OLYMPIÁDA ĽUDSKÝCH PRÁV - 9.2.2023

Ľudské práva ochraňujú naše životy a osoby pred útlakom a násilím. Umožňujú nám žiť ako slobodným ľuďom a vykonávať rôzne činnosti bez neoprávnených zásahov – slobodne sa vyjadrovať, získavať nové informácie, stretávať sa s priateľmi a ľuďmi spoločného zmýšľania... Poznať a orientovať sa v nich však vôbec nie je jednoduché.

Žiačky našej školy sa v sprievode učiteľa Uríka zúčastnili krajského kola Olympiády ľudských práv na Gymnáziu sv. Františka z Assisi v Žiline konaného dňa 9. 2. 2023.

Súťažiacej Lei Brníkovej z 2. D sa veľmi darilo, ale žiaľ, do ďalšieho kola sa neprebojovala. Prvá disciplína, ktorou sa museli súťažiaci prehrýzť, bol vedomostný test. Po nej nasledovala inšpiratívna prednáška s predsedom Krajského súdu Žilina JUDr. Róbertom Urbanom, ktorú si vychutnali aj náhradníčka Lívia Bubicová (2. C) a pozorovateľky Laura Šindelová (2. D) a Margaréta Zigová  (2. C). Druhou disciplínou bola ústna časť, v ktorej súťažiaci vyjadrovali svoj názor k vopred naštudovaným tézam.

Všetky za túto skúsenosť ďakujeme. V minulosti boli ľudské práva priznávané iba vládcom a šľachte, zatiaľ čo obyčajným ľuďom len v malej miere, prípadne boli celkom upierané. Je dôležité, aby sme tieto práva poznali.

Margaréta Zigová 2. C