Aj školský parlament tvoria obyčajní študenti

Už prešiel nejaký ten piatok, odkedy sa členovia Školského parlamentu pri SOŠ pedagogickej v Turčianskych Tepliciach (ŠP) vrátili zo školenia pod záštitou Rady mládeže Žilinského kraja (neskôr ako RMŽK) s cieľom využiť nadobudnuté poznatky pre zlepšenie vzájomných vzťahov. Školenie v martinskej Čiernej pani nám poskytlo nový rozhľad a vedomosti v písaní a realizovaní projektov, ktoré neskôr môžeme využiť aj v profesijnom živote, nie len na škole. Vďaka RMŽK sme si ešte v septembri spravili predstavu o cieli nášho projektu, dostali sme vzor, ako vyplniť administratívu a aj rozpočet, ktorý nám pomohol odraziť sa a zabezpečil výstup, ktorý sme zrealizovali 16. 11. 2023 v priestoroch nášho internátu.

Pri definovaní problémov, ktoré niekedy ako členovia ŠP pociťujeme, sme si uvedomili, že veľa spolužiakov zo školy nás vidí a berie ako elitu, ľudí, ktorí sú vyššie postavení, čo v skutočnosti nie je pravda. Preto sme si zvolili cieľ, ktorý sa zameriaval na utuženie a upevnenie dobrých vzťahov a pochopenie, že sme tu pre spolužiakov a nie proti nim. V hlave sa nám zrodila predstava spoločného teambuildingu, ktorý poskytne spätnú väzby nám, ale zároveň ukáže študentom, že byť členom školského parlamentu, vie byť aj náročné.

Na spoločné stretnutie boli pozvaní predsedovia a podpredsedovia z každej triedy. Niektorí však odmietli prísť, a tak sa nás stretol na internáte, na poschodí H4, komorný počet (16 študentov a 10 členov parlamentu), pozostávajúci z tých, ktorí si našli čas a záležalo im na utužovaní vzťahov. Pre každého zúčastneného sme si pripravili aj malé darčeky pozostávajúce zo zápisníku s logom školského parlamentu, odznakom a aj sladkým potešením. Študenti si posadali na stoličky do kruhu, aby sme vytvorili atmosféru spolupatričnosti a pocit bezpečia.

Program, ktorý trval zhruba dve a pol hodiny, pozostával z troch častí. Prvou bol rozhovor a aj feedback od študentov, kedy každý dostal priestor vyjadriť sa, čo vníma na parlamente ako pozitíva, negatíva, ktorá aktivita je pre nich zaujímavá a ktorú by naopak vynechali. Potešili sme sa, že sa k nám dostalo veľké množstvo pozitívnych ohlasov a slov, že spolužiaci nás vnímajú v pozitívnom duchu. Aj keď sa nám niektorí zdôverili, že na škole sa o nás podozvedali aj negatívne informácie, nenechali sa odradiť a ich vlastná skúsenosť s nami je napriek tomu výborná.

Po prvotnom kole zdieľania dojmov sme si pripravili pre spolužiakov úlohy, ktoré simulovali jednotlivé posty v ŠP. Ako medialistky si mohli vyskúšali tvorbu plagátu, článku aj hlásenia, finančníčky sa naučili písať žiadosti aj vyúčtovanie, nechýbalo ani písanie príhovorov ako súčasť postu predsedu a podpredsedu. Dievčatá mali na všetky úlohy určený časový limit a napriek tomu, že boli rozdelené do skupiniek, kde sa navzájom nepoznali, spolupracovali a snažili sa navzájom si pomáhať. Motiváciou a uvoľnením  atmosféry bola aj rozvoniavajúca pizza, ktorú si mohol každý vziať podľa chute. Po uplynutí času a na záver tejto aktivity, sme si dali zhodnotenie, kedy nám jednotlivé skupinky odprezentovali svoje výtvory. S hrdosťou musíme povedať, že sa všetci snažili a s ich prácou sme boli nadmieru spokojné.

Ešte pred poslednými pokyny a predtým, ako sme sa rozlúčili, sme si spolu zahrali hru Hlbina, ktorá nám umožnila bližšie sa navzájom spoznať a odhaliť kúsok zo seba aj pred ľuďmi, ktorých tak dobre nepoznáme. Sme veľmi vďačné, že sa zapojili všetci účastníci a rozhodli sa odhaliť kúsok svojho vnútra. Prešlo celé kolo, kedy všetci odpovedali na otázky, ktoré im ponúkali kartičky.

V poslednej časti sme sa snažili oboznámiť spolužiakov aj s plánom práce, ktorý všetci môžu nájsť na stránke školy. Poprosili sme prítomných zástupcov z tried, aby naň nezabudli a keď budú mať čas, aspoň očkom si ho preleteli, aby vedeli, čo ich najbližšie čaká.

Spoločnou fotkou sme uzavreli príjemne strávený večer, ktorý predsa len nebol márnením času, ale produktívnym spoznávaním ľudí, ktorí stoja za tajomným slovom školský parlament. Všetci sa rozpŕchli domov, okrem nás, členov ŠP.

V rámci celého projektu sme sa rozhodli usporiadať teambuilding aj pre nás, aby sme sa navzájom lepšie pochopili a strávili spolu čas. Nevynechali sme z toho ani našu pani koordinátorku, ktorá nám bola celý tento deň oporou. Spoločný večer sme zakončili pozeraním filmu zakrútené v deke s dobrým pocitom, že sme spravili niečo, čo dokáže náš kolektív a školu posunúť na lepšiu úroveň vzťahov a spolupráce. Ďakujeme všetkým, ktorí na nás nezanevreli a obetovali svoj voľný čas na úkor večera stráveného spoločne s nami. Sme za takýchto ľudí nesmierne vďačné. Samozrejme naše obrovské poďakovanie patrí aj Rade mládeže ZA kraja, ktorá nám poskytla takúto úžasnú príležitosť a ktorá sa excelentne „stará“ o mládež v našom kraji. Aj vďaka ich ponukám a aktivitám neustále na sebe pracujeme, rastieme, získavame zručnosti a skúsenosti uchopiteľné do budúcnosti.

Aneta Duchoňová, medialistka ŠP