AKTUALITY v šk. roku 2022/2023


BODKA ZA ŠKOLSKÝM ROKOM ALIAS BURZA ŠKOLSKÝCH PARLAMENTOV

  Koniec školského roka bol takmer na dosah ruky. Pre niektorých bol náročný a vyčerpávajúci, pre iných úspešný, či jedinečný. Prišiel však čas, dať mu zbohom a napísať za dlhý príbeh pomyslenú bodku. Aj náš školský parlament písal tú svoju 26.-27.6. 2023 v martinskej Čiernej pani, kde sa odohrala Burza školských parlamentov. Našu početnú stálu zostavu na tomto podujatí reprezentovali len niektoré z nás, a to predsedníčka Alžbeta Mézsárošová, technička Jesika Kubániová, finančníčka Klaudia Elizabeth Kevešová a medialistky Katarínyá Hajasová, Sabina Juríková a Aneta Duchoňová.

Viac >>

 

 


HRAVO ZA ZDRAVÍM

  V šk. roku 2021/2022 sme začali v našej SOŠP s pilotným  projektom „Hravo za zdravím“,  v tom čase  však len s jednou cvičnou MŠ Dolná Štubňa, ktorá sa mohla zúčastňovať telovýchovného procesu s predškolákmi v priestoroch našej telocvične. Z dôvodu COVIDOVÝCH opatrení nebolo možné  realizovať pohybové aktivity v takej miere, ako sme mali naplánované.

Nakoľko sme mali snahu pokračovať v začatom projekte, za pomoci vedenia školy a výbornej spolupráci aj s ostatnými našimi  cvičnými MŠ sme spustili 1. ročník projektu „Hravo za zdravím“ aj v tomto šk. roku. Do projektu boli zapojené:  MŠ Školská, MŠ Dolná Štubňa, MŠ Horné Rakovce a MŠ Diviaky.

Viac >>

 


HUG DAY - 28.6.2023

  Posledný týždeň v škole, kedy leto už bolo za dverami, sa náš školský parlament rozhodol potešiť študentov, ale aj učiteľov zaujímavým dňom, DŇOM OBJATÍ. Tohtoročný deň objatí padol na dátum 28. júna 2023.

  Členky školského parlamentu sa na toto podujatie poriadne pripravili a doniesli si tričká žltej farby, pretože táto farba je symbolická pre tento deň. Veľký nadpis HUG DAY na kartóne nesmel chýbať. Parlamenťáčky si však nemohli zabudnúť ani úsmev na tvári, s ktorým svietia na každej akcii.

  Keď už na chodbách bolo rušno a študentky začali prichádzať do školy, dievčatá zo školského parlamentu pustili cez reproduktor letné hity a deň plný objatí sa mohol začať. Nebolo to po prvýkrát, čo sa takéto podujatie na našej škole organizovalo, takže naše študentky hneď vedeli, o čo ide. Dievčatá spievali, tancovali a úsmevy rozdávali jedna radosť.

POZRITE SI VIDEO

Viac >>

 


NOC V ŠKOLE: ALICA V KRAJINE ZÁZRAKOV

   Každý deň je výnimočný, no tento deň sa stal niečím naozaj nezvyčajným, pretože sme v našej škole organizovali podujatie s názvom „Noc v škole“. Ako školský parlament sme sa spoločne s našou koordinátorkou Mgr. Natáliou Zajacovou rozhodli uskutočniť túto udalosť s magickým názvom - Alica v krajine zázrakov. Cieľom tejto akcie, ktorá sa konala v dňoch 27. - 28.06. 2023, bolo žiačkam z prvých a druhých ročníkov vytvoriť priateľskú atmosféru a priestor na lepšie prehĺbenie vzťahov, ako aj prežiť nevšedný zážitok. Každá rozprávka musí byť trochu zvláštna a táto nebola výnimkou.

   Akcia sa začala o 19:00 hod. Tí, čo meškali, mali smolu, pretože naša koordinátorka zamkla školu pred nežiadúcimi návštevníkmi. Všetkých žiakov privítala s úsmevom na tvárach Srdcová kráľovná - Alexandra Marčičiaková a jej dvojička - Natália Ďaďová. Predtým, než sme začali s registračným procesom, si každá účastníčka zobrala svoju farebnú menovku, aby sme mali prehľad o tímoch, do ktorých boli podľa farieb zaradené. My, ako školský parlament, sme pripravili na spanie triedu 4.A pre účastníčky Noci v škole a triedu 4.B pre nás, členov parlamentu.  Ako školský parlament sme sa do tejto noci v kostýmoch vžili naplno. Niektoré z nás sa premenili na hravé mačky, iné sa stali farebnými húsenicami, a samozrejme, Srdcová kráľovná a Alica nemohli chýbať.

Viac >>

 

 

 


VÍTANIE LETA – 22.6.2023

  Prázdniny sa nezávratne blížia a s nimi aj letný, bezstarostný čas. Keďže leto má rád každý, my, členky školského parlamentu, sme sa rozhodli, že ho privítame všetci spoločne dňa 22.6. 2023 na podujatí Vítanie leta a pozvaný bol úplne každý. Cez rozhlas, plagát a Instagram sme podali informáciu o podujatí, ktorého základom bolo obliecť si letné kvetinové outfity a zároveň s nimi zladiť aj make-up.

 

Viac >>

 

 

 


KONFERENCIA NA1VLNE SO ŠKOLSKÝM PARLAMENTOM - 21.6.2023

  Keď nám, členkám školskému parlamentu, prišla e-mailom ponuka, aby sme sa zúčastnili 2.ročníka konferencie o mladých a pre mladých v Žilinskom kraji Na1vlne, žiadna z nás nezaváhala a hneď sme potvrdili našu účasť.

   Dňa 21. júna 2023, čo bol zároveň aj prvý letný deň, sme sa v skorých ranných hodinách stretli s našou koordinátorkou Mgr. Natáliou Zajacovou na železničnej stanici v Turčianskych Tepliciach, aby sme spolu mohli vycestovať do Žiliny, kde sa celá konferencia konala. V Žiline sa už o nás opierali horúce slnečné lúče a my 

Viac >>

 


TRETÍ ROČNÍK FUTBALOVÁHO POHÁRA DIEVČAT - 7.6.2023

  V termíne 07.06. 2023 sa uskutočnil tretí ročník Futbalováho pohára dievčat, za účasti družstiev z Levíc, Čadce a Turčianskych Teplíc.
   Mal niekoľko zvláštností. Dve najdôležitejšie – uskutočnil sa v hale a nezúčastnila sa SOŠP Lučenec. Tá prvá bola vynútená prognózou počasia a druhá  -  kolíziou termínov vo futbalovom kalendári družstva z Lučenca.
   Po neúspešných jednaniach s vedením Gymnázia M. Galandu v Turč. Tepliciach sme sa rozhodli uskutočniť turnaj v priestoroch NT SOŠP Turč. Teplice. Je to zmenšený priestor, na ktorom vzniká veľké množstvo osobných súbojov a tým väčšia pravdepodobnosť úrazov.
    A bol tu zápas Turč. Teplice A – versus -  Levice, veľký dôvod na obavy. Chvalabohu, okrem niekoľkých hrôzostrašných „šprajcov“, ktoré vyplývajú z bojovnosti a túžbe po víťazstve, sa nekonali žiadne zásahy sanitiek RZP.

