Vynášanie Moreny v podaní III.A - 30. 3. 2023

Dňa 30.3. 2023 sa mala možnosť naša trieda 3.A vďaka vykonávanej odbornej praxi preniesť spolu s pani učiteľkami a deťmi z MŠ do minulosti a vyniesť tradičnú Morenu alebo inak zvanú Murienu. A však táto ľudová tradícia sa nevykonávala len v minulosti, v niektorých obciach, dedinách či mestách sa uskutočňuje ešte dodnes. Deti sme privítali ľudovými piesňami s Morenou, ktorá je symbolom zimy, zlého počasia, chorôb, ba i smrti. Následne sme v sprievode s deťmi odprevadili Morenu na lávku k potoku, kde sme ju zapálili a hodili do vody. Takto sme sa s ňou rozlúčili a s deťmi sme sa zahrali obľúbené hry, zaspievali i zatancovali. Aj napriek tomu, že nám studený vietor všetkým vyštípal líčka,  veľmi sme si to užili, zabavili sa a povykrúcali sa v krásnych pestrofarebných krojoch. Je to krásna a nezabudnuteľná spomienka nielen pre deti ale aj pre nás, žiačky 3.A triedy. Sme vďačné, že sme mali príležitosť pripraviť program a odprezentovať sa aj takýmto spôsobom.

Lucia Dománková 3.A