Festival VYSOKÉ HORY - 8. marca 2024

„Niekde medzi spodnou časťou výstupu a vrcholom sa nachádza odpoveď na záhadu, prečo lezieme.“ – Greg Child

Tento článok sa mi žiadal začať citátom už len z toho dôvodu, že hory sú pre nás miestom relaxu, kreativity či obyčajného zamýšľania sa nad životom. Teda aspoň vo mne to evokujú. Keď kráčam na vrchol nejakej hory, premýšľam. Len kráčam a uvažujem. A čerstvý  vzduch mi otvára myseľ. Štebot vtákov, slnečné lúče v lícach, šum lístia a zrazu som nad oblakmi. Voľná ako vták.

Presne taký zážitok si mohli vychutnať študenti stredných škôl v piatok 8.3.2024, sediac na Mestskom úrade v Žiline. Za našu školu sme tento filmový zážitok zažili my, študentky zo Zelenej školy. Mali sme tak možnosť zúčastniť sa špeciálneho  premietania, ktoré sa konalo deň pred začatím festivalu Vysoké hory. Premietanie bolo zamerané pre stredné školy a cieľom bolo podporiť naše voľnočasové aktivity v prírode. Pri viacerých krátkych filmoch sme mali možnosť vidieť, že ísť za svojim snom, je častokrát ťažšie, než sa zdá, no ako bolo spomenuté vo filme, „treba nájsť správny moment.“ Vo filmoch sme sa preniesli do Japonska, kde sa obyčajný americký lezec stretol s majstrom lezenia a tak dosiahol svoje lezecké maximum. Ďalej do Saudskej Arábie, no i k nám na Višňové (Panter), čo je náš najťažší ženský prelez, ktorý zvládla Slovenka Lenka. No zaujímavé bolo i kráčanie po oblakoch. Doslova. A dá sa to vôbec? Možné je všetko, vraví sa, a tak aj kráčanie po lane natiahnutom medzi dvomi balónmi nad oblakmi, nie je nemožné... A čo taká lietajúca kapela? Vravím vám, možné je všetko! A tak sa francúzski hudobníci rozhodli hrať a pri tom lietať medzi skalami... Tak vidíte, sny si treba plniť, aj keď znejú šialene!

Po filmovom premietaní sme oslávili MDŽ na káve a koláči spolu s pani profesorkou Chrobákovou Línerovou, ktorej za tento deň chceme poďakovať.

„Dnes niekto sedí v tieni, pretože ktosi kedysi dávno zasadil strom.“ – Warren Buffet

Lucia Bihariová