 

 

Viac >>

 

 

 

 


ZELENÁ ŠKOLA VYHODNOTILA DRUHÝ POLROK ŠK. ROKA 2022/2023 

  Vďaka správnemu a pravidelnému triedeniu sme všetci prispeli k čistejšej prírode,krajšiemu svetu a príjemnejšiemu prostrediu, v ktorom žijeme na našej škole.
  Účasť žiakov a tried našej školy v triedení a separovaní papiera a plastu:
I.A
I.B
I.C 20 žiačok
I.D
II.A
II.B 11 žiačok
II.C 2 žiačky
II.D
III.A 7 žiačok
III.B
III.C
III.D 3 žiačky

 

Všetkým, ktorí nás podporili ĎAKUJEME!
SÚŤAŽ o NAJ TRIEDU VYHRÁVA trieda I.C.
BLAHOŽELÁME!


MDD v MŠ V JAZERNICI - PRAX II.A TRIEDY

  Z krajiny do krajiny, práve toto bol názov a program prvých strávených dní po súvislej praxi pre dievčatá z triedy 3.A. Dňa 1.6.2023 si spoločne pripravili zábavné aktivity, súťaže a tance pre deti materskej školy Školská, Turčianske Teplice a hneď na ďalší deň, 2.6.2023 v ZŠ s MŠ Jazernica.
  Tieto celé dni sa teda niesli v téme kontinentov a krajín. Deti, ktoré boli doprevádzané letuškami, mali možnosť navštíviť niekoľko európskych krajín, ako sú napríklad Taliansko a Grécko, kde ich čakali úlohy v podobe prekážkovej dráhy, tvorivých úloh a ostatných zábavných aktivít. Ďalej sa presunuli do teplejších častí, do Afriky a na Hawaj, kde si zatancovali a vyrobili farebné sukne, náhrdelníky a náramky. Na konci každého dňa sa zabavili a spoločne s deťmi vytancovali na obľúbené piesne. Napriek tomu, že sú dievčatá už skoro dospelé, tak si tieto dni užili rovnako ako deti.

Žiačky 3.A

 

Viac >>

 

 

 


BADMINTONOVÝ TURNAJ NIE LEN PRE PRVÁČKY

Posledný májový deň sme si my, žiačky prvých ročníkov, užili v súťaživom duchu. V priestoroch novej telocvične sa konal badmintonový turnaj vo štvorhre.  Pre niektoré bolo motiváciou zašportovať si, iné sa potešili, že vyjdú zo stereotypu učenia  v škole.

Schopnosti si tak zmerali zástupkyne z 1. A, 1. B, 1. C, a 1. D triedy. Nešlo len o samotnú výhru... Akoby to predsa bolo, keby sa u nás v každej situácii dievčatá nesmiali? Atmosféru nám dotvárala hudba z repráku a celý deň vládla  pozitívna nálada. Kým... Neprišlo finále prváčok. Vtedy sa ozývali povzbudivé výkriky našich triednych fanklubov... Všetky dievčatá si tento deň užili, no šport pozná len jedného víťaza. A kto sa ním  stal?

 

 

Viac >>

 

 

 

 

 

 


BOHYŇA  (Ochutnávka z pripravovaného 2. čísla školského časopisu PAIDAGOGOS, z rubriky S úsmevom)

   V medziach najhlbšej ľudskej predstavivosti je hora. Z čisto praktických dôvodov ju nazývame, čo ja viem, Olymp. A tam, na jej vrchole, nájdete sídlo najvýznamnejších Bohov a Bohýň... No počkaj, tu ťa zastavím. Hneď niekoľko vecí k tomu mám. Poďme si ich ujasniť v dvoch jasných bodoch.

   Tak, po prvé, nebudeme sa tu vyjadrovať v zahmlených pojmoch a fantastických predstavách. Všetko, čo sa bude nachádzať v tomto texte, bude vychádzať z predstavy reality, ktorú často pochovávame, ako niektoré obedy zo školskej jedálne, v útrobách našich myšlienok. Skúste sa len na chvíľku zamyslieť, či náhodou táto prechytralá autorka nemá aspoň troška pravdu o našich Bohyniach.

   A v druhom bode by som rada presmerovala svoj pohľad na vás, milí mužskí čitatelia. Ja viem, že vy ste tí silní alfa samci aj v dnešnej modernej dobe, ale povedzte mi, koľkokrát ste za posledné obdobie vyjadrili obdiv svojej Bohyni? Koľkokrát ste sa pozreli na ženu, a, prosím, nepredstavujte si hneď tú, s ktorou by ste najradšej zašli na rande už tretí rok, ale stále vám v tom bráni mužská hrdosť, pričom by  

 

Viac >>

 

 

 

 


NEVŠEDNÝ MÁJOVÝ DEŇ ... NOVÁ SKÚSENOSŤ I ZÁŽITOK

   Postup do krajského kola v umeleckom prednese prózy, a teda reprezentovanie našej školy a regiónu, mi dalo novú skúsenosť i zážitok...

   V jedno májové ráno sa pred Literárnym múzeom v Martine schádzali recitátori z celého Žilinského kraja. Každý s jasným cieľom. Vyhrať? Možno. Ale najmä... Zúčastniť sa a prežiť deň s umením!

  Cieľ sa splnil. Niekoľko hodín sme strávili v priestoroch budovy Matice slovenskej a prenášali sa z príbehu do príbehu. Či už ho prednášala kategória mladších žiakov alebo dospelých, zakaždým bol v niečom iný a výnimočný. Taký, akí sme i my. Recitátori.

  Konečne prišiel rad na nás, kategóriu stredných škôl. Z každého okresu nášho kraja sa predstavil jeho zástupca. Po ukážkach o vojne som slovami z Tapetovej ruže vniesla do komornej sály pozitívnejšiu atmosféru...

