AJ ZLÁ SKÚSENOSŤ JE SKÚSENOSŤ - 10. 11 .2022

Krajská výberová prehliadka festivalu poézie Beniakove Chynorany - takáto pozvánka sa objavila v schránke každej jednej z nás a dňa 10.11.2022 sme sa zúčastnili recitačnej sútaže v Banskej Bystrici. Účasť bola veľká, podľa porotcov: silný ročník, silná konkurencia.
  4 žiačky zo 4.B (Daša Vrabčeková, Marianna Hlavoňová, Amália Urbánková, Eva Zahatlanová), sme sa rozhodli zabojovať s básňami, do ktorých sme sa vžili, mali k nim blízky vzťah a chceli sa prezentovať, ukázať kúsok z nás. Porota síce ocenila a vyzdvihla naše recitačné schopnosti, no podľa ich slov, to na tejto súťaži nehodnotili (je zvláštne, keď sa na recitačnej súťaži nehodnotí recitácia) a viac sa zameriavali na text. Naše texty ohodnotili ako "slabé", pretože sme sa predstavili s modernými básňami súcasnej slovenskej poézie a neuprednostnili overenú klasiku. Sklamanie z ich názorov bolo veľké. Hodnotenie bolo plné protikladov, niekomu vytkli, že "hral" u iného to vyzdvihli. A čo nás zarazilo, väcsina textov bola plná krvi, smrti, depresie, akoby v tomto svete toho uz nebolo veľa. Subjektívny pohľad poroty je pri rečovom prejave bežný, no tentokrát nás ostré slová zarazili. Odišli sme s prázdnymi rukami, no takéto sútaže nám dávajú možnosť porovnávať konkurenciu, názory poroty a úroveň sútaže. Vieme však, že výber textu nás vystihuje, a preto si za ním budeme vždy stáť.
  Ďakujeme aj za takúto skúsenosť.

Daša Vrabčekova, IV.B