AKTUALITY


ZAČNI PÍSAŤ SVOJ ROK 2022 ALEBO NOVÝ ROK SO ŽŠR

   Rok 2021 nám priniesol mnoho skúšok. Otestoval našu trpezlivosť a naše odhodlanie. My sme sa nevzdali. Aj keď sme niekedy nevedeli, ktorým smerom sa uberať, mali sme chuť vkročiť na ľahšiu cestu, či sme sami nemali možnosť ukázať svoje silné stránky, určite nás mnoho naučil.

   Sme presvedčené, že každému dobre padne malé, príjemné prekvapenie, podpora, pochvala, či vľúdne slová, a tak sme sa s veľkou radosťou zapojili do milej aktivity Začni písať svoj rok 2022 alebo nový rok so ŽŠR, ktorú vyhlásila Rada mládeže Žilinského kraja (RMŽK) v novembri 2021 pre svoje členské žiacke školské rady. Aktivita bola zameraná na otvorenie nového roku 2022 na

Viac>>

Pozrite si video

 


OLYMPIÁDA V ANGLICKOM JAZYKU okresné kolo

 

   Dňa 13. januára 2022 sa konalo okresné kolo olympiády v anglickom jazyku. Celá súťaž prebiehala online formou. Za našu školu sa okresného kola zúčastnila Paulína Synaková (3.C). Súťažiace absolvovali test, v ktorom museli obhájiť svoje znalosti z gramatiky a lexikológie. Nasledovalo počúvanie s porozumením. Naša študentka Paulína Synaková úspešne postúpila do krajského kola!

 

Viac>>

 

 


SPOMIENKY NA KURZ OCHRANY ŽIVOTA A ZDRAVIA

   Pohľad na tieto zábery evokujú letné, jesenné, ale aj zimné spomienky na Kurz ochrany života a zdravia študentiek tretieho a štvrtého ročníka SOŠP Turčianske Teplice. Pohľady zo Zverovky, či Roháčov hovoria za všetko. Slovensko je krásne a žijú  tu ľudia, ktorí sú ochotní pomáhať jeden druhému aj v tých najťažších chvíľach a nejaký Covid ich nezrazi na kolená.

  Viac>>

 

 


„NECHAJTE MA BYŤ TAKOU, AKÁ SOM." - október 2021

  Tak znie názov putovnej výstavy, ktorá v rámci medzinárodného projektu predstavuje témy diskriminácie a predsudkov na životnom príbehu Anny Frankovej. Prvou školou, ktorá hostila výstavu tento školský rok, bola práve naša Stredná odborná škola pedagogická v Turčianskych Tepliciach. Počas celého mesiaca október niekoľko vybraných žiačok druhé ročníka, zaškolených fundovanými lektormi Nadácie Milana Šimečku, sprevádzalo výstavou nielen svojich rovesníkov.

Viac>>

 


NETRADIČNÝ PANDEMICKÝ MIKULÁŠ - 6.12.2021

   V pondelok 6.12. 2021 sme na našej škole oslavovali sviatok svätého Mikuláša. Študenti a dokonca aj niektorí učitelia prišli do školy oblečení ako čerti, anjeli a Mikulášovia. Ak si študenti vyberali kostýmy podľa ich správania, zistili by ste, že na našej škole je veľa nezbedných čertov, ale tiež aj dosť krásnych anjelov. Niektorí študenti svoje kostýmy mali prepracované do posledného detailu.

   Z dôvodu opatrení súvisiacich s pandémiou COVID-19 sa triedy nemohli miešať, ale dobrá nálada na škole v tento deň určite nechýbala. Študenti sa zarána promenádovali po chodbách vo svojich kostýmoch, fotili sa vo svojich triedach počas dňa a všade bolo počuť veľa smiechu a vianočných pesničiek.

Viac>>

 

Pozrite si video

 

 


ČERVENÉ STUŽKY AJ NA NAŠEJ ŠKOLE - 1.12.2021

   Nosenie symbolickej červenej stužky je značkou pre upevňovanie povedomia o AIDS. Je to získaný syndróm imunitnej nedostatočnosti a posledné štádium infekcie HIV. Tento syndróm začali vedci pozorovať v USA v roku 1981, kvôli narastajúcemu počtu ľudí s podobnými príznakmi. Horúčka, hnačka, anémia, únava, znížená imunita, ochorenia lymfatických uzlín, výrazné a rýchle zníženie telesnej hmotnosti, ale i zhubné nádory kože a vnútorných orgánov. To všetko sú príznaky ochorenia, pred ktorým ľudia mnohokrát zatvárajú oči. Prenos tejto choroby nie je len pri nechránenom pohlavnom styku, ale i pri kontakte s infikovanou krvou, ako je transfúzia krvi, či už v tehotenstve alebo pri pôrode. Veľa ľudí, ktorí trpia touto chorobou, sú v tom úplne nevinne, preto je dôležité, byť informovaný a ukázať im, že v tom nie sú sami.

