MORENA v MŠ Dolná Štubňa

Zvyky, tradície, obyčaje či rôzne obrady vždy boli súčasťou našej minulosti. Jedným zo zvykov, ktorý má korene ešte v predkresťanskom období, je vynášanie Moreny - slamenej figuríny odetej do ženských šiat.

Preto sme my, dievčatá z 3.D triedy, deťom z materskej školy v Dolnej Štubni chceli tento zvyk ukázať a preniesť ich aspoň na chvíľku do minulosti.

Na začiatok nesmelo chýbať oboznámenie sa s týmto zvykom. Ukázali sme deťom typické obradové prostriedky, ktorými boli zelené halúzky a vajíčka ako symboly jari a studenú vodu ako symbol zdravia. Neskôr sme  spoločne zavinšovali typické obradové vinše a v sprievode známych piesní sme sa spoločne s Morenou vybrali parkom k potôčku. Tam sme sa s Morenou rozlúčili a tak otvorili dvere čarovnej jari. V sprievode akordeónou si s deťmi a okoloidúcimi dievčatá zatancovali a zaspievali.

A už len možeme dúfať v peknú a teplú jar.

Emka Jusková