Výlet za odmenu - 18.9.2023

„Bez ambícií človek nič nezačne. Bez práce človek nič nedokončí. Odmenu vám nepošlú, musíte si ju získať.“ Toto sú slová Ralpha Waldo Emersona, ktorý svojimi slovami podčiarkol to, že odmenu nedostaneme len tak za nič, ale musíme si ju svojimi činmi zaslúžiť. Presne tak to funguje aj na našej škole. Každoročne sa organizuje výlet za odmenu, kedy triedni učitelia vyberú dvoch najusilovnejších žiakov svojej triedy, ktorí si výlet za odmenu naozaj zaslúžia. Tohto výletu sa zúčastňujú aj členky školského parlamentu, ktoré počas celého roka pripravujú podujatia tak pre študentov školy, ako aj pre iné regionálne inštitúcie, organizujú charitatívne podujatia a celý rok na sebe pracujú.

A ako vyzeral tohtoročný výlet za odmenu? Pozorne čítajte ďalej a zistíte, že sa oplatí celý rok usilovne pracovať.

V pondelok ráno 18. septembra 2023 sme sa všetky s úsmevom na tvári stretli na autobusovej zastávke v Turčianskych Tepliciach. Už od rána nás hriali slnečné lúče, ktoré nám robili sprievodcu celý deň. Keď prišiel náš autobus, nasadli sme a išli na našu prvú zástavku, ktorou boli bane v Kremnici. Cesta tam netrvala vôbec dlho, ani sme sa nenazdali a už sme stáli pred baňou. Ešte pred vstupom do vnútra sme sa rozdelili na dve skupiny, nasadili prilby na hlavu, aby sme do nej mohli bezpečne vstúpiť. Naša cesta viedla do štôlne Andrej. V bani bolo dosť chladno (celoročná permanentná teplota 10°C) a bez našich bateriek na prilbách by sme si nevideli ani na nos. Náš sprievodca nám porozprával celú históriu kremnických baní, baníctva ako takého, mnoho zaujímavostí, kuriozít a samozrejme prehliadka sa nezaobišla ani bez rôznych povestí, ktoré bolo zaujímavé si vypočuť. Na záver sme sa dozvedeli, že táto štôlňa ponúka možnosť zorganizovania podnikových alebo súkromných podujatí (teambildingov, rodinných osláv, svadieb, pomaturitných stretnutí, etc.) so všetkým, čo k tomu patrí a neuverili by ste, koľko ľudí a inštitúcií túto možnosť využíva. Prekvapujúce bolo, že na jednom takomto podujatí sa zúčastnil už bývalý prezident SR Andrej Kiska.

Po tejto zaujímavej prehliadke sme sa vybrali na našu ďalšiu zástavku, ktorou bola kremnická mincovňa, ktorá vznikla už v roku 1328 a dal ju vybudovať uhorský kráľ Karol Róbert z Anjou. Mincovňa odvtedy funguje nepretržite, a preto sa stala najdlhšie fungujúcim podnikom na svete. Sprievodkyňa nás previedla sprístupnenými priestormi mincovne, ktoré stálo za to vidieť. Dozvedeli sme sa, ako sa mince vyrábali pred 700 rokmi a aj to, ako sa celý proces upravoval v súvislosti s progresom v technológiách. Ukázala nám rôzne starodávne stroje, ktoré sa na výrobu mincí používali. Dozvedeli sme sa, že v mincovni nevyrábajú len mince. Vytvárajú aj medaile na rôzne príležitosti, ktoré sú odovzdávané pri oceňovaní súťažiacich alebo výnimočných osobností. Mincovňu v Kremnici nevyužíva len Slovensko, ale aj rôzne iné štáty, ktoré si u nás dávajú raziť mince či medaily. Z mincovne si každá z nás odniesla na pamiatku mincu, ktorá slúži ako originálna vstupenka do múzea. Nasledoval hodinový rozchod, kedy sa každá z nás mohola poprechádzať uličkami Kremnice, posedieť si na dobrom obede, alebo si užiť babie leto na terase s kávou, či čajom v ruke.

Klincom výletu bola zastávka pri strede Európy, ktorý sa nachádza nad obcou Kremnické Bane.  Toto miesto označuje pamätný balvan, na ktorom je vyznačený dátum vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Pri pamätníku stojí aj gotický kostol sv. Jána Krstiteľa, ktorý miestu dodáva príjemnú atmosféru. Autobusom sme sa vrátili späť do Turčianskych Teplíc s ešte väčším úsmevom na tvári ako sme odchádzali.

Takýto skvelý a nabitý program si pre nás pripravila Mgr. Natália Zajacová, za čo jej z celého srdca ďakujeme. Dozorom na výlete bol spolu s ňou Mgr. Tomáš Urík, ktorému taktiež ďakujeme za jeho ochotu a veríme, že si výlet s nami užili naplno. Celý výlet finančne podporila Rodičovská rada pri SOŠ pedagogickej v TR, za čo sme jej veľmi vďačné, najmä za to, že takýmto spôsoboch chce podporovať šikovné študentky a študentov našej školy. Zároveň dúfame, že vy účastníčky tohto podujatia vidíte, že vaša celoročná práca padla na úrodnú pôdu a budete v nej aj naďalej pokračovať, respektíve veríme, že týmto spôsobom motivujeme aj iných študentov. V mene celého školského parlamentu môžem povedať, že sme si výlet s vami veľmi užili a veríme, že spolu ešte niečo takéto zažijeme.

Natália Ďaďová, medialistka školského parlamentu