 

Viac >>

 

 

 


KONEČNE OPÄŤ NA CESTÁCH DO ZAHRANIČIA! - 1. - 6. 5. 2023

   Niť našich každoročných potuliek po Európe pretrhla celosvetová pandémia Covidu spojená s cestovateľskými i osobnými obmedzeniami a všadeprítomným strachom. Našťastie, nič netrvá večne. Pandémia pominula. Svet sa na chvíľu vrátil do normálnych koľají. Ale prišla ďalšia kríza. Ekonomická. A s ňou spojená dilema. Budú mať rodičia dosť financií na to, aby mohli dovoliť svojim deťom cestovať do zahraničia? Čo tu človek narozmýšľa?! Povedala som si: „Ak nevyskúšaš, nebudeš vedieť!“ A tak som sa pustila do hľadania ponúk školských poznávacích zájazdov. Keď som našla ten najatraktívnejší, zverejnila som ponuku našim študentom. A stalo sa, s čím som vôbec nepočítala. Záujem bol enormný! No kapacita aj toho najväčšieho autobusu obmedzená, preto mohlo na zájazd vycestovať len 58 študentiek. Zo širokej ponuky cestovnej kancelárie Školní zájezdy ma najviac oslovil 6-dňový zájazd 10-krát za pamiatkami UNESCO.

 

 

Viac >>

 

 

 


ÚSPECH V SÚŤAŽI DENNÍKA N

   V mesiaci február sa uskutočnila súťaž Denníka N určená pre stredoškolákov s príznačným názvom „Môj rok s vojnou“. Organizátorov súťaže zaujímalo, ako mladí ľudia vnímajú vojnu na Ukrajine a to, ako sa k nej postavilo Slovensko. Do súťaže sa zapojili aj ukrajinskí študenti, ktorí boli v dôsledku vojnového konfliktu nútení opustiť svoju domovskú krajinu.

   Študenti sa mohli zapojiť v dvoch kategóriách – text a vizuálna forma (kresba, maľba, grafika, fotografia, komiks).
   Z našej školy sa zapojilo viacero študentiek, za čo im patrí veľká vďaka a uznanie. Hodnotiacu porotu však najviac zaujala práca
Lei Duchovičovej (1.C), ktorá sa so svojou kresbou umiestnila na 5. mieste. K výhre srdečne blahoželáme.

 

 

Viac >>

 

 

 


NAJLEPŠÍ NOVÁČIK STREDOŠKOLSKÝCH ČASOPISOV JE NÁŠ PAIDAGOGOS

   U nás, v strednej pedagogickej škole, sme začiatkom tohto školského roka obnovili po dlhšej dobe  školský časopis. S novým menom PAIDAGOGOS a  v novom šate sme sa pokúsili vytvoriť niečo nové, niečo NAŠE. Časopis sme poctivo zabalili a poslali do celoslovenskej súťaže stredoškolských časopisov ŠTÚROVO PERO, odkiaľ nám obratom poslali pozvánku na slávnostné vyhodnotenie do Zvolena. 20. apríla 2023 v skorých ranných hodinách sme sa my, tri členky redakčnej rady: Tereza Puškárová, Aneta Duchoňová a Chiara Bogáňová, vydali na cestu s konečnou zastávkou Zvolen. Program sa odohrával v priestoroch krásnej knižnice tohto mesta a už po prvých pár krokoch vo vstupnej hale sme s vyrazeným dychom obdivovali jej moderný interiér.  Každý má predstavu, čo a ako bude vyzerať. Veľké očakávania, ktoré sa môžu naplniť, ale zase nemusia... a nastala realita.

PRVÝ DEŇ:

Prvé kolo sa začalo. Hostia sa striedali pri rečníckom pulte. Človek by si povedal, že budú dávať rady ohľadom žurnalistiky alebo zážitky z novinárskej praxe...

Viac >>

 


NOC MÚZEÍ A GALÉRIÍ - 12. 5. 2023

    Komisia Kultúry, školstva a mládeže pri meste Turčianske Teplice tento rok priniesla do nášho malého mesta nové, v Európe mimoriadne obľúbené, podujatie Noc múzeí a galérií, ktoré sa uskutočnilo v piatok 12.mája 2023 v čase od 20,00 hod. do 23,00 hod. v našej jedinej galérii. Sprievodný program k podujatiu pripravili žiačky 2.A triedy Strednej odbornej školy pedagogickej v Turčianskych Tepliciach, Rebeka Pjonteková, Hana Vráblová,  Rebecca Sobotová, Adela Škrovánková, Monika Zelníková a Júlia Marčeková pod vedením Mgr. art. Anny Čičmancovej, DiS.art. 

 

Viac >>

 

 


ROZLÚČKA S MATURANTKAMI - 12. 5. 2023

Ľudský život je ako pestrá mozaika pozostávajúca z viacerých období. Plynie ako rieka a je plný dynamických zmien, každodenných starostí i drobných radostí. Jedno takéto životné obdobie sa pre naše maturantky končí.

Takto pred štyrmi rokmi pred našou školou stáli dievčatá, ktoré prišli s malou dušičkou na prijímacie pohovory s nádejou, že práve Stredná odborná škola pedagogická v Turčianskych Tepliciach bude ich strednou školou. Tým, čo sa to podarilo, nastúpili na cestu plnú zážitkov, nových vedomostí, zručností a skúseností. Štyri roky ubehli ako voda 

Viac >>

POZRITE SI VIDEO

 


PRIVÍTAJME MÁJ SO ŽIAKMI 3.B TRIEDY

   Ručičky na hodinkách ukazovali takmer 10. hodinu, bolo príjemné a teplé ráno 10. mája 2023. V kalendári svietila streda a v rozvrhu 3.B triedy zasa 4 hodiny odbornej praxe. Aj napriek tomu, že od prvého mája ubehol už nejaký ten piatok, dievčatá sa nedali zastaviť. V tradičnom turčianskom kroji, zladené, patrične vymaľované a v dobrej nálade prechádzali mestom, ktoré na nich vrhalo obdivné pohľady. Nejeden okoloidúci sa spýtal kam sa naša, na prvý pohľad, folklórna skupinka, ženie. Odpoveďou bol vždy prívetivý úsmev a slová: ,,No predsa stavať máj do Diviak, do materskej školy."

   Radosť sme tak rozdávali skôr, ako sme sa dostali úspešne do cieľa. Na chvíľu sme boli raritnou skupinkou výnimočných dievčat, ktorým ešte stále kolujú v žilách tradície a hlas je ich zlatom pri spievaní rozmanitých piesní.

