Noc v škole: Alica v krajine zázrakov

Sú dni a noci, ktoré trávime bežným spôsobom. Ráno vstaneme, ideme do školy, ideme zo školy a líhame si spať. Ale sú aj dni a noci, ktoré môžeme tráviť netradičným spôsobom, ako to bolo zo 4. na 5. apríla 2023, kedy sa náš školský parlament spolu s našou koordinátorkou Mgr. Natáliou Zajacovou  rozhodol usporiadať zázračnú Noc v škole ešte so zázračnejšou témou - Alica v krajine zázrakov. Táto rozprávka je plná magických bytostí a zaujímavých situácií čarovného sveta. Žiačkam štvrtých a tretích ročníkov sme chceli dopriať nezabudnuteľný zážitok, plný neopakovateľných spomienok a aspoň  nejaký únik z ich bežného spôsobu života. Žiadna rozprávka sa nezaobíde bez odvážnych strážcov, a to v túto noc pre nás boli naša koordinátorka Mgr. Natália Zajacová a náš pán učiteľ Mgr. Tomáš Urík.

Pred začatím nášho spoločného dobrodružstva si žiačky školského parlamentu spolu s pomocníčkami v popoludňajších hodinách pripravili svoje stanovištia: nočnú hru, telocvičňu, triedy, v ktorých sa spalo. Keďže naša téma bola Alica v krajine zázrakov, členky školského parlamentu sa vyobliekali za magické bytosti. Klobúčnik, zajac, mačka, dvojičky, húsenica, Srdcová kráľovná, Biela kráľovná a samozrejme nesmela chýbať Alica. Začiatok našej zázračnej noci bol odštartovaný o 19:00, kedy sa žiačky zoskupili v 4.C triede aj so svojimi farebnými menovkami, ktoré si vyzdvihli pred vstupom do miestnosti. Otvorenie podujatia si pripravila koordinátorka školského parlamentu Mgr. Natália Zajacová spolu s jeho predsedníčkou Betkou Mészárošovou. Srdečne privítali účastníkov a oboznámili ich so základnými informáciami a programom. Prvou motivačnou aktivitou bolo napísať na plagát svoje očakávania z tejto noci, ku ktorým sa účastníčky vrátili na konci podujatia a vyhodnotili, či sa im ich očakávanie naplnilo.

Po úvodnom privítaní sme sa všetci presunuli do telocvične na zoznamovacie hry. Úlohou všetkých zúčastnených bolo zoznámiť sa a zapamätať si čo najlepšie všetky mená. Bolo to veľmi dôležité, keďže dievčatá boli rozdelené podľa svojej farby menovky do tímov. Zoznamovacích hier bolo niekoľko a nebudem ich všetky vymenúvať, dôležité je, že sme si pri nich zažili veľa zábavy. Ich ďalšou úlohou bolo vyrobiť si svoju tímovú vlajku podľa svojej danej farby a  spoločne vymyslieť originálny názov pre svoj tím. Ako sa hovorí, fantázii sa medze nekladú a v túto noc to bolo naozaj tak. Mali sme tu ružové Cukríčky, Garfieldove spoločníčky, Žubre, červených Pankáčov, zelených Hráškovcov a Žĺtky. Túto časť zvládli naozaj užasne, ale toto bola tá menej náročná časť. Tá náročnejšia spočívala v predstavení svojho tímu. A improvizácii sa medze nekládli! Po svojich skvelých výkonoch si zaslúžili nejaké to malé občerstvenie v podobe kakaa, sladkého pečiva a samozrejme aj krátkeho oddychu.

Po mini pauze sme účastníčky znova zavolali do telocvične a pustili im tam krátku upútavku z rozprávky Alica v krajine zázrakov. Predsedníčka Betka Mészárošová spolu s podpredsedníčkou Saškou Marčičiakovou  účastníčky následne uviedli do nočnej hry a vysvetlili im základné pravidlá. Tímy, ktoré boli rozdelené podľa farby, sa vydali na svoju zázračnú cestu „krajinou“. Bolo 6 tímov aj 6 stanovíšť. Museli zdolať prekážkovú dráhu, kde mali ukázať svoje fyzické zdatnosti. Hra s názvom „Eat me, drink me!“ mala ukázať odolnosť ich žalúdkov. Pretancuj sa k cieľu ukázalo, ako dobre vedia využívať svoje boky a zmysel pre rytmus. Zvukové ukážky a kvíz mal ukázať, ako často pozerajú Netflix a čo z toho vedia reálne zužitkovať. A pri stanovišti Hluchý, slepý, nemý museli čeliť ťažkým podmienkam a spoľahnúť sa na svoje ďalšie zmysly. Za každú splnenú úlohu tímy získali body. Po spočítaní bodov sme konečne určili 1.,2.,3. a 4. miesto. Víťazmi sa stali Žubre (modrý tím), ktoré sme ocenili zlatou sladkou medailou, písacími potrebami a diplomom za 1. miesto v nočnej hre a dievčatá si zaspievali svoju víťaznú pieseň. Aj ostatné tímy si predsa niečo zaslúžili, pretože sa takisto museli popasovať s ťažkými úlohami, a preto dostali diplom za účasť. Po toľkom strese a napätí sme ich uvoľnili tancom. No naše dobrodružstvo sa zďaleka nekončilo! Zatiaľ čo jedna skupinka tancovala Just Dance, druhú sme zaviedli do katakomb, čo sú tmavé miestnosti pod školou plné pavučín, prachu a tmy, kde sme si pre nich pripravili strašidelné prekvapenie. V tichých miestnostiach sa ozýval krik dievčat, z ktorého bolo cítiť strach. Museli mať v sebe riadnu dávku odhodlania, aby sa odvážili vstúpiť do najtmavších a najstrašidelnejších priestorov našej školy.

Každý má rád šťastné konce a šťastne skončila aj naša Noc v škole. Účastníčky však čakala ešte úplne posledná úloha, a to zobrať svoj lístoček s očakávaním, ktoré napísali na začiatku a povedať, či to, čo očakávali, sa naozaj naplnilo. Celé toto veľké dobrodružstvo ukončili sladkými slovami na dobrú noc pani učiteľka Zajacová a predsedníčka Betka Mészárošová.

V mene celého školského parlamentu by som sa chcela poďakovať v prvom rade pani učiteľke Mgr. Natálii Zajacovej, bez ktorej by toto podujatie nevzniklo a všetkým dievčatám, ktoré aj napriek svojim povinnostiam si prišli užiť nezabudnuteľné okamihy. Zároveň by som chcela pozvať dievčatá z prvých a druhých ročníkov na pokračovanie, ktoré bude v júni.

Sabina Juríková, medailistka ŠP

Pozrite si fotogalériu klikom na obrázok ...