Viac>>

Pozrite si video

 


OLYMPIÁDA V ANGLICKOM JAZYKU - ŠKOLSKÉ KOLO - 26.11.2021

   Dňa 26.11.2021 sa konalo Školské kolo olympiády v anglickom jazyku. Súťaže sa zúčastnilo 9 žiačok. Ďakujeme im za ich snahu a účasť. Vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu sa súťaž konala prezenčne aj online formou. Žiačky umiestnené na prvých štyroch miestach patria podľa počtu získaných bodov medzi úspešné riešiteľky.

 

Viac>>

 

 


ÚSPEŠNÉ ÚČASTNÍČKY PROGRAMU DofE

   Zvládli to aj počas pandémie!
  Podstatou Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu je osobná výzva. Každý z nás je iný a rovnako sa rôznia aj ciele, ktoré si zvolia mladí ľudia pre absolvovanie programu. Naše úspešné absolventky, Claudia Bartová a Petra Benková a žiačky 3.B – Alexandra Turoňová a Ema Sárköziová prijali túto výzvu počas minulého školského roka    a plnili svoje ciele v štyroch oblastiach

Viac>>

 


DEŇ POZITÍVNEHO MYSLENIA - 13.9.2021

   Deň 13. september je medzinárodný deň pozitívneho myslenia. Jeho hlavou myšlienkou je zvýšenie povedomia ľudí o vplyve myslenia a optimizmu na zdravie a na život človeka. Optimistický duch zvyšuje obranyschopnosť i lepší psychický a fyzický stav človeka. ,,Teraz je už aj vedecky potvrdené, že pozitívne myslenie je 100x účinnejšie než negatívne.” (Michael Bernard Beckwith)

Viac>>

 

 


VEĽKÝ BOJOVNÍK MAŤKO

    "Pre nás je to veľká pomoc, keď neprší, aspoň kvapka padne.“ Takto nás vítala pani Gitka, mamina Maťka, ktorá sa rozhodla, že budú zbierať pet vrchnáky, aby si aspoň nejako pomohli v ťažkej situácii.

   Maťko z Pekliny má totiž toľko diagnóz, že pri ich vymenovaní vám naskočí husia koža, zabolí srdce i duša. Má DMO, spastickú kvadruparézu, oslabený krčný pletenec, zrastené prsty na pravej rúčke, vysoké pečeňové testy, z metabolickej stránky rozvrat vnútorného prostredia, znížený rastový hormón a zachádzanie pravého očka. I napriek týmto mnohým závažným diagnózam, je to veľký bojovník. A nie len on, ale aj jeho rodina, ktorá sa snaží pre neho len o to najlepšie akýmkoľvek dostupným spôsobom.

Viac>>

 

 


MLADÍ ĽUDIA NA ISLANDE A NA SLOVENSKU - 15.10.2021

   V piatok 15. októbra 2021 sme sa, spolu so zástupkyňou školy PhDr. Annou Badínovou, zúčastnili sieťového seminára projektu #VISIONS xCHANCES, ktorý zorganizoval Vidiecky parlament na Slovensku pod názvom Práca s mládežou vo vidieckych oblastiach na Islande
 a na Slovensku
v obci Žabokreky.

Viac>>

 


PEDAGOGIKA V RÝMOCH

 

 

Trieda I.B tvorila na vyučovacej hodine Pedagogika krátke básne o pedagogike a základných pojmoch z pedagogiky.

 

Viac>>

 

 

 

 


A prišiel Deň „D“ ... - 8.10.2021

     Deň 8. október 2021 už bude pre  moju IV. C jedným z tých najdôležitejších dní v živote, zamieša sa medzi tie ostatné – výnimočné, ako sú napr. spoznanie toho pravého, skúšky na VŠ, promócie, svadba, narodenie dieťatka – všetky sú jedinečné, a preto nezabudnuteľné, a aj ten 8. október  - Deň slávnostného odovzdávania stužiek -  bude taký.

 

Viac>>

 


Hodina slohu trochu inak alebo  ČO ĽUDSKÉ OČI I DUŠA DOKÁŽU OPÍSAŤ

Hodina slovenského jazyka a literatúry s II. B sa začala návštevou Galérie Mikuláša Galandu, ktorej priestory na poschodí zaplnili obrazy maliara Jána Nehoslava Vrabca.  Slovanská mytológia a život našich predkov (v symbióze s prírodou -  s jej čistotou a pravdivosťou) sa stali zaujímavou témou slohových prác na najbližších hodinách SJL. Ponúkame aspoň zopár umeleckých opisov:

Viac>>

 

 

 


KVETY JARI NAVŠTÍVILI KVETY ZIMY

   Poetický nadpis tohto článočku (vypožičaný z jednej básnickej zbierky) najlepšie vystihuje stretnutie viacerých generácií na oslave konca leta v Domove sociálnych služieb v Turčianskych Tepliciach. 

   Obyvatelia i zamestnanci DSS oslávili  tohtoročnú úrodu v spoločnosti DFS Lúčik, pod vedením p. učiteľky Gabriely Očkajovej (našej bývalej študentky). Jeho vystúpením si pripomenuli zvyky, ktoré v minulosti

Viac>>

 


 

 

                Stredná odborná škola pedagogická Turčianske Teplice, ul. SNP 509/116, 039 01  Turčianske Teplice