 

 

Viac >>

 

 

 


ZELENÁ ŠKOLA - prehľad činnosti od roku 2020

   Zelená škola je environmentálny výchovno – vzdelávací program pre materské i špeciálne školy. Jeho cieľom je prispieť k prevencii a riešeniu problémov životného prostredia a priniesť do škôl reálne zmeny vo fungovaní aj výučbe. Je určený pre školy, ktoré chcú zmeniť seba a svoje okolie. O problematike životného prostredia sa totiž nestačí len učiť, je nevyhnutné zmeniť najprv naše konanie. Pozitívnu zmenu môže priniesť iba vzájomná spolupráca so žiakmi, personálom školy, rodičmi, mestom a verejnosťou.

 

Viac >>

 

 

 


VOLEJBALOVÝ TURNAJ MEMORIÁL RENÉ LISSNIKA - 13.4.2023

    Po niekoľkoročnej odmlke sa družstvo volejbalistiek našej školy zúčastnilo turnaja oblastného formátu.  Dňa 13.04 2023 sme vycestovali na  OA Martin a absolvovali zápasy na volejbalovom turnaji Memoriál René Lissnika.
  Pri účasti silných družstiev stredných škôl OA Martin, Gymnázium J. Lettricha Martin a Bilingválneho Gymnázia Sučany,  v zostave Tereza Gunišová, Lívia Weronika Balut, , Šágová Veronika, Drapáčová Michaela, Mravcová Rebeka, Sobotová Rebecca, Rybáriková Tereza, Vrábľová Hana, naše dievčatá skončili na poslednom mieste.

Viac >>

 

 


DIVADIELKO V PODANÍ IV.B

   Rozprávočku Snehulienka a trpaslíci - zbojníci odhrali žiačky IV.B triedy pre žiačky 2. ročnikov našej školy pre inšpiráciu pre ich tvorbu vo vyšších ročníkoch a zároveň ako  ukážku, na ktorej demonštrovali znaky detského divadla.

 

Viac >>

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


PO DLHOM ČASE NÁVŠTEVA MARTINSKEJ NEMOCNICE - 18. 4. 2023

  Aj v dnešných časoch, keď sa zdravie považuje za samozrejmosť, sa nájdu ľudia, ktorým táto komodita chýba. Nemocnice sa stávajú prechodným bydliskom pre ľudí rôzneho veku, kde často strávia aj viac ako jeden deň svojho života. Aj preto sa náš školský parlament už dávno dohadoval, ako hospitalizovaným deťom spríjemniť pobyt v týchto priestoroch. V utorok 18.4.2023 sa skupinka dievčat zložená z členov parlamentu, koordinátorky Mgr. Natálie Zajacovej a pomocníčok z 3.A pobrala urobiť radosť najmenším do Fakultnej nemocnice v Martine na oddelenie pre deti a dorast.

Viac >>

 

 


APRÍL- MESIAC BLÁZNOV!  DEŇ BEZ FĽAŠE!  -  20. 4. 2023

   Jar k nám privítala v plnej kráse a s ňou aj mesiac apríl, ktorý patrí podľa obľúbených povier bláznom, a preto veľa ľudí v tento mesiac rado robí psie kúsky. Na našej škole sme my, školský parlament, zorganizovali bláznivé podujatie – Deň bez fľašky. Všetci sa veľmi tešili na toto podnetné podujatie, lebo už vedeli, že zažijú veľa zábavy a smiechu. Študentky ukázali  svoju kreativitu a nápaditosť dňa 20.04.2023, kedy sa rozutekali z dverí školského internátu či niektoré z vlaku s nezvyčajným outfit, ktorý zladili zo svojou netypickou fľaškou na pitný režim. Svoj nápoj si priniesli v smetnom koši, bandaske, obale zo „sprcháča“, krhličke, kvetináči, kanvici, hrnčeku, nádobe na desiatu, hrnci, striekačke na vodu, vedre, váze, ba aj v kompótovej fľaške. Zadanie študentky veľmi dobre pochopili a my sme ich následne za to odmenili  bodmi do bodovacej tabuľky. Úsmevy, ktoré sa niesli po chodbách, hovorili za všetko.

 

Viac >>

 

 

 


ZELENÁ ŠKOLA NA TURISTIKE - 12. 4. 2023

  Dňa 12.4.2023 sme sa my, účastníčky Zelenej školy, vydali na nádhernú turistiku, smer Vyšehrad. Ide o zabudnuté hradisko, ktoré desaťročia ochraňovalo okolité dediny pred Turkami.
  Krásne počasie nás sprevádzalo celý deň, a to nielen cestou na autobus do Jasenova, ale aj neskôr, keď sme prechádzali okolo nádhernej lúky, na ktorej sa páslo stádo koní. Dozvedeli sme sa, že ide o farmu, kde sa počas celého roka organizujú detské tábory. Pomaly sme vošli do lesa a po červenej značke sme sa dostali na vrch Vyšehrad (826 m.n. m.), najväčšou odmenou boli pre nás krásy prírody a nádherný výhľad.
  Super bodkou za naším výletom bolo, keď sme zišli do dediny Jasenovo na výbornú pizzu. Plné zážitkov a dobrého jedla sme sa spokojné a oddýchnuté vrátili na internát. Deň rýchlo uplynul, ale naše spomienky naň určite pretrvajú.

 

 

Viac >>

 

 

 

 


NOC V ŠKOLE: ALICA V KRAJINE ZÁZRAKOV - 4. 4. 2023

  Sú dni a noci, ktoré trávime bežným spôsobom. Ráno vstaneme, ideme do školy, ideme zo školy a líhame si spať. Ale sú aj dni a noci, ktoré môžeme tráviť netradičným spôsobom, ako to bolo zo 4. na 5. apríla 2023, kedy sa náš školský parlament spolu s našou koordinátorkou Mgr. Natáliou Zajacovou  rozhodol usporiadať zázračnú Noc v škole ešte so zázračnejšou témou - Alica v krajine zázrakov. Táto rozprávka je plná magických bytostí a zaujímavých situácií čarovného sveta. Žiačkam štvrtých a tretích ročníkov sme chceli dopriať nezabudnuteľný zážitok, plný neopakovateľných spomienok a aspoň  nejaký únik z ich bežného spôsobu života.

