Valentínska pošta

Odhoďme predsudky komerčnosti, sviatok sv. Valentína má aj hlbší, historický význam. Panovník Klaudius, cisár Rímskej ríše, sa počas vojen rozhodol zrušiť sviatosť manželstva, domnieval sa, že slobodní muži boli v armáde podstatne väčším prínosom pre ríšu. Ich srdciam však nedokázal rozkázať, zamilované páry si stále túžili vyriecť svoje sľuby. Sv. Valentín, kňaz a lekár, im podľa kresťanskej legendy umožnil zobrať sa, avšak v tajnosti. Keď sa to cisár dozvedel, potrestal ho krutou smrťou. Sviatok sv. Valentína sa začal oslavovať 14. februára, kedy sa aj príroda zobúdza zo zimného spánku a vtáky začínajú svoje svadobné tance. O niekoľko storočí neskôr poslal z londýnskeho väzenia svojej milej prvú „valentínku“ orleanský vojvoda Charles. V 19. storočí sa táto milá tradícia rozšírila po celej Európe ba i za oceán a odvtedy si ľudia po celom svete vyrábajú svätovalentínske pozdravy. Kúsok srdca, darovaný na papieri ľuďom, ktorí pre nás veľa znamenajú. Partnerovi či partnerke, rodičom, priateľom, ale i kolegom a učiteľom.

Tento výnimočne láskavý deň, neostal ani u nás na škole bez povšimnutia. Každý z nás mal možnosť vložiť svoju priazeň či vďaku do valentínskej pošty na prízemí školy a následne valentínky rozniesli ich adresátom členovia školského parlamentu. Veľmi sa tešíme, že ste sa i vy rozhodli potešiť svojich milovaných a veríme, že každého táto láskavosť potešila a urobila mu deň krajším. Len nezabúdajme, že takéto drobné pozornosti a vyjadrenia blízkosti si zaslúži každý jeden deň.

Alexandra Turoňová, medialistka ŠP