Od Kataríny po Ondreja - prax III.B V MŠ Diviaky - 30.11.2022

„Ondreju, Ondreju, olovo tebe leju, aby si mi dal znať, koho budem muža mať...“

Dňa 30.11.2022 do Materskej školy v Diviakoch zavítali tradície od Kataríny po Ondreja. Ráno deti privítala Lujza, oblečená v kroji, s ktorou si vyrábali reťaze. Tie zavesili na plot, ktorý si samé postavili. Zvyky sa tiahli aj zdravotnými cvičeniami. Natália vošla do triedy tanečným krokom a odriekala : ,,Ondreju, Ondreju, konope ti seju. Daj mi Bože znati, kde ma budú brati!“ Spoločne si potom zatancovali na ľudovú nôtu. Všetci mali veľa energie a tešili sa na to, čo ešte príde.

A nasledovala vzdelávacia aktivita. Deti ostali v nemom úžase z heľpianskeho kroja Lenky. Naučili sa pomenovať jeho časti a jedno dievčatko malo možnosť si vyskúšať heľpiansky kroj detskej veľkosti. Cvak, cvak, pani učiteľka v MŠ bola taká nadšená, že si všetko fotila. Bolo úžasné sledovať vysmiate tváre každého v triede. Inak to nebolo ani pri pobyte vonku. Ten učila Sára s pomocou Lenky a Natálie. Dievčatá v krojoch veštili z liatia olova (vosku) do hrnca cez ucho kľúčebe či pomocou ukrytých predmetov pod hrnčekmi. Dobrovoľníkom sa stala samozrejme aj pani učiteľka v MŠ, ktorá bola zvedavá na svoju budúcnosť. Potom prebehlo tradičné trasenie plotom, ktoré si deti vyskúšali na prechádzke v dedine. Pri kráčaní dedinou sa ulicami ozýval spev žiačok 3.B. Samozrejme sa k nim pridali aj deti, ktoré poznali slová. Pani učiteľka praxe, pani Nátherová, sa tešila, aké pekné dopoludnie v materskej škole bolo. Aj takto neobyčajné dni odbornej praxe bývajú. Dievčatá odchádzali spokojné a dobre naladené.

Natália Halúsková, 3.B – prvá skupina