KNIHOMOĽA

Dnes čítanie považujeme za základnú gramotnosť a pre mnohých z nás je tiež veľkou zábavou, čerpaním nových informácií či inšpirácií. Prvý jarný mesiac bol vyhlásený ako mesiac knihy v roku 1955 na počesť významného slovenského buditeľa Mateja Hrebendu.

V rámci tohto mesiaca na našej škole zorganizoval školský parlament výmenu kníh, do ktorej sa mohli zapojiť veštci žiaci. Študenti mohli v suteréne školy nechať knižky, ktoré si už prečítali, alebo im doma zaberali miesto a ak sa im zapáčila iná knižka, ktorú tam nechal niekto iný, mohli si ju zobrať a stratiť sa v stránkach nových, neznámych príbehov. Táto aktivita bude prebiehať na našej škole až do konca mesiaca. Ďalšou z aktivít bol čitateľský maratón odohrávajúci sa v rámci jediného dňa 24. marca 2022, do ktorého sme zapojili aj našich učiteľov, ktorí si mohli na vyučovacie hodiny prines knižku, ktorá súvisela s ich predmetom, alebo ich obľúbené knižky, cez ktoré sa mohli žiakom ukázať v inom, nepoznanom svetle. Niektorí žiaci si po dohode s učiteľom mohli priniesť do školy svoje obľúbené knižky a prečítať z nich zaujímavé pasáže. Samozrejme školský parlament pre žiakov vymyslel aj výzvu, za ktorú si mohli jednotlivé triedy pripísať body do bodovacej tabuľky, ak sa do nej zapojili. Ich úlohou bolo vybrať si dielo, podľa ktorého si mali vyzdobiť svoju triedu. Pre 3.B aj 2.B boli inšpiráciou série kníh od  J. K. Rowlingovej o Harrym Potterovi. Trieda 2.D si vyzdobila dvere triedy a žiačky prišli oblečené ako potkany z rozprávky Patkanier. Naše maturantky zo 4.D sa tiež zapojili a svoju triedu si vyzdobili podľa rozprávky Ralf, rozbi to. Veríme, že všetky školským parlamentom pripravené podujatia súvisiace s čítaním a knihami oslovili väčšinu osadenstva našej školy a užili si tak čitateľský maratón, ako aj vyzdobovanie tried a knižnú výmenu. Dúfame, že budúci rok sa študenti opäť zapoja do aktivít, ktoré si pre nich školský parlament prichystá.

Emília Anna Kováčová, medialistka ŠP