Bodka za školským rokom alias burza školských parlamentov

Koniec školského roka bol takmer na dosah ruky. Pre niektorých bol náročný a vyčerpávajúci, pre iných úspešný, či jedinečný. Prišiel však čas, dať mu zbohom a napísať za dlhý príbeh pomyslenú bodku. Aj náš školský parlament písal tú svoju 26.-27.6. 2023 v martinskej Čiernej pani, kde sa odohrala Burza školských parlamentov. Našu početnú stálu zostavu na tomto podujatí reprezentovali len niektoré z nás, a to predsedníčka Alžbeta Mézsárošová, technička Jesika Kubániová, finančníčka Klaudia Elizabeth Kevešová a medialistky Katarínyá Hajasová, Sabina Juríková a Aneta Duchoňová. Okrem nás sme sa stretli aj s našimi bývalými členkami Alexandrou Turoňovou, ktorá je teraz súčasťou predsedníctva RMŽK a bývalou žiačkou Dášou Vrabčekovou, ktorá celé podujatie moderovala. O dvojdenný program sa postarala a priniesla novú inšpiráciu, kontakty a zábavu Asociácia krajských rád mládeže (AKRAM) pod záštitou Rady mládeže žilinského kraja (RMŽK).

S čistým svedomím môžeme povedať, že sme sa zo školy neulievali, ale nasávali novinky, tvorili priateľstvá a potencionálne spolupráce do budúcna. A to sme začali už v pondelok o 13:00 po chutnom obede. Pred nami sa črtal program, ktorý sľuboval, že napriek bohatému obsahu, niekoľkým panelovým diskusiám a prezentáciách školských parlamentov, nás čaká aj krátky coffee break. Veľká konferenčná sála Čiernej panej nám poskytla priestory pre realizáciu.

Keďže bohatá účasť parlamentov zo všetkých kútov Slovenska zaistila, že naše známosti boli zo začiatku obmedzené, začali sme zoznamovacou aktivitou, kde bolo našou úlohou predstaviť sa navzájom a na stickernotes, ktoré sme dostali pri vstupe spolu s ďalšími malými cennosťami, napísať najobľúbenejšiu aktivitu iného školského parlamentu a čo iným robí radosť. Následne sa odpovede nalepili na strom školských parlamentov, ktorý už o pár minút pod návalom odpovedí stratil svoje obrysy.

Následne prišla séria predstavovaní činností jednotlivých parlamentov. My, v poradí 12-ty, sme si vychutnávali prezentácie a aktivity, ktoré boli občas podobné tým našim a pozornosť sme zbystrili, keď sa k nám dostalo niečo nové. Programom nás sprevádzali moderátorky Ivana Gábrišová, Dáša Vrabčeková, Miloš Ďuratný a Marek Bajči, pričom niektoré informácie uviedla na pravú mieru aj Karin Grobarčíkova a Darina Čierniková, ľudia, ktorí sú už dlhodobo tvárami RMŽK. Medzi prezentáciami sme mali možnosť zúčastniť sa aj dvoch panelových diskusií, ktoré sa venovali udržateľnosti ŠP a pôsobenia ŠP na školách. Prvej diskusie sa zúčastnila aj naša bývalá medialistka Alexandra Turoňová, za čo sme na ňu nesmierne hrdé.

Na rad sme prišli ešte počas prvého dňa a čo najefektívnejšie sme sa snažili odpovedať na otázky, kto sme, čo robíme a aká je naša top aktivita. Pomocou prezentácie a nášho sprievodného slova sme dosiahli, že všetci na nás s uznaním vzhliadali a že ich oslovila naša aktivita Spoznaj svoju Európu. S hrdosťou sme na záver pustili video Mamma Mia, ktoré prespievala naša pani profesorka Sudorová, aby sme tak podčiarkli výnimočnosť našej školy. S pokorou musím uznať, že sme dostali najlepšiu spätnú väzbu zo všetkých zúčastnených a obrovskú pochvalu za našu zanietenosť a rast, ktorým náš parlament prechádza už niekoľko rokov. Vďaka časovému priestoru sme sa spolu s účastníkmi stihli zahrať aj pohybovú hru Šatka, ktorá priniesla mnoho smiechu, ale aj bizarných situácii.

Spokojne sme sa posunuli k posledným prezentujúcim a následne na večeru, po ktorej nás však čakalo ešte jedno prekvapenie. Miloš spolu s Karin si pre nás pripravili večernú hru s názvom Mission Impossible. Dostali sme zoznam úloh, niektoré boli naozaj komické a na ich splnenie sme mali hodinu. Rozdelili sme sa do 6-tich tímov, a tak sa rozdelila aj naša malá skupinka. Medzi úlohy patrilo napríklad obmotanie jedného člena toaletným papierom (Anet má v galérii veľmi podarenú fotku), vypísať fixu, správne napísať, čo znamená skrátka AKRAM a podobne. Zábavy bolo dostatok a celú misiu sme zvládli za 40 minút. Na záver sme predviedli na nádvorí skupinový tanec, ktorý bol taktiež jednou z úloh. Následný voľný program zabezpečil utužovanie vzájomných vzťahov, ale aj nové priateľstvá, ktoré vznikli pri večernom kokteili.

Druhý deň sa niesol v podobnom duchu, pokračovali sme s prezentáciami a medzi týmto programom sa Marek Bajči postaral o efektívnu prezentáciu, o tom ako sa predať publiku. Dozvedeli sme sa mnoho užitočných rád o sociálnych sieťach, našom prístupe k spolužiakom a túto prezentáciu sme dostali spolu s fotkami následne po skončení konferencie. Po milých slovách, ktorými ukončila konferenciu Darinka Čierniková, sme sa rozpŕchli na obed, rozlúčili sme sa so starými i novými kamarátmi a nakoniec nás čakala už len cesta naspäť do Turčianskych Teplíc. Z Burzy školských parlamentov si toho odnášame mnoho. Boli naplnené naše očakávania a chuť tvoriť, pracovať na sebe aj naďalej. Ďakujeme RMŽK za jedinečnú možnosť byť súčasťou niečoho tak veľkého, významného a dôležitého.

Aneta Duchoňová, medialistka ŠP