Exhibičná debata - 20.9.2022

Dňa 20.9.2022 sa u nás na škole uskutočnila exhibičná debata pre „prváčky“ pod záštitou Slovenskej debatnej asociácie. Zmyslom podujatia bolo našim študentkám priblížiť a predstaviť vedenie debaty aj pri príležitosti otvorenia školského debatného krúžku.

Celý program však nezačal práve ružovo, keďže školitelia meškali („klasická zápcha pod Strečnom“) a prišli až o hodinu neskôr, ako bolo pôvodne naplánované. To nás ale neodradilo, a i napriek zdržaniu sa celá debata niesla vo veľmi priateľskej a humornej atmosfére.

V úvodnej časti nám lektori vysvetlili elementárne základy debaty – čo je téza, ako debata postupne prebieha, kto všetko sa jej zúčastňuje a pod.

Nasledujúca časť, samotná debata, už získala väčší obdiv. Téma (téza), na ktorú hostia debatovali, znela: „Ženy to majú ťažšie ako muži“. Zaujímavá téza práve pre školu plnú dievčat, však? Myklo mi kútikmi úst, keď som ju počula. Pozrela som sa na dievčatá a tie mali oči dokorán. Zaujímavé bolo, že stranu „súhlasu“ zastávali dvaja muži a stranu „nesúhlasu“ dve ženy – aby ukázali, že niekedy sa treba od debatných tém odosobniť a nebrať si ich priveľmi k telu.

Prvá debata mohla trvať cca polhodiny, čo bola zrýchlená verzia a druhá bola ešte o čosi kratšia, no na efektivite nestrácala.

Na záver podujatia nechali lektori priestor pre otázky študentiek a mne až srdce podskočilo, keď som videla, že sa dievčatá pýtali a nesedeli tam len tak bez slova. Bola to pre mňa veľmi hodnotná spätná väzba. Som rada, že ich exhibičná debata zaujala, oslovila a v neposlednom rade bavila.

Natália Síkorová (3.B)