„Láska nepozná starobu a srdce nepozná vrásky.“

Dopoludnia dňa 10.novembra 2022 žiačky a žiak SOŠ pedagogickej v Turčianskych Tepliciach navštívili zariadenie pre seniorov v Turčianskych Tepliciach. Našim poslaním bolo spríjemniť klientom tohto zariadenia ich jeden bežný deň. Úprimne povedané, som na pochybách, kto komu spríjemnil deň a kto komu dodal novú energiu.

Hneď pri vstupe do zariadenia nás vítali milí ľudia plní očakávania s úsmevom na tvári. Študenti 3.B triedy nezobrali so sebou iba dobrú náladu, ale aj niekoľko gitár, klavír, heligónku a nezabudli si ani dokonale naladiť svoje hlasy.

Ruženec, ktorý so študentmi 3.B pripravili Mgr. Ľubomíra Tumová a Mgr. Andrea Kršková, otvoril pán dekan Mgr. Ľubomír Hudec a v jednotlivých modlitbách ho po jednej odriekali členky nášho školského parlamentu. Celý ruženec bol popretkávaný osviežujúcimi náboženskými skladbami v podaní študentov 3.B triedy.

Ďalší program pripravila Mgr.art. Anna Čičmancová, ktorá v spolupráci s niektorými študentkami 3.B pre našu staršiu generáciu zostavila pár interaktívnych aktivít a krátke bábkové divadlo. Úsmev na tvári divákov pri sledovaní predstavenia sa nedal prehliadnuť.

Náš školský parlament pod vedením Mgr. Natálie Zajacovej prišiel medzi seniorov s ponukou workshopov, v ktorých si mohli vlastnoručne vyrobiť farebné svietniky zo starých zaváraninových fliaš a pestrých servítok. Ani tento kútik jedálne nezostal prázdny. Rýchlo zaujal a prilákal ostatných. Prišli aj takí, ktorým sa veľmi nedalo pracovať samostatne, ale tým pomohli vyrobiť svietniky šťastia šikovné ruky mladých ľudí a darovali ich seniorom na pamiatku a spríjemnenie dlhých zimných večerov. Študentky plné energie a entuziazmu nedovolili tichu ovládnuť miestnosť, a tak i po skončení programu vybrali akordeón a začali spievať známe ľudové pesničky. Nebolo veru počuť iba ich hlasy! Šťastní dôchodcovia sa bez váhania pridali. V tejto spontánnej chvíli jeden z divákov vytiahol saxofón a začal doprevádzať spev ostatných. Niektorí agilnejší seniori to už nevydržali a dali sa do tanca.

„Nikto nemiluje život tak, ako starý človek.“ - vyriekol kedysi grécky dramatik Sofokles, s ktorým musím, zvlášť po tomto silnom emocionálnom zážitku, súhlasiť. Rozžiarené oči všetkých zúčastnených programu hovorili za všetko. Áno, títo ľudia milujú život a vedia si ho etš stále užívať. Naša návšteva dodala ďalší elán a chuť do života nie len im, ale aj nám. Odchádzali sme so šťastím v srdci a dobrým pocitom v duši.

Alžbeta Mészárošová, podpredsedníčka ŠP SOŠ P v Turč. Tepliciach

Pozrite si video