Viac >>

 


VYNÁŠANIE MORENY V PODANÍ III.A - 30. 3. 2023

   Dňa 30.3. 2023 sa mala možnosť naša trieda 3.A vďaka vykonávanej odbornej praxi preniesť spolu s pani učiteľkami a deťmi z MŠ do minulosti a vyniesť tradičnú Morenu alebo inak zvanú Murienu. A však táto ľudová tradícia sa nevykonávala len v minulosti, v niektorých obciach, dedinách či mestách sa uskutočňuje ešte dodnes. Deti sme privítali ľudovými piesňami s Morenou, ktorá je symbolom zimy, zlého počasia, chorôb, ba i smrti. Následne sme v sprievode s deťmi odprevadili Morenu na lávku k potoku, kde sme ju zapálili a hodili do vody. Takto sme sa s ňou rozlúčili a s deťmi sme sa zahrali obľúbené hry, zaspievali i zatancovali. Aj napriek tomu, že nám studený vietor všetkým vyštípal líčka,  veľmi sme si to užili, zabavili sa a povykrúcali sa v krásnych pestrofarebných krojoch. Je to krásna a nezabudnuteľná spomienka nielen pre deti ale aj pre nás, žiačky 3.A triedy. Sme vďačné, že sme mali príležitosť pripraviť program a odprezentovať sa aj takýmto spôsobom.

 

Viac >>

 

 

 

 


KNIHOMOĽŇA - 21. - 23. 3. 2023

   Marec, mesiac kníh, sa začal veľmi nádejne vďaka úspešnej besede s autorom kníh Jozefom Banášom. V nadväznosti na tento mesiac ani tento rok školský parlament neváhal. Pripravil pre študentky našej školy súbor podujatí, ktoré boli tematicky späté s knižnými dobrodružstvami a mali povzbudiť žiakov k aktívnejšiemu čítaniu, ale aj k výrobe vlastnej knihy v podobe leporela.

   Plagát na chodbe oznamoval, že dni od 21. do 23. marca dávajú priestor knihám v perných študentských životoch a vďaka nim je možné získať aj ďalšie plusové body do tabuľky, ktorá sa už pomaly ale isto zapĺňa a motivuje niektoré triedy k vyšším výkonom. 

Tieto tri dni boli zasvätené trom podujatiam a to: knižnej výmene, ktorá sa mala uskutočniť v suteréne 21.3.2023, knižnému maratónu, kedy učitelia mali čítať spolu so žiakmi 22.3.2023 a v posledný deň, 23.3.2023 sa malo uskutočniť bodovanie leporela, ktorým sme chceli prekonať rekord v najdlhšom leporele na Slovensku. Vďaka zozbieraným kusom papiera s príbehom a kresbou sme mali vytvoriť jedno dlhé knižné leporelo, ktoré by svojou dĺžkou prekonal posledný rekord. Čo sa však stalo, že sa tieto dni akosi nevydarili?

Viac >>

 

 


ÚSPEŠNÝ DEŇ HOVORENÉHO SLOVA - 30. 3. 2023

  Hviezdoslavov Kubín je celoštátna postupová súťaž v umeleckom prednese poézie a prózy. Po výhre v školskom kole som sa 30. marca zúčastnila  regionálneho kola v Martine. Našu Strednú odbornú školu pedagogickú tak teda reprezentovali dve prváčky. Janka Kovalčíkova z 1.B (poézia) a ja - Lucia Bihariová z 1.C (próza). 

   Spolu s pani profesorkou Sudorovou sme vošli do Turčianskej knižnice v Martine, kde nás privítali organizátori súťaže. Povzbudivými slovami poroty sa mohol 69. ročník súťaže umeleckého prednesu začať. Prví sa predstavili recitátori prózy. Keď zaznelo moje meno, s úsmevom som podišla na pomyselné pódium pred publikum a porotu. Všetky oči hľadeli  na mňa a ja som si ukradla ticho miestnosti pre slová o Tapetovej ruži od Viliama Klimáčka. Ako povedala porota – pre báseň v príbehu.

 

Viac >>

 

 


TRI SESTRY - 30. 3. 2023

   Dňa 30.3.2023 sme sa vybrali ako školský parlament na divadelné predstavenie Tri sestry do Slovenského komorného divadla v Martine. Vyobliekané sme sa stretli na vlakovej stanici. Mali sme šťastie, že sme si zobrali dáždniky, lebo z oblohy  začal pršať silný dážď. Meškal nám vlak, takže sme netrpezlivo čakali na jeho príchod. Čakanie sme si spríjemnili našimi zážitkami a spomienkami. Mali sme celkom obavy, či naše predstavenie stihneme načas, lebo vlak nám ešte aj zastavil na nejaký čas na ceste do Martina. Keď sme vystúpili z vlaku, rýchlo sme kráčali martinskými ulicami na naše divadelné predstavenie. Veď predsa sme si ho nechceli nechať ujsť.

Viac >>

 

 


DEŇ UČITEĽOV - 28. 3. 2023

 Jedným z výrokov Jána Amosa Komenského sú slová: „Hľadajme spôsob, aby učitelia menej učili a žiaci viac pochopili." Možno aj vďaka tomu sa stalo, že dňa 28.3.2023, na Deň učiteľov, sa žiaci postavili za katedru s jasnou úlohou byť učiteľovi učiteľom.

   Išlo o podujatie organizované školským parlamentom, ktorý si takýmto spôsobom chcel pripomenúť, že učiteľ nie je len človek, ktorý príde na hodinu a po 45 minútach odíde, ale je to človek, ktorý nás neustále vzdeláva, posúva ďalej, je tu pre nás v ťažkých chvíľach a na ten malý okamih, kedy preletí žiak školským systémom, je aj našim priateľom, síce plným autority a vážnosti, ale s pochopením a vrúcnosťou v očiach. 

Viac >>

 

 


VOLEJBALOVÝ TURNAJ DEŇ UČITEĽOV 2023 - 28. 3. 2023

   Nebola to náhoda, ak 28.3.2023, sa uskutočnilo ďalšie kolo volejbalového turnaja študentiek našej školy. Každé takéto podujatie má svoju jedinečnú atmosféru. Tento deň, plný volejbalu, priniesol opäť bojovnú atmosféru, veľmi dobré výkony jednotlivcov, ale aj celých družstiev a v neposlednom rade aj napätie do posledného momentu jednotlivých hier, setov, alebo zápasov. Šesť družstiev odohralo na svoje pomery výborné zápasy. Niektoré výmeny mali vysokú športovú úroveň a ulahodili volejbalovým srdciam okolo sediacich priaznivcov tejto krásnej športovej hry. Nie je preto náhoda , že vznikol fun club 3. C triedy a mohutne povzbudzoval svojich reprezentantov. A ani náhodou sa vo finále opäť stretla dvojica 2. A versus 3.C.  A víťaz?
    Status quo 2.A trieda. Gratulujeme !

