Divadelné predstavenie Neznášam ťa!

Spolu s pokrokom prišla do života mladého človeka aj technológia, ktorá mu otvorila dvere do internetového sveta, kde sú všetky informácie ľahšie dohľadateľné, komunikácia s priateľmi oveľa jednoduchšia a zdieľanie života je každodennou súčasťou nás všetkých. Doba pokroku je v istom smere zvláštna. Postupne sa zabúda na umenie a kultúru, ktorá k sebe priťahuje už len pár výnimiek a nadšencov ochotných stretávať sa pod zámienkou trvalého zážitku a skutočnej interakcie navzájom medzi sebou.

A tak nejak sa stalo, že sa trieda 3.B, spolu s triednym učiteľom, pánom Uríkom, ocitla pred Mestským divadlom v Žiline, s iskričkami v očiach a očakávaním príjemného večera. Bol Medzinárodný deň žien, 8. marca, a vybrať príhodnejšiu komédiu by bolo nereálne. Neznášam ťa! Kričal na nás názov predstavenia z úhľadnej vstupenky, ktorá naše študentské vrecká ani nestála také veľké peniaze. Napriek tomu sme neboli v plnom počte, iba 13 odvážnych spolužiačok dalo šancu divadelnému umeniu a elegantne upravené zvedavo nazerali do vnútorných priestorov mestského klenotu.

Ešte pred samotným zážitkom nemohla chýbať chvíľka - nie pravdy, ale kávy a preskúmania všetkých atraktívnych podnikov, ktoré v sebe Žilina ukrýva. Preto by sme túto akciu mohli nazvať aj teambuildingom. Čas strávený v spoločnosti ľudí, ktorých sme mali možnosť spoznať bližšie aj vďaka vášni pre kultúrne vyžitie sa.

Pred vystúpením prebehli aj posledné kozmetické úpravy, pamätná fotka, aby bolo čo priložiť ku článku a potom sa skupinka nedočkavcov nahrnula do veľkej sály, ktorá mala byť strediskom pozornosti.

Pri spätnom pohľade musíme všetci uznať, že sme vôbec nečakali takú salvu smiechu, humoru a sĺz šťastia, ktoré sa stali prirodzenou súčasťou vystúpenia. Výkony hercov boli nezabudnuteľné, možno aj preto, že im samotným sa zdal ich herecký výkon vtipný a ani oni počas hrania neudržali smiech.

Osem hercov, z ktorých si veľa z nás bude pamätať hlavne známeho Janka Dobríka, stvárnilo typickú rodinu na silvestrovskej oslave, pričom sa všetky plány hlavných protagonistov, každou prichádzajúcou návštevou, prepadajú do chaosu a bláznovstva. Bláznivá sestra, šialený brat zachraňujúci koaly, susedia s komplexami, či zazobaní priatelia, sa postarali o nekončiacu šnúru vtipných zážitkoch a aj mnoho záchvatov smiechu. Len málokto pri pohľade na banálnu, ale v mnohom tak reálnu scénku, zostal v napätí. Všade panovala komorná atmosféra, ktorej súčasťou sme boli aj my.

Neviem si lepšie predstaviť strávený večerný čas ako na komédii, ktorá zo seba vytiahla dokonale humorné scénky, ktoré nenechali chladnú žiadnu tvár. Kto by to bol len povedal, že triedny má taký jedinečný a originálny výber divadelných hier, na ktoré budeme ešte dlho spomínať. Určite ani on netušil, aké prekvapenia na nás počas tej hodiny striehnu.

Veríme, že toto nebolo prvý a posledný krát, kedy si stereotypný život študenta osladíme o spoločne strávený večer. Pánovi Uríkovi patrí veľká vďaka, za jeho ochotu dopriať nám chvíľu oddychu a smiechu.

Dúfam, že v budúcnosti sa nájde viacero mladých ľudí, ktorí nájdu zaľúbenie v hrách, ktoré sú súčasťou ľudstva už niekoľko storočí, pretože zatiaľ len prichádzajú o výborný umelecký zážitok.

Aneta Duchoňová (3.B)