Z vernisáže alebo Keď sa nechce odísť

Na pozvanie pani profesorky Sudorovej sme s kamarátkami a niekoľkými spolužiačkami z III. B zavítali do Galérie Mikuláša Galandu na vernisáž obrazov Miroslava Bartoša (bývalého dlhoročného učiteľa na našej škole)sôch Ondreja Ďuriana. Hneď pri vchode nás privítala veľmi milá pani, ktorá nás nechala podpísať sa do kroniky. Ako sme postupovali po schodoch, stretávali sme stále viac a viac ľudí, ktorí, na naše prekvapenie, boli oveľa starší ako my. Keďže sme prišli ešte niekoľko minút pred oficiálnym začiatkom,  mohla som  si vychutnať atmosféru obrazov a sôch ako jedna z prvých. Najviac ma zaujala socha Niké a Ikar, vyvolávala vo mne   krásne pocity a myšlienky. Z obrazov to boli, samozrejme, portréty pani profesorky Sudorovej, ktoré na mňa pokukovali z každej strany. Okrem nich na mňa úžasne pôsobili vyobrazenia žien, nemohla som od nich odtrhnúť zrak aj niekoľko  minút. Samozrejme, medzitým prebehol oficiálny začiatok spolu so „spoveďou“ autorov. Vyspovedal ich kurátor výstavy, známy slovenský literárny vedec, spisovateľ  a spoluzakladateľ Jánošíkových dní v Terchovej, pán Peter Cabadaj. Atmosféru doplnili energiou nabití, milí ľudia a koláčiky z Turčianskej pekárne. Zážitok bol taký silný, že keď bolo treba odísť, ťažko sa nám lúčilo.

Natália Síkorová, III. B

Nikola Sekáčová III. B

Veľké zázraky / báseň k obrazu Vysoké Tatry

Ticho, pokoj,  veľká láska,
keď som tam, vždy som šťastná.
Hory majú oči,
milujem ich,

hoci,
niekedy aj kričia,
nepozorných zničia.
Modrá farba, šedá, biela,
bez zelenej je to  bieda.

Tamten lístok zelený, voda priezračná
a tá skala veľká, mohutná, zázračná.
To neuveriteľné čaro a krása,
keď chodím medzi ne, to je spása.
A ešte raz k tej vode,
krásnej, čistej slobode,
priezračnému zázraku
a k tomu bielemu oblaku.
Je to sneh?
Alebo len suchý, biely, zničený breh,
ktorý je bezbranný?

Mali by sme byť bod ochranný.
No málokto si váži to, čo máme
alebo to na seba len hráme?
Mali by sme si vážiť krásne veľké zázraky,
tak veľmi...

Nemáme ani potuchy.