Najlepší nováčik stredoškolských časopisov je náš PAIDAGOGOS

U nás, v strednej pedagogickej škole, sme začiatkom tohto školského roka obnovili po dlhšej dobe  školský časopis. S novým menom PAIDAGOGOS a  v novom šate sme sa pokúsili vytvoriť niečo nové, niečo NAŠE. Časopis sme poctivo zabalili a poslali do celoslovenskej súťaže stredoškolských časopisov ŠTÚROVO PERO, odkiaľ nám obratom poslali pozvánku na slávnostné vyhodnotenie do Zvolena. 20. apríla 2023 v skorých ranných hodinách sme sa my, tri členky redakčnej rady: Tereza Puškárová, Aneta Duchoňová a Chiara Bogáňová, vydali na cestu s konečnou zastávkou Zvolen. Program sa odohrával v priestoroch krásnej knižnice tohto mesta a už po prvých pár krokoch vo vstupnej hale sme s vyrazeným dychom obdivovali jej moderný interiér.  Každý má predstavu, čo a ako bude vyzerať. Veľké očakávania, ktoré sa môžu naplniť, ale zase nemusia... a nastala realita.

PRVÝ DEŇ:
   Prvé kolo sa začalo. Hostia sa striedali pri rečníckom pulte. Človek by si povedal, že budú dávať rady ohľadom žurnalistiky alebo zážitky z novinárskej praxe... namiesto toho sa nám dostali politické reči a tiež sme sa dozvedeli, že minister školstva  je skvelý kuchár a keby nebol ministrom, určite by sa tým živil. Už sme si mysleli, že politika skončila, ale keď sme započuli spojenie - vojna na Ukrajine... Prišlo nám ťažko. Podľa toho, čo sa dialo celý deň, nám vyšlo jediné:  Do školského časopisu, ktorý má byť o škole, máme pripájať politické články. Prišlo nám to nechutné, súťaž o písaní a študentskom živote sa celý deň točila okolo politiky (zaujímať sa o verejný život, spoločnosť, aktuálne udalosti je v poriadku, ALE ...)
   K žurnalistike sme sa dostali, až keď sa pred nami zjavili dvaja úžasní ľudia, ktorí konečne hodnotili časopisy.  Osobitne pri každom zhodnotili jeho plusy a mínusy. Keď sme sa dostali na rad my, hneď nás pochválili za obálku, ktorá mala úspech aj u nás v škole (Chiara prosto odviedla skvelú prácu). Dostali sme aj všeobecné rady, ako fotiť, robiť grafiku, ktoré sú pre nás  nesmierne cenné a pri tvorbe 2. čísla  Chiare veľmi pomáhajú, za čo im  ďakujeme.
   Naše plány na objavovanie krás Zvolena sa zrušili, pretože sme skončili neskoro a všetko bolo zavreté. Keďže naša škola nám prízvukuje flexibilitu J, vybrali sme sa na krásnu večernú  „aktivitku". Koncert,  čistý vzduch, jedlo, večerná káva ....  a MY – úžasné kamarátky, spolužiačky. Toto máme založené medzi jedny z najlepších chvíľ. Očarujúca noc.

DRUHÝ DEŇ:
   Pokračovanie v hodnotení časopisov a stretnutie s ďalším úžasným človekom, Pavlom Vitkom. Opäť pochvala za obálku a zvýšenie nášho ega, nebudeme predsa klamať. Vďaka trom ľuďom, Patrikovi Hermanovi, Lukášovi Dikovi a Pavlovi Vitkovi, sa táto súťaž aspoň „obtrela“ o náplň jej podstaty a vlastne splnila účel toho, na čo sme tam šli.
   Nasledovalo deja vu, opäť politika a dokonca aj minister školstva, ktorý sa vyhýbal odpovediam na otázky študentov – pre nás nepochopiteľné.
   Vyhodnotenie súťaže bolo napínavé.  Pomalé otváranie obálok a následne nadšené výkriky. Musíme povedať, že keď sa sálou po slovách, „najlepší nováčik stredoškolských časopisov,“ ozvalo, „Paidagogos“, emócie prevážili a s trasúcimi rukami sme išli prevziaťCenu primátora mesta Zvolen. O to väčšie prekvapenie nastalo, keď miestnosť preťal názov nášho časopisu opäť. Láska ku knihám bola dôvodom druhej výhry – získali sme ocenenie kníhkupectva Martinus, a to za recenzie našich obľúbených kníh.  Bol  to  nádherný pocit a priali by sme to zažiť každému, kto niečo vytvoril a nedostal ohodnotenie, spätnú väzbu.
   Tieto dva dni vyskúšali našu trpezlivosť (zamrzelo nás, že súťaž, ktorá mala byť o žurnalistike, sa  zmenila z veľkej časti na politiku), ukázali nám, aké dôležité a zároveň ťažké  je prijímať konštruktívnu kritiku, ak sa chceme posúvať ďalej. Priniesli krásne momenty - cesta vlakom, večerný koncert  kapely Petra Lipu, úžasné ocenia našej kreativity a spoločne strávený čas. Poďakovanie za tieto zážitky patrí  nielen našim ďalším spolužiačkam, šikovným členkám redakčnej rady, ale aj vedúcim žurnalistického krúžku a koordinátorkám časopisu – pani profesorkám Ing. Gabriele Rafajovej a PaedDr. Slávke Sudorovej.
   Chiara Bogáňová, Tereza Puškárová, Aneta Duchoňová, redakcia č. Paidagogos SOŠP