Tri sestry - 30. 3. 2023

Dňa 30.3.2023 sme sa vybrali ako školský parlament na divadelné predstavenie Tri sestry do Slovenského komorného divadla v Martine. Vyobliekané sme sa stretli na vlakovej stanici. Mali sme šťastie, že sme si zobrali dáždniky, lebo z oblohy  začal pršať silný dážď. Meškal nám vlak, takže sme netrpezlivo čakali na jeho príchod. Čakanie sme si spríjemnili našimi zážitkami a spomienkami. Mali sme celkom obavy, či naše predstavenie stihneme načas, lebo vlak nám ešte aj zastavil na nejaký čas na ceste do Martina. Keď sme vystúpili z vlaku, rýchlo sme kráčali martinskými ulicami na naše divadelné predstavenie. Veď predsa sme si ho nechceli nechať ujsť.

Keď sme vstúpili do divadla, očarila nás úžasná atmosféra a nadšenie. Vysvieteným schodiskom sme sa dostali do divadelnej sály štúdia a nedočkavo sme čakali na začiatok. Bolo úžasné, že herci hrali tak blízko pri nás a o to bolo predstavenie výraznejšie a pútavejšie, lebo sme mohli lepšie vidieť ich tváre, mimiku a mali sme pocit, že sme súčasťou hry a sveta, ktorý nám predstavili. Melodráma Tri sestry od majstra dramatického umenia A.P.Čechova bola o jednoduchých a večných témach: o živote, o láske, bolesti, vášni, nádeji... Aj napriek tomu, že divadelná hra bola napísaná pred vyše 100 rokmi, jej témy sú stále živé a aktuálne. Čechov nastavil krivé zrkadlo ľudskej spoločnosti a nudným životom, ktoré ľudia vedú. Prostredníctvom svojej výpovede ich chcel primäť k tomu, aby sa nad tým zamysleli, pochopili a snažili sa začať žiť iný, lepší život. Všetky tri sestry – Irina, Máša aj Oľga – sú síce odlišné, ale majú spoločné sny a túžby, o ktorých však len rozprávajú, nerobia nič, aby ich naplnili a aj preto do konca zostávajú nešťastné, v utrpení a bolesti. Celé predstavenie bolo naplnené silnými emóciami a musím skonštatovať, že bolo spracované veľmi citlivo, moderne a pístupne súčasnému divákovi.

Spokojné sme vyšli z budovy divadla a namierili sme si to krížom cez námestie priamo do reštaurácie, pretože sme boli všetky veľmi hladné, lebo predstavenie trvalo 160 minút a ani prestávka medzi dejstvami nám nestačila, aby sme sa trošku občerstvili. Rozprávali sme sa, smiali, spomínali. Bol to naozaj úžasne strávený večer. Bezpečne sme sa v noci vrátili na internát a bežali rovno do postele. Boli sme veľmi vďačné, že sme si mohli takto ozvláštniť deň a zároveň byť spolu, zas sa trochu viac spoznať a upevniť naše vzťahy. Už teraz sa tešíme na ďalšie zaujímavé predstavenie.

Sabina Juríková, medialistka ŠP