Krajská konferencia školských parlamentov

„Na počudovanie sa nám odtiaľ ani nechcelo odísť. Tí drobci nám akosi prirástli k srdcu. Možno by sme to mohli robiť častejšie. Len tak.“ Také boli bezprostredné pocity členov školského parlamentu zo strednej školy v Čadci po podujatí pre miestnu škôlku. Vyhlásenie olympiády Radou mládeže Žilinského kraja podnietilo mnohé školské parlamenty stredných škôl Žilinského kraja vymyslieť aktivity a okúsiť dobrovoľníctvo opäť z iného súdku. Olympiáda pozostávala z troch samostatne hodnotených kategórii, do ktorých sa účastníci radili podľa toho, do koľkých z nich sa zapojili. A takto sme sa zapojili my:

Dobré vzťahy v školskom parlamente boli našim prvým cieľom, v rámci ktorého sme pozvali ŠP pri Gymnáziu M. Galandu v Turčianskych Tepliciach k nám, do útulného útočiska, našej zasadačky. Na pôde našej školy sme spoločne strávili celé popoludnie, ozývali sa tóny klavíra, spevu, smiech z učebne dramatickej výchovy, buchot stoličiek, ale i debaty za okrúhlym stolom, kde sme si vymieňali dojmy i skúsenosti. Po dlhých rokoch boli parlamenty teplických škôl bok po boku a veríme, že to nebolo naposledy. Popoludnie sme si veľmi užili a tešíme sa na spoluprácu a spoločné aktivity, ktoré prinesú zábavu a zážitky našim spolužiakom. Do tejto kategórie patril aj teambuilding školského parlamentu na zlepšenie vzťahov medzi jeho členmi, v rámci ktorej sme sa vybrali na divadelné predstavenie do neďalekého Slovenského komorného divadla v Martine. Vychutnali sme si nie len predstavenie Sen noci svätojánskej, ale aj spoločné chvíle pred a po predstavení.

Druhá súťažná disciplína znela: Inšpirácia ako motivácia. Hoci u nás na škole študovalo i pracovalo mnoho inšpiratívnych ľudí, našou voľbou bola vynikajúca herečka, charizmatická mladá žena, absolventka našej školy, slečna Zuzka Rohoňová, ktorá prijala pozvanie a navštívila nás. Stretnutie sa konalo formou besedy a sme si isté, že táto príležitosť v našich spolužiačkach zanechala veľa neutíchajúcej inšpirácie a motivácie na ceste za svojimi snami. Aj pre nás je doposiaľ nepredstaviteľné, že boli časy, kedy táto talentovaná osoba z javiska kráčala po chodbách našej školy, učila sa psychológiu, pedagogiku a ostatné predmety tak, ako my teraz a jej kroky smelo-nesmelo viedli síce do inej brandže, no rozhodne takej, ktorá hrá v rytme jej srdca a jej meno je v nej známe. Žiačkam našej školy sme chceli ukázať, že máme výborný základ do života, stojíme na rovnakom prahu a je len na nás, akým smerom sa poberieme.

V rámci poslednej disciplíny, Školský parlament a škola aktívna v meste, sme navštívili miesto, ktoré v nás vždy zanechá vďačnosť a radosť zo života. Centrum sociálnych služieb v Turčianskych Tepliciach nás spolu so žiačkami z 3.B a pedagogickým dozorom privítalo s otvorenou náručou. Strávili sme spolu krásne dopoludnie, spoločne sme sa pomodlili ruženec, spievali si piesne i vyrábali svietniky, ktoré našim starkým ostali na pamiatku.  Na toto miesto sa pre ich úsmevy a ligotavé veľavravné pohľady  vždy radi vraciame.

Záverečné výstupy z jednotlivých škôl boli spracované do jedného videa, ktoré bolo hodnotené sedemčlennou komisiou. Tá nakoniec vybrala víťazov, ktorých bolo deväť. Prvé tri miesta pre parlamenty, ktoré sa zapojili len do jednej kategórie, víťazom sa stalo Gymnázium V.P.Tótha z Martina, tri miesta pre parlamenty zapojené do dvoch kategórií, kde prvé miesto získala SOŠ obchodu a služieb Martin a tri miesta pre tie parlamenty, ktoré sa zapojili do všetkých troch kategórií, tu si víťazstvo odniesla SOŠ technická z Námestova. Neskôr, priamo na konferencii, si účastníci konferencie pozreli tie najlepšie videá a hlasovaním vybrali tri ocenené Cenou sympatie.

Bonusovou aktivitou bola fotografia školského parlamentu s popisom jeho loga a mottom. Táto aktivita bola zverejnená na sociálnych sieťach, ktorej cieľom bolo vyzbierať najväčší počet komentárov. Na prvých priečkach sme sa síce neumiestili, no vám, kamaráti, vám patrí veľká vďaka za podporu, ktorú ste nám v komentároch prejavili a dodali nám nové sily do ďalších podujatí i aktivít. Sme tu pre vás!

Vyhlásenie výsledkov olympiády sa konalo na Krajskej konferencii školských parlamentov stredných škôl Žilinského kraja, ktorú slávnostne zahájila predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Ing, Erika Jurinová. Konferencia sa konala dňa 14. decembra 2022 v kongresovej sále Úradu Žilinského samosprávneho kraja v Žiline. Po vyhlásení výsledkov dostal slovo Michal Satíni, ako mládežnícky delegát pri OSN, Ing. Martina Gajdárová z Úradu ŽSK a zástupkyňa zo Sekcie pre mládež Žilinského samosprávneho kraja, ktorí nám predstavili ich poslanie, vízie v práci s mládežou a vyzvali nás ku spolupráci.

Hoci sme sa na tohoročnej olympiáde neumiestnili, spolu s novými členkami školského parlamentu pracujeme ďalej na tom, čo nás baví a sme rady, že RMŽK podnietila mnohých k týmto krásnym aktivitám, ktoré sa dotkli stovky ľudí po celom Žilinskom kraji a vyčarili im úsmev na tvári, ako aj pomohli jednotlivým parlamentom viac sa spoznať, motivovali ich k ďalšej činnosti a zlepšili ich vnútorné vzťahy. Charitatívne zbierky, návštevy tých, ktorí to nemajú ľahké a akákoľvek nezištná pomoc. Pri takejto aktivizácii by sme nemali čakať na príležitosť, tá je práve teraz! Posúvajme myšlienku RMŽK ďalej!

Alexandra Turoňová, medialistka ŠP