 

 

Viac >>

 

 

 

 


PÁC, MORENA, DO VODY, PÁC! - 23. 3. 2023

  Takto sa výkriky našej III.B triedy ozývali dňa 2.3.2023 dedinou Diviaky, spolu so spevom a dobrou náladou. Vďaka odbornej praxi sme dostali možnosť si vyskúšať kroje omotané zlatou niťou. Tradíciu turčianskeho regiónu sme preniesli do materskej školy. Rozžiarené pohľady detí rozsvietilo svetlo do chladného dňa, ktorý nemohol byť lepší. Morenu sme zapálili, privítali sme jar. Domáci vychádzali do záhrad a užívali si skvelú atmosféru spolu s nami. S úsmevom na tvári budeme ešte dlho spomínať na túto skvelú príležitosť a nezabudnuteľný zážitok. Či nám už v spomienkach budú dominovať farebné ornamenty na krojoch, usmiati obyvatelia Diviak alebo radostné výkriky detí, viem, že som sa ja a istotne vravím za všetkých, cítila neoddeliteľnou súčasťou našej kultúry.

 

Viac >>

 


DIVADELNÉ PREDSTAVENIE NEZNÁŠAM ŤA!

  Spolu s pokrokom prišla do života mladého človeka aj technológia, ktorá mu otvorila dvere do internetového sveta, kde sú všetky informácie ľahšie dohľadateľné, komunikácia s priateľmi oveľa jednoduchšia a zdieľanie života je každodennou súčasťou nás všetkých. Doba pokroku je v istom smere zvláštna. Postupne sa zabúda na umenie a kultúru, ktorá k sebe priťahuje už len pár výnimiek a nadšencov ochotných stretávať sa pod zámienkou trvalého zážitku a skutočnej interakcie navzájom medzi sebou.

 

Viac >>

 

 


MEDZINÁRODNÁ KONFERENCIA: PRÁCA S MLÁDEŽOU A PODNIKANIE V KULTÚRNOM A KREATÍVNOM PRIEMYSLE - 23. 3. 2023

  Bolo štvrtkové ráno, ktoré sa nejako nelíšilo od iných pracovných dní. Pre mnohých študentov to bol len ďalší z mnohých dní, ktorý strávia v škole v bežnom vyučovacom procese. Pre pár z nás to však bol deň, ktorý sme mali poznačený v kalendári veľkým červeným písmom. Dátum 23. marec 2023 bol pre tri členky školského parlamentu (Anetu Duchoňovú, Patríciu Fidesovú, Bianku Kohútovú), jednu náhradníčku (Veroniku Lajstríkovú) za vypadnutú členku parlamentu, jednu žiačku školy (Mirku Jancovú) 

Viac >>

 


CELOSLOVENSKÁ SÚŤAŽ EXPERT GENIALITY SHOW

  EXPERT geniality show je celoslovenská vedomostná súťaž pre 5. – 9. ročníky ZŠ a pre všetky ročníky stredných škôl. Žiaci stredných škôl vypracovávajú dve zo šiestich súťažných tém – Od Dunaja k Tatrám, Svetobežník, Mozgolamy, Do you speak English?, Tajomstvá prírody a Góly, body, sekundy. V tomto roku sa do súťaže zapojilo 11 796 žiakov zo 714 škôl z celého Slovenska.

  Vďaka súťaži so zaujímavými úlohami získavajú žiaci hlbší záujem o rôzne oblasti ľudského poznania, sú motivovaní k ďalšiemu vzdelávaniu, môžu si súťažnou formou porovnávať svoje vedomosti s rovesníkmi z iných škôl a tiež môžu predviesť svoje schopnosti a dosiahnuť za ne uznanie. Prínosom pre školu je vyhľadávanie nových talentov a učitelia získavajú kvalitné materiály na zatraktívnenie a skvalitnenie vzdelávania.

 

Viac >>

 

 


BESEDA S JOZEFOM BANÁŠOM - 6. 3. 2023

  ,,Mojou spisovateľskou úlohou nie je bojovať proti lži a nenávisti, ale osláviť pravdu a lásku.“

Jozef Banáš

  Cez chladné pondelkové ráno sa prebíjali teplé lúče slnka so snahou priniesť jar a zahnať chlad druhého marcového týždňa. Príjemné slnečné lúče hriali študentky, ktoré sa po jarných prázdninách vrátili do lavíc nadobúdať ďalšie vedomosti. Avšak tento pondelok, 6.3.2023, bol iný ako tie ostatné, aspoň pre druhý a tretí ročník. V rozvrhu na Edupage, namiesto obligátnych predmetov, do očí každému študentovi udrela beseda s, pre niektorých neznámym, Jozefom Banášom. 

 

Viac >>

 

 


FAŠIANGY V MŠ V PODANÍ III.A  - 16. 2. 2023

  Dňa 16.2. 2023 sme mali tú neobyčajnú možnosť vrámci našej praxe, ktorú nám umožňuje naša škola pripraviť deťom z MŠ fašiangy. My študentky sme zhodili školské formality a spolu s deťmi sme sa prezliekli do blaznivych, originálnych a veľmi pekných kostýmov. Celá škôlka sa hmýrila rôznymi bytosťami, od dinosaurov cez čarovné bytosti až po nebezpečných pirátov a nežné princezné. Pre deti sme si pripravili veľmi pekné stanovištia, ako napríklad vyrábanie masiek, hádzanie loptičiek do terča, prúdové cvičenie atď. Spolu s deťmi sme sa zabavili a vytvorili si pekné spomienky na tento deň. Bola to pre nás úžasná skúsenosť a zas sme sa niečo nové naučili.

 

Viac >>

 

 

 

 

 


FAŠIANGY NA MALOM ČEPČÍNE - 21. 2. 2023

  Bol utorok, deň pred Popolcovou stredou, ktorá mala na dlhú dobu umlčať krásu hudobných nástrojov a pochovať našu milovanú basu, ktorá predstavovala symbol zábavy, hudby. Medzi žiačkami 3.B bolo cítiť mierne napätie, zovšadiaľ sa ozýval šum rozhovorov a dokončovali sa posledné úpravy pred veľkým vystúpením, ktoré si užilo svoju premiéru v diviackom kultúrnom dome.

  O poznanie menšia skupinka dievčat, zababušené v kabátoch, spoznala aj záhady a hlavne Kultúrny dom Malého Čepčína. Vďaka pani profesorke Nátherovej sme sa stali váženými článkami fašiangovej zábavy, ktorá mala pripraviť všetkých prítomných na obdobie pôstu.

  V čase nášho príchodu bolo do večera ešte ďaleko a chuť zabávať sa, tancovať a predviesť, čo je v nás, mala vo výsledku priniesť  fakt, že sme si privlastnili celý parket len pre seba. DJ nám doprial bohatú škálu piesní, ktoré rozhýbali boky mladých ľudí. Tá chvíľa, tých zopár hodín, patrilo len nám, našej mladosti a energii, ktorou sme rozvírili atmosféru a pozdvihli kútiky úst prichádzajúcich.

