Cena za aktívne občianstvo a ľudskosť opäť smeruje do školského parlamentu

I keď sa o nich často rozpráva, stále môžeme povedať, že ich až tak často nevidíme. Nezištná pomoc a aktivizmus by si v našom dnešnom ubehanom svete zaslúžili viac pozornosti. Možno to tak niekedy nevnímame, možno ich niekedy prehliadneme, no aj medzi nami sú ľudia, ktorým záleží na našom okolí a osud ostatných im nie je ľahostajný. Neboja sa vstať a sami kráčať cez prekážky, i keď ich ostatní sledujú len opodiaľ. Niekedy je ľahšie neriskovať, problém „prehliadnuť“ a nerozmýšľať, ako to skončí a či sa niečo zmení. Samo?

I medzi nami sú ľudia, ktorí svoj voľný čas venujú dobrej veci. Zakladajú občianske združenia, organizujú charitatívne zbierky, obetavo pomáhajú slabým, nevládnym, odsunutým na okraj, aktívne sa zapájajú do chodu spoločnosti bez nároku na odmenu. Za takéto malé-veľké činy im patrí veľký obdiv, uznanie a vďaka. Práve pre NICH organizuje Rada mládeže Žilinského kraja už 7. ročník oceňovania za aktívne občianstvo a ľudskosť. Spolužiaci, kolegovia či obyvatelia obcí môžu prostredníctvom svojej nominácie vyjadriť, že za svojimi blízkymi, či priateľmi stoja a ich angažovanosť si nadovšetko vážia.

Tento rok sa oceňovanie konalo 2.decembra v penzióne Čierna pani v Martine. Už od poludňajších hodín som sa spolu s konškoláčkou a členkou školského parlamentu Anetou Duchoňovou nachádzala na mieste, kde sme mali možnosť pomôcť pri príprave podujatia a vidieť ho opäť z iného uhlu pohľadu. Aj my sme sa ako školský parlament chopili príležitosti a nominovali niekoho, kto si uznanie naozaj zaslúži. Patrícia Fidesová je dlhoročná členka školského parlamentu a v súčasnosti pôsobí na poste predsedníčky nášho parlamentu. Nenásilne, mimoriadne empaticky, vľúdne a s citom stmeľuje celý náš tím, zadáva úlohy, kontroluje, sama prikladá ruku k dielu, komunikuje s vedením i žiakmi, vystupuje kultivovane a je nám všetkým inšpiráciou. Počas svojho pôsobenia sa zapájala do mnohých charitatívnych podujatí a svoju prácu berie veľmi zodpovedne, čo si všimla i komisia, a preto bola ocenená i špeciálnym ocenením spomedzi ostatných vo svojej kategórii aktívneho mládežníka. Paťke srdečne gratulujeme a veríme, že jej nezištná a svedomitá práca nás všetkých navôkol motivuje k ďalším činom.

Na záver oceňovania bola pre zúčastnených pripravená výborná večera formou bufetových stolov a nasledovala už len voľná zábava plná inšpiratívnych rozhovorov a príjemných ľudí. Celý večer dopadol fantasticky a všetci sme odchádzali plní odhodlania do nových dní plných dobrých skutkov.

Alexandra Turoňová, medialistka ŠP