Projekt REVITALIZÁCIA NÁDVORIA A ZÁHONOV

Na potulkách mestom...

Keď spájame minulosť s budúcnosťou

Stredná odborná škola pedagogická je neodmysliteľnou súčasťou mesta Turčianske Teplice už od roku 1911. Príležitostní návštevníci, kúpeľní hostia a, samozrejme, rezidenti mesta často prechádzajú areálom tejto historicky a kultúrne významnej budovy, ktorá dýcha bohatou minulosťou a poskytuje priestor na oddych a relax v rozľahlom školskom areáli.

Nádvorie i priľahlé časti záhrady pred budovou SOŠP v Turčianskych Tepliciach potrebovali náležitú rekonštrukciu a revitalizáciu, ktorá by navrátila tomuto miestu primeranú dôstojnosť a reprezentovala učiteľské vzdelávanie naďalej. Rozľahlý školský areál si zaslúži verejnú podporu i pozornosť a odbornú pomoc štátu pri realizácii obnovy významných inštitúcií.

V rámci výzvy Environmentálneho fondu, Zeleného vzdelávacieho fondu na rok 2023 sme získali podporu formou dotácie vo výške 7594,78,- eur so spoluúčasťou školy.

Projekt s názvom Revitalizácia nádvoria a záhonov sa uskutočnil v niekoľkých krokoch a etapách. Aktivity projektu prebiehali v časovom horizonte od októbra 2023 do apríla 2024.

Práce na projekte boli spojené s vyčistením, úpravou záhonov a následne prebehla výsadba nových, vitálnych, kvitnúcich, medonosných rastlín. Pokračovali sme prácami pred hlavnou časťou vstupu na nádvorie s centrálnym schodiskom školy, kde po pravej i ľavej strane zachované pôvodné obrubníky záhonov boli odborne ošetrené a opravené.

Priamy výhľad zo schodiska školy smeruje cez nádvorie k dvom mohutným pagaštanom konským (Aesculus hippostanum), okolo ktorých v minulosti boli inštalované oddychové lavičky pre študentov a verejnosť. V poslednej etape sa pristúpilo k odbornej demontáži poškodených a nefunkčných kruhových kostier lavičiek a inštalovali sa nové drevené lavičky z agátového dreva, ktoré navrhla a zrealizovala záhradná architektka Ing. Mária Modrovičová – Mardiz so zreteľom na architektonické prvky a línie historickej budovy školy v 21.storočí.

Žiaci SOŠP, ktorí sú počas celého školského roka  vedení k ochrane životného prostredia a okolia školy sa priamo podieľali a zúčastnili aktivít súvisiacich s úpravou areálu školy spolu so svojimi pedagógmi, triednymi učiteľmi, a to pri príležitosti organizovania týždňa Svetového Dňa Zeme v termíne od 22. – 26. 04. 2024. Žiaci vyhrabali priestor školskej záhrady po oboch stranách nádvoria okolo záhonov a pod lavičkami od starého lístia a nánosov, nahromadený odpad postupne odniesli v košoch do pristaveného veľkokapacitného kontajnera na bio odpad. Následne žiaci vyčistili nádvorie školy od nečistôt, pozametali prístupovú cestu, priestor hlavného vstupu pred budovou školy a okolie schodiska. Ochotne pomohli pri odstránení a likvidácii konárov a odumretých častí rastlín. Samotný projekt podporili i nepedagogickí zamestnanci, ktorí pomáhali pri kosení a vyčistení školského areálu. Ďakujeme všetkým podporovateľom a zúčastneným, že týmto spôsobom prispeli ku skrášleniu okolia  školy s dlhoročnou vzdelávacou tradíciou nielen  v Turci, ale i na Slovensku.

Mgr. Lenka Chrobáková Línerová

Pozrite si fotogalériu Projekt REVITALIZÁCIA ZÁHONOV