Po stopách J.A.Komenského - 22.11.2022

„Všichni na jednom jevišti velikého světa stojíme a cokoliv sa tu koná, všech se týče...“

Slová významného teológa, jazykovedca a predovšetkým výnimočného pedagóga, ktorého výroky a učenia sú u nás na škole alfou – omegou. Každý z nás dobehne do cieľovej roviny, štvrtého ročníka, kde sa o Jánovi Amosovi Komenskom dozvedáme viac. Vďaka Občianskemu združeniu pri Strednej odbornej škole pedagogickej v Turčianskych Tepliciach sme mali možnosť vyraziť za hranice Slovenska. Dňa 22.11.2022 sme od internátu na autobuse vyrazili po boku pani profesorky Nátherovej i pani profesorky Krelovej a to takmer bez zastávok – smer Uherský Brod.

V dopoludňajších hodinách sme dorazili pred Múzeum J.A.Komenského a prezliadku zahájili na modelovej hodine so sprievodcom. Na vlastnej koži sme mali možnosť vyskúšať si, aké je to byť v triede podľa jeho predstáv. Názorné ukážky, kreatívne pomôcky pri výučbe a aktivita na hodine nechýbala. Aby sme však mali predstavu, prednášajúci nám ukázal, ako asi prebiehali fyzické tresty, ktoré sa Komenský pokúšal z vyučovania odstrániť. Prehliadka múzea pokračovala v doprovode sprievodkyne cez interaktívne komôrky plné zaujímavostí a faktov z doby, kedy Komenský žil a zohľadňovali jeho pôsobenie. Aby ani zamestnanci múzea neostali bez poďakovania, na záver sme im zaspievali (našu obľúbenú) Karičku a dúfame, že sme si to spoločne užili. Po viac ako dvojhodinovej návšteve múzea sme na cestu vyrážali plné informácii, motivácie a obohatenia z duchaplných expozícii.

Nové, bohato – vybavené priestory, útulné vonkajšie atrium a najmä modelová hodina v nás zanechali príjemný dojem a sme rady a veľmi vďačné, že sme mohli toto miesto navštíviť. Nové poznatky nám na hodine pedagogiky padnú vhod a veríme, že budú mať aj naši mladší spolužiaci podobnú možnosť a múzeum v Uherskom Brode navštívia. Pre nás, 4.B, to bola cenná skúsenosť.

Alexandra Turoňová, 4.B