Festival ľudskosti

,,Múdrosť sa podobá potešeniu z kúpania, ľudskosť z putovania. Múdrosť očisťuje, ľudskosť posilňuje. Múdrosť plodí radosť, ľudskosť dlhovekosť.“ – Konfucius, čínsky filozof

Na našej škole sa píše množstvo príbehov, nie však v knižných podobách, ale takých, ktoré formujú každého, kto sa ocitne na jej chodbách. Niekedy ich píšu žiaci, častejšie učitelia, ale tie najviditeľnejšie sa dejú vďaka spolupráci oboch strán, ktoré sa snaží spájať školský parlament. Pomyselným vyvrcholením príbehu našej práce je robiť ľudí šťastnými, vyčariť im úsmev na perách a ukázať, že pomáhať iným má zmysel. Každoročne sme pripravené urobiť radosť nie len tým, ktorí sa nachádzajú na chodbách školy. Vďaka spolupráci s Radou mládeže Žilinského kraja (RMŽK) sme tento rok opäť zavítali k ľuďom, ktorí boli, a aj naďalej sú, súčasťou našej spoločnosti, ale často sa na nich zabúda. Festival ľudskosti sprevádzal naše kroky do Domova sociálnych služieb v Turčianskych Tepliciach (DSS), kde sme chceli prejaviť „ľudskosť“ dôchodcom. Našou maličkosťou a odhodlanosťou spríjemniť starkým dopoludnie, sme sa zapísali do ich vlastnej knihy príbehov, ktorej stránky nezožltnú, nezostarnú.

Po chladných ranných uliciach Turčianskych Teplíc 26. októbra 2023 kráčala výrazná skupinka mladých  ľudí. To sme boli my, školský parlament, spolu s pani koordinátorkou Natáliou Zajacovou a sprievod nám robili dievčatá z 2.B, ktoré sa ochotne podieľali na príprave folklórno-dramatického programu pod vedením pani Čičmancovej a Tumovej. Do priestorov DSS sme prišli vo výbornej nálade, pripravené poďakovať seniorom rôznorodými aktivitami a tým im ukázať, že na nich nezabúdame a veľmi si ich vážime. Úvodné slovo zaznelo od podpredsedníčky školského parlamentu Alexandry Marčičiakovej, po ktorej vystúpila 2.B s kultúrno-folklórnym programom. Tance, hudba, spev aj herecké výkony dievčat v tradičných krojoch rozosmiali všetkých a vyčarili v očiach iskru radosti. Čas medzi dramatickým vystúpením a folklórnym tancom sme vyplnili našou najobľúbenejšou činnosťou - darčekom vo forme ruže, ktorý putoval každej dáme, ktorej vejáre vrások lemovali iskru vďaky v očiach a pohladili tak duše, ktoré si vážili kvet darovaný z lásky.

Pol hodina pri programe ušla až príliš rýchlo a prišiel čas na občerstvenie pre seniorov, popri ktorom zazneli príjemné melódie z keyboardu pod rukami hudobníčky pani Tumovej. My sme využili tento čas na prípravu tvorivých dielní, ktoré pozostávali z výroby svietnikov a záložiek do kníh spolu s kalendárikmi na ďalší rok. Za pomoci našich vystupujúcich folkloristiek sme sa rozdelili na dve stanovišťa a pustili sa do tvorenia. Dlhé stoly dali priestor, aby sa zapojil každý, kto chcel a útulné priestory jedálne v DSS zasa dopomohli komornej atmosfére. Popri vyrábaní sme viedli aj živé diskusie sprevádzané smiechom a spomienkami, ktoré v sebe títo ľudia uchovávajú a s ktorými sa tak ochotne podelili. Boli sme nadšené, že zrovna my sme tí, pri ktorých sa cítili tak príjemne, že sa preniesli do čias svojej mladosti.

Popri strihaní, lepení a laminovaní klientov DSS prišli navštíviť aj študentky z praxe pod vedením pani zástupkyne Rešetárovej, ktoré doniesli, spolu s deťmi, ručne vyrobené srdiečka pri príležitosti októbra, mesiaca úcty k starším. Ešte predtým, ako ich rozdali, venovali všetkým milú básničku, po ktorej zožali nadšený potlesk. Srdiečka, darované z lásky, potešili. Ako to vieme? Keď sme starkých videli odchádzať, mávali nám na rozlúčku kalendárikmi, záložkami, srdiečkami či svietnikmi a s úsmevom na perách ďakovali za príjemné chvíľky. Neraz sa k nám dôverne naklonili a s nádejou pošepkali želanie, že by sa opäť radi stretli.

Spolu s poslednými odchádzajúcimi sme zbalili zvyšný materiál a pobrali sme sa počkať pána školníka do vestibulu. Aj tam na nás čakali vďačné úsmevy opatrovateliek a milé slová, ktoré sa začínali poďakovaním a končili želaním ďalšej návštevy u nich. Spolu s 2.B sme auto pána školníka naložili krojmi a krabicami s materiálom a znova sa pobrali peši naspäť do školy. S dobrou náladou sa nám ťažko rozpúšťala nemalá partička, ale vzdelávanie nemohlo počkať. Každý však odchádzal s povznášajúcim pocitom, že Festival ľudskosti oslávil najlepšie ako mohol, pretože sme rozdali radosť ľuďom, ktorí si ju uchovajú ešte na dlhé obdobie.

Touto formou by sme sa rady poďakovali všetkým zamestnancom miestnej DSS a ich klientom za vrúcne privítanie a úžasnú spätnú väzbu, ako aj študentkám 2.B s ich vyučujúcimi pani Čičmancovou a Tumovou za prípravu pôsobivého programu.

Aneta Duchoňová, medialistka ŠP

Pozrite si fotogalériu FESTIVAL ĽUDSKOSTI (klikom na obrázok)