Dejepisno-výtvarná exkurzia III.B a III.D

Dňa 24. 10. 2023 sme sa my,  žiačky 3. B a 3. D triedy, zúčastnili dejepisno-výtvarnej exkurzie v sprievode pani učiteľky Emílie Javorníckej a pána učiteľa Tomáša Uríka.

Vycestovali sme ráno okolo šiestej hodiny a v Seredi sme boli už v priebehu skorého dopoludnia.  V múzeu holokaustu sme naše poznávanie príbehov a pravdy začali v budove, kde nám pracovník múzea pustil krátke video, v ktorom bol spracovaný príbeh o rodine Steinerovej, ktorá vlastnila kníhkupectvo v Bratislave. Bohužiaľ, väčšina členov tejto rodiny zahynula v koncentračných táboroch. Následne sme si s ním prešli prezentáciu, vďaka ktorej sme sa dozvedeli množstvo pre nás nových informácií a viedli sme krátky dialóg. Po odbornej prednáške sme sa presunuli do prvej budovy, kde sa okrem iného nachádzali ikonické plagáty z obdobia 2.svetovej vojny.

Naše ďalšie kroky smerovali do budovy, v ktorej obyvatelia tábora čakávali na deportáciu do plynových komôr, ktorú zabezpečovali vagóny určené pre býkov. Jeden z vagónov sme mali možnosť vidieť  v areáli múzea, pri ktorom sme sa zastavili a vypočuli, čo všetko zažívali ľudia, ktorí sa v týchto vozňoch viezli.

Prezreli sme si taktiež priestory, kde boli umiestnené dobové nástroje, ktoré sa používali v dielňach, kde pracovali obyvatelia tábora a dostali sme niekoľko zaujímavých informácií o živote v týchto priestoroch.

Posledné rozprávanie, ktoré nám pracovník múzea predniesol, bolo o veliteľoch, ktorí tu pôsobili. Nemôžem zabudnúť ani na obraz a keramické napodobeniny topánok, ktoré mali pripomínať hrôzu, ktorá sa počas holokaustu diala.  Pohybovali sme sa v moderne vyzerajúcich budovách, ktoré boli zrekonštruované podľa prísnych noriem, vďaka ktorým sme mali výbornú predstavu o vzhľade v minulosti.

Po odchode z múzea sme si spravili malú zastávku ešte v podnikovej predajni  Sedity, kde sme mnohí objavili obľúbené pochúťky nášho detstva, no zároveň aj pochúťky, ktoré boli obľúbené u našich rodičov. Následne nás čakala dvojhodinová cesta, počas ktorej sme si mohli všimnúť neogotický kaštieľ a rímsky vojenský tábor Gerulata v Rusovciach.

Našu cestu sme ukončili v múzeu moderného umenia Danubiane, ktoré sa nachádza blízko mestskej časti Čunovo. V múzeu sme mohli vidieť diela od rôznych slovenských či zahraničných autorov, medzi ktorými nemohol chýbať ani Andy Warhol. Diela boli zhotovené v plošných, no zároveň aj v priestorových rozmeroch pomocou rôznych výtvarných či pracovných techník. Tieto výtvory boli skvelou kulisou na umelecké fotky, ktoré pribúdali na sociálnych sieťach  mnohých dievčat.

Múzeum využilo pre svoje expozície nielen svoj interiér, ale aj svoj exteriér, ktorého okolie dopĺňala naša najväčšia rieka Dunaj. V múzeu sa nachádzal aj malý obchod a kaviareň s umeleckým nádychom.

Toto miesto bolo naozaj čarovné a určite stojí aj za opätovnú návštevu. Predstavte si, že to nie je ani také ťažké, stačí vám totiž prísť do Bratislavy a odviezť sa z nástupišťa pred novou budovou Slovenského národného divadla, z ktorého vás linka číslo 90 odvezie priamo pred múzeum. Je to trochu zložité, ale myslím si, že by to určite každý hravo zvládol.

My sme to ale mali jednoduchšie, keďže sme mali odvoz zabezpečený s finančnou podporou Rodičovskej rady , ktorej by som sa chcela touto cestou poďakovať. Za  zorganizovanie a následné zrealizovanie celej exkurzie by som sa chcela poďakovať pánovi učiteľovi Uríkovi a pani učiteľke Javorníckej, ktorí mi zároveň poskytli informácie potrebné k tomuto článku. Veľká vďaka patrí žiačkam 3. D a 3. B, ktoré mi dodali fotky z exkurzie.

Nina Weisenpacherová  z 3.D