďmi z IPčka v Žiline. Psychologičky Patrícia Šuhajdová a Mariana Heřmánková nám porozprávali o svojej práci v IPčku a priblížili nám ich poslanie. Pomáhajú mladým ľuďom, ktorí si nevedia sami rady a poskytujú internetovú anonymnú poradňu každému, kto o pomoc stojí a vyhľadá ju. Najviac sa stretávajú s mladými, ktorí sa cítia osamelí a potrebujú len vedieť, že niekto pri nich stojí. Okrem tohto problému sa pasujú s mnohými inými, veľmi vážnymi, ktoré sa týkajú mladej generácie. Taktiež nám predstavili ich projekt Krabička bezpečia, či ježkoterapia, ktorá prebieha u nich v Káčku, reálnom centre, kam si môžeme taktiež zájsť pre radu či pomoc, ktorú potrebujeme na mnohých slovenských miestach. Nevynechali ani interakciu s publikom a cez stránku Slido sa s nami snažili rozprúdiť konverzáciu formou jednoduchých otázok v dotazníku. Aj keď sa zrovna toto nestretlo s pozitívnym ohlasom, pretože žiaci zo základným škôl si potrebovali niekde vybúriť hormóny, my sme z poslednej časti boli veľmi nadšené. Aj keď sa môže zdať, že táto časť sa veľmi nedotýka problematiky AIDS, skutočnosť je úplne odlišná. Tak ako by nám malo záležať na fyzickom zdraví, nemali by sme zabúdať ani na to psychické.

Nastal čas rozlúčiť sa a nechať v sebe doznieť množstvo informácií, ktoré sme nabrali a nechať si ich uležať v hlave. Jedno vieme určite, že táto akcia mala pre nás veľký význam a videli sme v nej zmysel nášho sebarozvoja. Odchádzali sme plné nadšenia a vedomostí, ktoré sa nám ešte dlho budú spájať s príjemným zážitkom zo žilinskej konferencie.

Aneta Duchoňová, medialistka ŠP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                Stredná odborná škola pedagogická Turčianske Teplice, ul. SNP 509/116, 039 01  Turčianske Teplice