Rozlúčka s matarantkami

Každý má sny, či už malé alebo veľké, ktoré si chce splniť. Snívať je krásne, ale najkrajšie je, keď sa naše sny splnia. Práve preto treba zo sna spraviť cieľ. Tohtoročné maturantky pred štyrmi rokmi naskočili na vlak snov, a práve vtedy sa začala ich cesta za splnením si svojho životného sna. S hlbokým nádychom a veľkým odhodlaním otvorili dvere do našej školy. Pripravené na dlhú cestu s nejasným koncom s úsmevom vošli do triedy plnej neznámych tvárí, kde sa začala ich púť stať sa pani učiteľkami.

Nebolo to ľahké obdobie. Učenie, testy, písomky, skúšania, krátke víkendy doma s rodinou a kamarátmi a do tohto už zabehnutého kolobehu zrazu vošiel nečakaný hosť – Corona vírus. Nemohli sa stretávať a užívať si stredoškolské časy. Jedine cez obrazovku monitora. Aj napriek ťažkému obdobiu doma sa opäť stretli a užili si aspoň posledný rok na strednej škole.

Po absolvovaní skúšok dospelosti si konečne splnili svoj sen. Ale všetko má začiatok aj koniec. Každý vlak má svoju konečnú zastávku a na tejto sa ich cesta vlakom končí. Dňa 30.5. 2022 so slzami v očiach opúšťali naše štvrtáčky známe lavice, skrinky, poslednýkrát sa prešli po chodbách školy, lúčili sa s kamarátkami, paniami upratovačkami, školníkom a s pedagógmi, ktorí ich sprevádzali celé štyri roky. Školský parlament im pripravil milú rozlúčkovú slávnosť, ako veľkú bodku za ich štúdiom.

Všetci žiaci sa zhŕkli na nádvorí školy a hrdé maturantky pozorne sledované závistlivými pohľadmi mladších spolužiačok slávnostne schádzali dole po schodoch. Po odznení štátnej hymny spoločne zaspievali Gaudeamus Igitur. Riaditeľka školy vo svojom slávnostnom príhovore adresovala niekoľko milých slov odchádzajúcim absolventkám. Následne sa im prihovorili aj ich triedni učitelia, ktorých slová v nás vyvolali slzy dojatia. Pochválili ich za aktivitu v škole a neobišla ich ani malá odmena venovaná rodičovskou radou. Samozrejme, ani štvrtáčky si nezabudli pripraviť príhovor, v ktorom si zaspomínali na roky štúdia, na veselé i náročné časy a učiteľom odovzdali posledné veľké poďakovanie v podobe kvetov. Máloktoré oko ostalo suché. Sériu príhovorov ukončila podpredsedníčka školského parlamentu Alžbeta Mészárošová, ktorá svojimi slovami trochu uvoľnila atmosféru a vyčarovala úsmevy na všetkých uplakaných tvárach.

Oficiálnu časť uzavrel krátky kultúrny program, v ktorom vystúpil komorný orchester pána učiteľa Strečanského a tancom nás rozhýbali dve talentované mažoretky, Michaela Kačíková a Valéria Satinová. Vyvrcholením programu bolo vystrelenie konfiet a obrovský aplauz publika. V tomto momente sa okolostojaci študenti rozostúpili, aby maturantkám vytvorili koridor k symbolickej bráne do života, ktorou mala prejsť každá absolventka odnášajúc si symbolický kopanec pre šťastie, sladkú odmenu, amulety a štipčeky s naším logom, ako spomienku na nás a na školu. Popri celom dianí pobehoval pán učiteľ Michal Lichner, ktorý celé toto rozlúčkové ráno natáčal video a fotoaparátom zachytávala posledné momenty štvrtáčok Liwia Weronika Balut.

Na záver by som vám, milé úspešné absolventky, v mene celého školského parlamentu a študentov školy chcela ešte raz popriať veľa profesionálnych i osobných úspechov na ďalšej ceste životom. Určite to nebude vždy prechádzka ružovou záhradou. Prídu pády, ale vy sa nezabudnite postaviť. Dokážete čokoľvek, len treba bojovať a veriť v svoje schopnosti. Držíme vám palce. Ste veľmi šikovné. Len sa pozrite, kde ste to dotiahli. Ak máte strach nastúpiť na nový, prichádzajúci vlak, tak neváhajte a naskočte naň. Ste bojovníčky, ktoré si idú za svojím cieľom. Všetci sme na vás hrdí. Mnohým z vás sa teraz vaše cesty rozídu, avšak nezabudnite, že dvere do vašej alma mater sú pre vás vždy otvorené.

Paulína Vajdová, medialistka ŠP

POZRITE SI VIDEO, KTORÉ ZACHYTÁVA NAJVYSTIŽNEJŠIE  ATMOSFĚRU TEJTO VÝZNAMNEJ UDALOSTI  NA NAŠEJ ŠKOLE

Naše maturantky: v poradí IV.A, IV.B, IV.C, IV.D