Deň učiteľov - 28. 3. 2023

Jedným z výrokov Jána Amosa Komenského sú slová: „Hľadajme spôsob, aby učitelia menej učili a žiaci viac pochopili." Možno aj vďaka tomu sa stalo, že dňa 28.3.2023, na Deň učiteľov, sa žiaci postavili za katedru s jasnou úlohou byť učiteľovi učiteľom.

Išlo o podujatie organizované školským parlamentom, ktorý si takýmto spôsobom chcel pripomenúť, že učiteľ nie je len človek, ktorý príde na hodinu a po 45 minútach odíde, ale je to človek, ktorý nás neustále vzdeláva, posúva ďalej, je tu pre nás v ťažkých chvíľach a na ten malý okamih, kedy preletí žiak školským systémom, je aj našim priateľom, síce plným autority a vážnosti, ale s pochopením a vrúcnosťou v očiach. Ročne oslavujeme hromady sviatkov, ktoré sa v našich životoch javia ako veľmi dôležité, ale občas zabudneme, že tí ľudia, ktorí tvoria podstatnú časť nášho študentského života, si taktiež pripomínajú, že kedysi sa rozhodli venovať život formovaniu novej generácie a stoja za všetkými našimi úspechmi i pádmi.

Preto sme chceli, aby sa aj oni na malú chvíľu vrátili do školských lavíc a pripomenuli si, že kedysi prijímali informácie od iných rovnako, ako my dnes od nich a ako veľmi ich poznačila školská výuka, ktorá bola v mnohom vzorom a aj poučením do pedagogickej praxe. Mala to byť vďaka za to, že rozhodnutie stať sa učiteľom nebola chyba, ale životné poslanie, ktoré každý jeden odovzdáva v tej najlepšej forme.

Okrem podujatia Dnes učí učiteľa žiak, školský parlament spolu s pani riaditeľkou Badínovou, zástupcom pre občianske združenie pánom Zaťkom a dievčenský spevácky zborom s pani učiteľkou Shabetiou, pripravili aj osobitné poďakovanie cez veľkú prestávku v zborovni školy v podobe spevu, príhovorov i malých darov, ktoré pedagógom budú pripomínať, že sú v našich životoch nenahraditeľnou súčasťou, kúskom skladačky, ktorá by bez nich nebola kompletná.

V úvode zaspieval pieseň Čierne oči dievčenský spevácky zbor z 1.C triedy. Po famóznom predvedení kanónu sa dievčatá vzdialili, aby prenechali slovo pani riaditeľke, ktorej príhovor bol emotívny, motivačný, hladiaci dušu učiteľa. Na jej príhovor nadviazal svoje slová vďaky a uznania predseda občianskeho združenia Vzdelanie je základom budúcnosti p. Zaťko, ktorý neprejavil vďaku len učiteľom, ale aj čelnom parlamentu, za našu prácu a ochotu byť súčasťou chodu školy a vytvoril tak priestor pre poďakovanie predsedníčky školského parlamentu Alžbety Mészárošovej, ktorá nehovorila len v mene nás členov, ale aj za všetkých žiakov našej školy.

Členky parlamentu po celý čas držali v rukách košíky plné čokolád a pier, ktoré mali byť spolu s ružami symbolickým darom pre tých, ktorý si to naozaj zaslúžia. Podania rúk sprevádzané objatiami sme zakončili posledným ďakujem a nechali sme naše slová doznieť, aby sme pre učiteľov nechali priestor pre vychutnanie si koláčikov, či čokolád.

Nech už to s nami vyzerá akokoľvek, aj keď občas nie sme úplne ústretové a diplomatické, perfektne pripravené a naučené, máme ich všetkých rady a škola by bez nich bola iba pustým miestom zastretým nevedomosťou a tmou.

Veď predsa len sme aj my budúce učiteľky, kolegyne a aj my raz budeme šťastné, ak si na nás študenti spomenú. Dovtedy budeme túto radosť rozdávať našim pedagógom my a snažiť sa vyčariť im na tvárach úsmevy. Ďakujeme, že ste tu vždy pri nás.

medialistka ŠP Aneta Duchoňová