„Vy musíte predsa svietiť...“ (Vianočný muzikál)

13.12.2022 – premiéra muzikálu – výchovný koncert pre MŠ Školská Turčianske Teplice

Za oknami vládla pani zima a my, žiačky 1.C triedy, sme sa plné očakávania pripravovali na premiéru nášho prvého muzikálu, a zároveň prvého vystúpenia dievčenského speváckeho zboru. V hudobnej sieni našej školy sme postavili betlehem pre malého Ježiška. Prezlečené v kostýmoch panny Márie, Jozefa, hostinského či v spoločných mentolových pelerínach sme čakali na príchod malých divákov. Zrazu sa rozozvučali chodby školy štebotom detí z materskej školy. Naši malí diváci sa usadili pred betlehemom a muzikál sa po hodinách skúšania mohol začať! Malé očká divákov pozorne sledovali, ako sme pomocou hudby a spevu vytvorili príbeh. Samozrejme, objavili sa i herecké scénky a neraz sme do deja zapojili aj deti. Pomohli nám zapáliť zhasnuté sviečky, a to vďaka slovám Danka: „Vy musíte predsa svietiť!“ Nejedna z nás hrala na hudobnom nástroji len pár mesiacov... gitara a husle. No vďaka našim pani profesorkám sme boli pripravené hrať v muzikáli. Pani profesorky nás sprevádzali hrou na klavír a basu. Spev reprezentoval zbor, nakoľko sme zborová trieda, a teda spoločne vytvárame celok. Práve nácvik muzikálu bol pre nás príležitosťou na spoluprácu. Pravdaže, mali sme rešpekt hrať pred deťmi, lebo práve malé dieťa dá najavo svoj názor.

Myslím, že naša úloha bola splnená. Deti sa ocitli pri dôležitom okamihu, a to narodení Ježiška. Každý z nich dostal aj pamiatku v podobe anjelika. Ďakujeme pani profesorke Krškovej, ktorá anjelikov vlastnoručne zhotovila. Spríjemnili sme predvianočný čas deťom, ich pani učiteľkám, no i nám. Bola to pre nás príjemná skúsenosť a nezabudnuteľný zážitok. Obrovské „ĎAKUJEME“ patrí pani profesorkám Tumovej, Shabetia, Krškovej za naše pedagogické i umelecké vedenie a vedeniu školy za podporu.

14.12.2022 – 2 reprízy vianočného muzikálu v kláštore vo Vrícku

Premiéra vianočného muzikálu mala úspech. Hneď na druhý deň ráno sme v školskom internáte docvičili posledné detaily. Zima sa nedala zahanbiť, a tak cesta na ďalšie vystúpenie bola mrazivá. Autobus nás odviezol cez zasnežený Turiec až do malej, nenápadnej dedinky, ukrytej v rozprávkovej zimnej krajine. Vrícko. Vystúpili sme priamo pred kláštorom. Vymrznuté, ale s úsmevom na perách. Plné očakávania sme vošli cez vchod do kláštora. Tu nás láskavo privítali rehoľné sestry. Odviedli nás do jedálne, kde boli pripravené kostýmy a občerstvenie. A zrazu to bolo tu. Čakalo nás vystúpenie. Hlavné postavy sa ocitli v betleheme a muzikanti so spevákmi naokolo nich. Sestry, teda naše diváčky, s úsmevom čakali na najdôležitejší okamih. Narodenie Ježiška... Spoločne sme vytvorili príbeh. Každá z nás mala dôležitú úlohu. Každá robila to, čo vie a spoločnými silami sme vytvorili nezabudnuteľný zážitok. Rozohrali sa hudobné nástroje – gitara, klavír, husle a basa. Spevácku stránku zastával náš triedny spevácky zbor. Panna Mária, Jozef, anjel či hostinský s pocestným oživili muzikál aj po hereckej stránke. Za oknami padal sneh a my sme si vytvorili príjemnú vianočnú atmosféru. S úsmevom na perách sme v jasličkách  privítali malého Ježiška. Bolo príjemné pozorovať úsmevné pohľady sestier a počuť slová: „Ďakujeme, bolo to krásne!“ Chytili nás za ruku a dodali energiu na ďalšie vystúpenie. Áno, druhé v tento deň. Tentokrát pre sestry, odkiaľ je aj naša pani profesorka Kršková. Bolo to rovnako dojemné vystúpenie ako predtým. Rovnako krásne a príjemné. Viaceré sme mali pri slovách jednej zo sestier slzy na krajíčku.

V jedálni nás už čakal navarený guláš a sladké moravské koláče. Dostali sme aj rôzne darčeky, no najväčším darom pre nás bolo, že sme tu mohli byť. Teraz nás už čakala len cesta späť na školský internát a spomínanie na dnešný deň.  Ďakujeme. Za to, že sme mohli zažiť deň s nezabudnuteľnou atmosférou. Za to, že sme nadobudli novú skúsenosť. Za to, že nám pani profesorky dôverovali a dali šancu stať sa súčasťou vianočného muzikálu. Jednoducho, ďakujeme za deň ako z rozprávky!

15.12.2022 – derniéra vianočného muzikálu v školskom internáte

Aj napriek vysokej chorobnosti našej triedy sme odohrali 3. reprízu, a zároveň derniéru vianočného muzikálu (v tomto školskom roku). V jedálni školského internátu sme postavili kulisy, rozsvietili vianočný stromček, obliekli sa do kostýmov a diváci začali postupne prichádzať. Boli sme hlavným programom Zimnej slávnosti. Publikum utíchlo a začali sme... Bolo iné hrať pred vami, našimi staršími spolužiačkami. Tak ako dni predtým, aj dnes sme vám pomocou hudby predstavili príbeh o narodení Ježiška. Spevom nám dopomáhal zbor z našej triedy. Hudbu dotvárala gitara, husle, klavír či basa. Ako každý muzikál, aj ten náš mal svoje hlavné postavy. Panna Mária putovala príbehom spolu s Jozefom, až kým neprišiel dlho očakávaný moment. V betleheme na slame sa narodil Ježiško. Každý člen nášho muzikálu sa stal toho súčasťou. Každý z nás mal podiel na tom, že sa muzikál doslova zrodil. Najväčšiu zásluhu majú pani profesorky, ktoré mali s nami trpezlivosť a priviedli nás až sem. Áno, je to „len“ školská jedáleň, ale je to pre nás skúsenosť a nezabudnuteľný zážitok.

Ďakujeme za všetko! A v neposlednom rade ďakujeme aj pani zástupkyni Badínovej za vianočné posolstvo pre našich divákov, ktorým obohatila naše vystúpenie pri premiére aj derniére muzikálu. „Vy musíte predsa svietiť“, povedalo malé dieťa a rozžiarilo sviece na adventnom venci. A my pre vás betlehemské svetlo rozžiarime aj o rok...

Lucia Bihariová, 1.C

úprava: Ľubica Shabetia