Neformálne vzdelávanie školských parlamentov v regióne Turiec

Ani nevieme ako, a zas tu máme september. Prázdniny ubehli ako voda a študenti sa znovu vrátili do školských lavíc k svojim povinnostiam. My, školský  parlament, však nezaháľame, pretože sme sa hneď druhý týždeň, t.j. 11. – 12.9. 2023, zúčastnili prvého tohtoročného workshopu, ktorý organizovala RADA MLÁDEŽE ŽILINSKÉHO KRAJA pod názvom Udržateľnosť a kvalita participácie školských parlamentov.

Prvý deň 11.9.2023 sme sa všetky členky školského parlamentu stretli na vlakovej stanici a vydali sme sa na cestu do Martina. Počasie bolo krásne a ani jedna z nás by nepovedala, že už začala jeseň. Workshop sa začínal už o 8.00 hod. a zúčastnilo sa ho viacero parlamentov z  regiónu Turiec (napr. Gymnázium J.Lettricha Mt, Gymnázium V.P.Tótha Mt, Spojená škola obchodu a služieb Jahodníky Mt, a i.). Na začiatku nám organizátori predstavili program celých dvoch dní, a potom nasledovalo zoznamovanie. Účastníci sa navzájom predstavili a podelili sa o svoje skúsenosti s fungovaním vo svojich školských parlamentoch. Na záver zoznamovacej časti sme si každý urobili „testík“, v ktorom sme sa dozvedeli, aké posty v školskom parlamente sa nám podľa našich odpovedí hodia najviac.

Nasledoval náš obľúbený coffee break, pri ktorom sme sa dievčatami výborne porozprávali a viac utužili vzájomné vzťahy. Po oddychu pri káve nastal čas pracovať. Rada Mládeže si pre nás pripravila zaujímavú aktivitu. Museli sme postaviť most, no nie taký hocijaký. Most z kartónu, ktorý mohol mať iba dva bočné piliere, ktorými boli stoličky. Most musel udržať zápisníky, ktoré neboli také ľahké, ako vyzerali.  Ešte pred stavaním nás rozdelili do štyroch skupín, v ktorých sme boli zaradení podľa postov, ktoré nám vyšli v „testíku“. Každá skupina dostala iný balíček. Niekto mal nožnice, iný zas lepiacu pásku. Skupiny sa medzi sebou mohli rozprávať len na konzultáciách, na ktoré chodil zástupca z každej jednej skupiny. Neskôr sme sa spojili a vznikli iba 2 tímy. Po druhej konzultácii už bol čas spojiť naše kúsky mostov a postaviť z nich jeden veľký spoločný most. Nebolo to jednoduché, ale všetci sme sa naozaj snažili. A či sa nám to podarilo? Most chvíľu držal, no potom postupne pod váhou zápisníčkov zmenil tvar aj dĺžku, ale všetci sme sa zhodli, že sme to zvládli. Pri tejto aktivite sme sa spoznali aj s členmi iných školských parlamentov a naučili sme sa teda pracovať s úplne novými ľuďmi. Po tejto aktivite nás čakal obed, ktorý sme celý prerozprávali hodnotením našej práce. Po obede nás čakala ešte krátka aktivita v skupinách a oboznámenie sa s tým, ako napísať projekt, ktorý má byť zameraný na udržateľnosť a kvalitu školských parlamentov. Prvý deň nám ušiel ako voda a my už sme sa len s úsmevom na tvári tešili na ďalší deň tohto školenia.

Utorok 12.9.2023 začal tak isto ako prvý deň nášho školenia. V penzióne Čierna pani sme sa všetci stretli a mohli sme pokračovať tam, kde sme deň predtým skončili. Začali sme aktivitou „AKÉ PROBLÉMY MÁ VÁŠ PARLAMENT A ČO SÚ ICH PRÍČINY?“ Bola to aktivita na zamyslenie, ktorú sme ale spoločnými silami zvládli vypracovať a aj odprezentovať. Nadišiel coffee break, po ktorom nás čakala neľahká úloha, a to napísať náš prvý spoločný projekt. Počas písania a vytvárania nášho projektu prišla aj naša koordinátorka Mgr. Natália Zajacová, ktorej sa náš nápad veľmi páčil. Písať celý deň projekt nie je také jednoduché, no našťastie prišla obedná prestávka, pri ktorej sme sa uvoľnili, porozprávali a veľa nasmiali. Na koniec nášho workshopu sme náš projekt čiastkovo odprezentovali ostatným parlamentom, pretože nebol ešte úplne hotový a je potrebné ho dopracovať, domyslieť, dokončiť a zrealizovať. Je to úloha, s ktorou z tohto workshopu odchádzal každý parlament.

Domov sme prichádzali natešené ešte viac ako prvý deň, pretože sme len kúsok od niečoho nového, čo môžeme dokázať. Tešíme sa na celý proces súvisiaci s našim zámerom a veríme, že sa nám projekt vydarí. Dúfame, že sa v priebehu školského roka ešte podobných školení zúčastníme, pretože nám dávajú veľa nových vedomostí, zručností, skúseností, priateľstiev a otvárajú nám dvere do niečoho nového, neprebádaného.

Natália Ďaďová, medialistka školského parlamentu