 

Viac >>

 


KRÁSA SLOVA NA POPOLCOVÚ STREDU - 22. 2. 2023

  Dňa 22. februára, práve na Popolcovú stredu, sa v hudobnej sieni rozozvučali tóny našej krásnej materčiny. Študentky všetkých ročníkov, víťazky triednych kôl, si zmerali sily v troch recitačných súťažiach  - Hviezdoslavov Kubín, Štúrov pamätník a Vansovej Lomnička.

  Doobedie sa naplnilo  zaujímavými, hodnotnými myšlienkami básní,  peknými príbehmi... Na druhej strane aj troškou trémy, pocitmi zodpovednosti, súťaživosti ...  Určite však tento deň zostane v pamäti všetkých zúčastnených ako deň, ktorý ich vnútorne obohatil, narušil obyčajný školský stereotyp – víťazmi sme teda boli  všetci.

 Úroveň výkonov bola pomerne vysoká, vybrať tých najlepších bolo naozaj náročné, no tento rok sa nám poriadne blysli naše prváčky.

Viac >>

 

 

 


KÚZLO VALENTÍNA - 14. 2. 2023

  Valentín s obľubou oslavujú mnohí ľudia po celom svete a u nás to nemohlo byť inak. Dňa 14.2.2023 do našej školy zavial vánok lásky a vyznaní, ktorý nakreslil všetkým dievčatám srdiečko na líce a vyčaril úsmev na tvári.

  Chodbami školy sa už od skorého rána ozývala hudba, pretože náš školský parlament si na tento deň pripravil hudobné ráno s bohatým valentínskym repertoárom ľúbezných romantických melódií, na ktoré si niektoré študentky s radosťou zatancovali. Od 8.2.2023 do 13.2.2023 mohli študentky vytvoriť valentínské pozdravy plné lásky a úprimných vyznaní pre svoje spolužiačky, učiteľov, ako aj pre vedenie školy. Pred vrátnicou bola pre ne v tomto termíne pripravená valentínska schránka. Školský parlament všetky pozdravy roztriedil a 14.2.2023 bola každá valentínka doručená do rúk svojho adresáta. 

 

Viac >>

 

 


OLYMPIÁDA ĽUDSKÝCH PRÁV - 9. 2. 2023

  Ľudské práva ochraňujú naše životy a osoby pred útlakom a násilím. Umožňujú nám žiť ako slobodným ľuďom a vykonávať rôzne činnosti bez neoprávnených zásahov – slobodne sa vyjadrovať, získavať nové informácie, stretávať sa s priateľmi a ľuďmi spoločného zmýšľania... Poznať a orientovať sa v nich však vôbec nie je jednoduché.

  Žiačky našej školy sa v sprievode učiteľa Uríka zúčastnili krajského kola Olympiády ľudských práv na Gymnáziu sv. Františka z Assisi v Žiline konaného dňa 9. 2. 2023.

  Súťažiacej Lei Brníkovej z 2. D sa veľmi darilo, ale žiaľ, do ďalšieho kola sa neprebojovala. Prvá disciplína, ktorou sa museli súťažiaci prehrýzť, bol vedomostný test.

 

Viac >>

 

 

 


FAŠIANGY V DIVIAKOCH - 7. 3. 2023

   ,,Ale prečo ste všetci oblečení v maskách?"

  Táto veta sa niesla z triedy 3.B už niekoľko týždňov predtým, ako prišli do dedinky Diviaky. Fašiangy, so sprievodom praxujúcich dievčat z materskej školy. Tretiačky si pripravili pre materskú školu Diviaky nezabudnuteľný program, na ktorý sa bude ešte dlho spomínať.

 

Viac >>

 

 


SPOZNAJ SVOJU EURÓPU - 3. 2. 2023

  Šiesty najväčší svetadiel - Európa, s rozlohou okolo 10 milión štvorcových kilometrov, tvorí 50 štátov. Aj keď sa javia tieto informácie ako nepodstatné, v skutočnosti je veľmi dôležité, aby ste pochopili, aká veľká vec sa stala v našej škole v piatok, kedy sa namiesto vyučovania žiaci zapojili do celoškolského podujatia.

  Akcia, ktorá stmelila kolektívy tried, donútila všetkých zamyslieť sa, zadeliť si úlohy, zhŕňať informácie, pretavovať ich do kreatívneho a zmysluplného celku, pracovať ako zohratý tím a originálne predstaviť vylosovanú krajinu, bola pre každého jedného z nás nezabudnuteľná. Pätnásť tried odprezentovalo pätnásť krajín, svojsky, detailne a s vášňou, ktorá študentom chýba počas vyučovania. Všetko sa to začalo plagátom, ktorý vyjavil tie najpodstatnejšie informácie, a síce, že 3.2.2023 nás čakajú polročné prázdniny úplne odlišné od predchádzajúcich rokov. Šum nadšených dievčat sa niesol po škole už týždeň predtým. Školský parlament zaplavilo množstvo nedočkavých a zvedavých otázok, ako asi bude tento deň, 

Viac >>

Pozrite si video

 

 


VOLEJBALOVÝ TURNAJ - FAŠIANGY 2023

  Fašiangy sú synonymom radosti zo života, zábavy a neviazanosti. A potom príde pochovávanie basy a je všetkému koniec.
  Pre už spomínané atribúty sa v Novej Telocvični SPgŠ Turčianske Teplice v tomto čase rozhodovalo o najlepšej triede, ročníku vo volejbale študentiek. Pod taktovkou PK TV odohrali vybrané družstvá turnaj s krycím názvom Fašiangy 2023.
  Po urputných bojoch pod vysokou sieťou sa dňa 27.01.2023 stala víťazom 2.A trieda , v zostave Hana Vrábľová, Ema Masná, Rebeka Pjonteková, Rebecca Sobotová, Viktória Kubásová,  Adriana Kovalčíková,  Katarina Frátriková. Túto zostavu ešte v súlade s pravidlami turnaja posilnila Michaela Drapáčová  z 2.C triedy. 

