Projekt Erasmus+ - Wisdom of the Street

Projekt Erasmus+ - Wisdom of the Street, ktorý prebiehal v dňoch 04.- 12.06.2022 za účasti dvoch našich žiačok z I.A triedy, Adriány Kovalčíkovej a Sáry Kozmanovej, sa uskutočnil v Gulbene v Lotyšsku spolu s účastníkmi mládežníckej výmeny z Turecka a Nemecka. Naše talentované účastníčky pracovali na 5 workshopoch, kde sa pod vedením skúseného facilitátora vzájomne učili v neformálnom prostredí témam a oblastiam tanca, hudby, grafitov (+ výtvarné umenie), fotografie (+ video) a divadla. Program bol nabitý od prvého dňa príletu, kde sa účastníci zoznámili s Tureckými, Lotyšskými a Nemeckými účastníkmi prostredníctvom hier a zoznamovacích aktivít zameraných na rozvoj anglického jazyka. Druhý deň bol pripravený tzv. International Evening. Cieľom podujatia bolo predstaviť a spoznať tradície, kultúru, zvyky a zaujímavosti účastníckych krajín. Dievčatá sa naučili tancovať tradičné tance z Turecka, pripravili a ochutnali tradičné jedlá participujúcich krajín a ich nápoje, naučili sa tiež niekoľko konverzačných fráz. Nasledujúce dni boli zaujímavé prácou vo workshopoch, do ktorých boli všetci zadelení. Každý účastník si vybral oblasť, ktorá mu bola blízka a usilovne na sebe pracoval, rozvíjal svoj talent, zručnosti a vedomosti,  pripravoval program, ktorý následne v posledný deň pobytu účastníci predviedli v záverečnom vystúpení alebo prezentácii výstupov vybraného workshopu v meste Gulbene v priestoroch starého pivovaru.

Adriána K. „Mala som skvelú skupinku, v ktorej som pracovala s tureckými účastníkmi projektu. V záverečnom programe sme spievali slovenskú pieseň, tureckú pieseň, cup song a pieseň Imagine od Johna Lennona, ktorú som si zaspievala s mojim hudobným partnerom Oggym. Vďaka tomuto projektu som si rozšírila slovnú zásobu, plynulosť vyjadrovania v anglickom jazyku a v neposlednom rade, našla som si veľa nových kamarátov. Ak by som mohla ostatným niečo odkázať, tak je to určite: CHOĎ DO TOHO!! Načerpáš nielen veľa skúseností, zážitkov, ale je toho ešte oveľa, oveľa viac.“

Sára K. „Už veľmi dlho snívam o tom, ako budem cestovať a spoznávať rôzne krajiny a ich tradície a ďalším mojim snom je zdokonaliť sa v angličtine. Práve tento projekt mi umožnil aspoň z časti splniť si to. Najskôr som mala obavy a stres, či som sa rozhodla správne. Vďaka tejto skvelej príležitosti mám veľa nových kamarátov, úžasné a nezabudnuteľné spomienky. Opäť som si našla po dlhej dobe cestu k angličtine a som pripravená spraviť všetko pre to, aby som bola stále lepšia a lepšia a mohla sa vrátiť do môjho milovaného Lotyšska.

LCHL