HRAVO ZA ZDRAVÍM

V šk. roku 2021/2022 sme začali v našej SOŠP s pilotným  projektom „Hravo za zdravím“,  v tom čase  však len s jednou cvičnou MŠ Dolná Štubňa, ktorá sa mohla zúčastňovať telovýchovného procesu s predškolákmi v priestoroch našej telocvične. Z dôvodu COVIDOVÝCH opatrení nebolo možné  realizovať pohybové aktivity v takej miere, ako sme mali naplánované.

Nakoľko sme mali snahu pokračovať v začatom projekte, za pomoci vedenia školy a výbornej spolupráci aj s ostatnými našimi  cvičnými MŠ sme spustili 1. ročník projektu „Hravo za zdravím“ aj v tomto šk. roku. Do projektu boli zapojené:  MŠ Školská, MŠ Dolná Štubňa, MŠ Horné Rakovce a MŠ Diviaky.

Projekt sa úspešne realizoval v priebehu celého školského roka 2022/2023, kde každá MŠ mala možnosť zúčastniť sa telovýchovného procesu pod odborným vedením našich pedagógov spolu so žiačkami SOŠ pedagogickej, všetko sa realizovalo v rámci dopoludňajšieho vyučovania raz za mesiac. Priamo na hodinách TSV  mali študentky 2. – 4. ročníkov možnosť nadobudnúť nové praktické vedomosti, zručnosti do ich učebných praxí a skvalitniť si tak i cieľavedomú prípravu na budúce povolanie. Do projektu boli zapojení všetci vyučujúci telesnej výchovy: Mgr. Ivana Kamonová, PaedDr. Svetozár Thomka, Mgr. Marián Čupec a Mgr. Michal Lichner.

A prečo vlastne vnikla táto snaha?

Práve pohyb a hra rozvíjajú u detí pozitívny vzťah k pohybovým a športovým aktivitám, čím prispievajú k budovaniu zdravého životného štýlu a vytvárajú priestor pre voľnočasové aktivity. Dieťa sa učí dodržiavať pravidlá, stanovený cieľ a aktívne si oddýchne. Okrem iného podporujú kognitívne aj nonkognitívne kvality osobnosti, kolektívne vzťahy i jej zdravý vývin a rast, ktorý je v predškolskom veku dôležitým faktorom. Práve preto sme radi, že sme sa dohodli na spolupráci  s materskými školami v našom okolí a deti tak majú možnosť zažiť pravú radosť z pohybu.

Všetky aktivity sú zamerané na deti predškolského veku. K dispozícii majú i náčinie potrebné pri výučbe.  Za finančnú pomoc pri jeho kúpe sa chceme aj touto cestou poďakovať pani Nataši Terekovej z OZ KVITNÚCA NÁDEJ. Aktivity sú prispôsobené veku, schopnostiam či záujmom detí. Dopomáhajú deťom k lepšej adaptácii pri nástupe do  ZŠ.  Práve predprimárny vek dieťaťa je obdobím, kedy sa vytvára vzťah k pohybu vôbec. Vstupom do školy sa končí 6-ročné obdobie, ktoré bolo najbohatšie na pohybové činnosti, preto sa snažíme deťom vytvoriť pozitívny vzťah k športu...

Práve v spolupráci a možnosti zapojenia sa do plnohodnotných telovýchovných aktivít vidíme potenciál, ako predchádzať civilizačným ochoreniam, možným úrazom a hlavne vrátiť šport do škôl.

Za úspešnú realizáciu projektu ďakujeme všetkým zúčastneným.

Tešíme sa, že sa uvidíme aj v ďalšom školskom roku.

Mgr. Ivana Kamonová, koordinátorka projektu