Z HODÍN SJL - „NAJVÄČŠÍM ŠŤASTÍM PRE ĽUDSKÚ SPOLOČNOSŤ JE MIER.“

Lev Nikolajevič Tolstoj

(Diskusný príspevok)

Vážená pani profesorka, drahé spolužiačky!

Dovoľte mi, aby som sa aj ja vyjadrila k aktuálnej situácii na Ukrajine, ktorej sme v posledných dňoch svedkami.

Cítili ste sa niekedy mizerne? Mali ste pocit, že sa vám všetko sype na hlavu a vy to neviete zastaviť? Určite všetci takéto chvíle poznáme. My, ako tohtoročné maturantky, prežívame asi to isté. Pripadá mi to, ako by sme sa točili v nejakom víre kovidových vĺn, teraz, aktuálne aj vojny a už mi je z toho celého zle a viem, že v tom nie som sama. Veľa vecí mi naháňa strach, pred veľa vecami mám rešpekt, ako my všetci, ale, keď si uvedomím, že neďaleko od nás, detičky, namiesto uspávaniek a užívania si krásnej bezstarostnosti, počúvajú výbuchy a sú nútené, spolu so svojimi rodinami, utiecť zo svojich domovov, moje problémy sú úplne nepodstatné. A viete, prečo? Lebo aj keby nám dali písať maturitné testy zo všetkých predmetov, ani jeden z nich nebude pre nás väčšia a náročnejšia skúška dospelosti ako tá, ktorú už tretí rok žijeme.

Za  najväčšie ľudské dno považujem, keď sa niekto rozhodne vedome ublížiť. Je jedno či zvieraťu, človeku alebo celému národu, ale najhoršie na tom celom je, že to niekto robí úmyselne a je si plne vedomý toho, že budú trpieť nevinní, tí najzraniteľnejší a najbezbrannejší. Pýtam sa, aké veľké zlo niekto musel prežiť a nosí si ho v sebe, že toto potrebuje spôsobovať iným.

Jeden veľmi pekný citát, od Alberta Einsteina, hovorí, že svet nie je nebezpečným miestom kvôli ľuďom, ktorí sú zlí, ale kvôli tým, ktorí s tým nič nerobia. My, ako budúce pani učiteľky, ale aj matky, by sme si to mali stále pripomínať, lebo tá moc, ktorú budeme mať v rukách, je obrovská. Každý jeden deň sa budeme skláňať k malým hlávkam, v ktorých bude ukrytý celý svet. A tieto hlávky nás budú sledovať, budú pozorne skúmať, čo robíme, ako robíme, ako riešime krízové situácie a viete, čo je na tom to najdôležitejšie? Že ony to budú robiť tak isto. O to viac si musíme dávať pozor samé na seba a na svoje spávanie, aby sme im boli najlepším možným príkladom.

Vážené prítomné, preto, prosím, do každého konfliktu vstupujme s rozumom, aj keď je to niekedy náročné, snažme sa o to, aby sme všetko dokázali vyriešiť bez zbytočnej agresie a útokov. Karel Čapek povedal: „Mier medzi národmi je závislý na mieri v ľuďoch samých.“ Z toho vyplýva, že na to, aby sme mohli niečo zmeniť vo svete, musíme v prvom rade niečo zmeniť na sebe. Prečo? Pretože sa na nás pozerajú tie najdôležitejšie bytosti na svete – deti, ktoré sú naša budúcnosť a od nás závisí, aká generácia z nich vyrastie.

Ďakujem vám za slovo a za pozornosť.

Martina Kyselová, IV. C, SOŠP