Knihomoľňa - 21. - 23. 3. 2023

Marec, mesiac kníh, sa začal veľmi nádejne vďaka úspešnej besede s autorom kníh Jozefom Banášom. V nadväznosti na tento mesiac ani tento rok školský parlament neváhal. Pripravil pre študentky našej školy súbor podujatí, ktoré boli tematicky späté s knižnými dobrodružstvami a mali povzbudiť žiakov k aktívnejšiemu čítaniu, ale aj k výrobe vlastnej knihy v podobe leporela.

Plagát na chodbe oznamoval, že dni od 21. do 23. marca dávajú priestor knihám v perných študentských životoch a vďaka nim je možné získať aj ďalšie plusové body do tabuľky, ktorá sa už pomaly ale isto zapĺňa a motivuje niektoré triedy k vyšším výkonom.

Tieto tri dni boli zasvätené trom podujatiam a to: knižnej výmene, ktorá sa mala uskutočniť v suteréne 21.3.2023, knižnému maratónu, kedy učitelia mali čítať spolu so žiakmi 22.3.2023 a v posledný deň, 23.3.2023 sa malo uskutočniť bodovanie leporela, ktorým sme chceli prekonať rekord v najdlhšom leporele na Slovensku. Vďaka zozbieraným kusom papiera s príbehom a kresbou sme mali vytvoriť jedno dlhé knižné leporelo, ktoré by svojou dĺžkou prekonal posledný rekord. Čo sa však stalo, že sa tieto dni akosi nevydarili?

Aj napriek hláseniu, plagátu a aktívnym diskusiám o týchto podujatiach, bola odozva od študentov veľmi malá, v niektorých prípadoch nulová. Knižná výmena svoj účel nesplnila, pretože jediný, kto doniesol knihu, bol pán učiteľ Urík. Školský parlament síce očakával záujemcov o výmenu v suteréne, ale márne, neprišiel nik.

Knižný maratón dopadol o niečo lepšie. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že s nami čítali všetci učitelia. Americká lektorka Maredith doniesla na ochutnávku dve anglické knihy, z ktorých nám v hlave utkvela hlavne Emma od Jane Austinovej. Spoločne sme si prečítali zopár strán a porozprávali sme sa o jednotlivých pasážach deja. Pani profesorka Nátherová posunula tento zážitok o kúsok vyššie, keď spolu s nami celú hodinu nie len čítala, ale aj diskutovala o našich obľúbených knihách, žánroch a knižných zážitkoch. Dokonca aj veľký knihomoľ, pán profesor Urík, doniesol do školy až 5 kusov knižných zážitkov zo svojej súkromnej zbierky. Dozvedela som sa, že v tento deň na svojich hodinách ešte čítali z kníh a diskutovali o čítaní, knihách a žánroch naša koordinátorka pani Zajacová a aj napriek svojej neprítomnosti pani učiteľka Línerová Chrobáková odkázala svojim žiakom, aby na suplovaných hodinách čítali. Avšak z počutia viem, že mnohé triedy o tomto dni nemali ani potuchy, keďže s nimi nikto nečítal a učili sa ako za bežných okolností.

Tvorba leporela sa nakoniec nekonala. Keď sa školský parlament pýtal, ako sú na tom jednotlivé triedy, odpoveďou nám boli iba zmätené, nechápavé pohľady. Rozhodli sme sa preto podujatie posunúť o týždeň, to však neprinieslo žiadaný úžitok. Všetky triedy skončili s veľkou nulou v bodovacej tabuľke.

Mám pocit, že každý rok je to s podujatím k mesiacu kníh na našej škole horšie. Čím väčšiu snahu o jeho realizovanie prejavíme, tým menej sa nájde zainteresovaných žiakov. Aj tentokrát bola účasť na podujatí Knihomoľňa veľmi malá. Napriek tomu, že sa pre spolužiakov snažíme vytvoriť príjemné a vhodné prostredie na kreatívnu realizáciu, nedostáva sa k nám očakávaná spätná väzba. Nie som si istá, kde sa stala chyba, aj napriek tomu, že sa školský parlament snaží, aktivita študentov stagnuje. Veríme, že do ďalších podujatí, do ktorých vkladáme energiu i čas, sa zapojí viacero študentov, aby z týchto dní mali rovnakú radosť ako my. Každá snaha sa cení a odráža sa to aj v bodovom stave tabuľky vyvesenej na nástenke. Vďaka za tento deň patrí všetkým tým, ktorí ho neobišli a venovali sa knihám – duchovnému bohatstvu ľudstva.

medialistka ŠP Aneta Duchoňová