 

Viac >>

 

 

 

 


JUCHÚÚÚ...FAŠIANGY TURÍCE V PODANÍ IV.B A IV.A

   Fašiangy - obdobie zábav a ľudovej veselice nenechali chladnými ani študentky IV.A a IV.B triedy, ktoré si v rámci odbornej praxe pripravili pre deti z ŠKD v ZŠ Školská v Turčianskych Tepliciach bohatý kultúrny program. Deťom predviedli svoj hudobný, pohybový, tanečný i recitačný talent, čím vytvorili jedinečnú fašiangovú atmosféru a spoločne si pripomenuli krásne slovenské zvyky. Jedným z nich je napríklad pochovávanie basy. O hudobnú zložku sa postarala ľudová muzika, ktorú tvorili: Petronela Benická (primáška - 1. husle); Viktória Borová (2.husle), Eliška Tropeková (kontrabas), Renáta Plevjaková (basa), Alexandra Turoňová (klavír) a Kristína Ťasnochová (heligonka), a to pod odborným vedením hudobnej pedagogičky a dlhoročnej stálice školy v tvorbe hudobno-pohybových pásiem na ľudovú nôtu Mgr. Ľubomíry Tumovej. O hovorené slovo, vinše a fašiangové "povedačky", ako aj tanečné pásmo sa postarali študentky IV.B triedy.

 

Viac >>

 

 


PREVENCIA V OBLASTI „SYNDRÓMU CAN“    

  Naši študenti nám nie sú ľahostajní, aj preto sa okrem vzdelávania a prípravy na povolanie zameriavame na ich ochranu pred spoločensky nežiaducimi a sociálno-patologickými javmi.
  V mesiaci január sme pre naše maturantky zrealizovali prevenčné stretnutie, ktoré viedli odborníčky (psychologička, sociálna pedagogička) z Centra poradenstva a prevencie v Žiline. Interaktívna prednáška bola bohatá na informácie týkajúce sa Syndrómu CAN (z angl. Child Abuse and Neglect), ktorý v slovenskom jazykovom ekvivalente označuje syndróm týraného, zneužívaného a zanedbávaného dieťaťa. Študentky vnímali prínos prednášky v jej využití pri práci s deťmi, vďaka ktorej budú môcť ľahko a rýchlo odhaliť prípadné násilie páchané na deťoch.

 

Viac >>

 

 

 


LESU ZDAR! ..... LESNÁ PEDAGOGIKA

  Tento pozdrav je lesníkom veľmi dobre známy, v obmene si ho medzi sebou hovoria aj teenageri – Nazdar! A preto bolo celkom prirodzené, že lesnícky pozdrav bol inšpiráciou pre názov nového projektu lesnej  pedagogiky určeného práve stredoškolákom. Naviac, v lesnej pedagogike to je cieľová skupina, s ktorou majú lesní pedagógovia najmenej skúseností a ktorá v krátkej budúcnosti dostane možnosť rozhodovať o stave našej krajiny.

 

Viac >>

 

 


EKOLOGICKY DO BUDÚCNOSTI

Vyrobiť z recyklovateľného materiálu nový? Takto sa to robí!

V mesiaci DECEMBER – 3. ročník.

V mesiaci JANUÁR – 2. ročník

Ďakujeme 11 dobrovoľníčkam 3. ročníka a 13 dobrovoľníčkam 2. ročníka za ich pozitívny a zodpovedný prístup k triedeniu plastov a papiera v našej škole, ktorý prispieva k čistejšej prírode a lepšiemu zajtrajšku. Plastové fľaše (PET) a ostatný plast sa očistí, podrví, roztaví a upradú sa vlákna, z ktorých vznikne recyklovaný polyester a ušije sa nový kus oblečenia! Možno práve teraz ho máme na sebe a sme trochu bližšie k „zelenšiemu–eco-friendly“ zmýšľaniu. 

Snažme sa odpad netvoriť vôbec! 

Vaša Zelená škola


ZAČNIME NOVÝ ROK SO ŠKOLSKÝM PARLAMENTOM, ALEBO FAŠIANGOVÝ KARNEVAL - 16. 1. 2023

   Po ťažkej pandémii zabraňujúcej skupinovým stretnutiam, aktivitám a projektom sa tento školský rok tešíme z uvoľnených opatrení a opätovnej možnosti kontinuálne pripravovať a organizovať školské podujatia. Na našich studených chodbách sa opäť rozprúdila skvelá atmosféra vďaka Fašiangovému karnevalu, ktorý si pripravil školský parlament pre našich spolužiakov ako prvú aktivitu v novom kalendárnom roku 16. januára 2023. Len málokto zo žiakov sa nezapojil, a preto sme mali možnosť celý deň stretávať jedinečné masky v podobe vznešených princezien, usilovných údržbárov, hrôzu naháňajúcich pirátov, milých mačiek, ukvákaných žiab....jednoducho, na koho ste si pomysleli, toho ste mali možnosť vidieť.

   Každý z nás bol iný, tým pádom každý z nás bol niečím výnimočný, ale školský parlament si dal námahu a vybral tri najoriginálnejšie masky, ktoré stvárnili Adela Sádecká z 3.B ako Červená čiapočka, Ema Puškárová z 1.A ako bojová pirátka a Kristína Čiešková z 3.A ako búrkový mrak. Dokonca bola ocenená aj 4 výherkyňa, ktorú ste vybrali vy na našom Instagrame a získala vďaka vašim hlasom a samozrejme kvôli svojej dokonalej maske Mimoňa Cenu sympatie, a to Michaela Zaťková z 1.B. ...

Viac >>

 

 


DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ - 13. 1. 2023

   Dňa 13.1.2023 sme otvorili brány pre všetkých, ktorí majú ...

Pozrite si aj videa:

  DOD 2023

Pohybové schopnosti: (uvádzame zostavy pre inšpiráciu)
  Zostava1
  Zostava2

  Zostava3

Hudobné schopnosti:   Pieseň

Cudzí jazyk:   Pieseň

 

Viac >>

 


"VY MUSÍTE PREDSA SVIETIŤ..." (VIANOČNÝ MUZIKÁL)

   Za oknami vládla pani zima a my, žiačky 1.C triedy, sme sa plné očakávania pripravovali na premiéru nášho prvého muzikálu. V hudobnej sieni našej školy sme postavili betlehem pre malého Ježiška. Prezlečené v kostýmoch panny Márie, Jozefa, hostinského či v spoločných modrých pelerínach sme čakali na príchod malých divákov. Zrazu sa rozozvučali chodby školy štebotom detí z materskej školy. Naši malí diváci sa usadili pred betlehemom a muzikál sa po hodinách skúšania mohol začať!

 

Viac >>

 

 

 


UMENIE AKO HLAS TOLERANCIE - 2. 12. 2022

  Byť iný ako ostatní – nikdy nebola hanba. Inakosť je bežný jav a týka sa každého jedného z nás. Nikde nenájdete dvoch rovnakých ľudí, aj keď si môžu byť v mnohom podobní. Ale aj napriek tomu, čo je očividné, sú ľudia, ktorí toto nechápu. Nechcú si priznať, že je to normálne, a tak si nastavili vlastnú hranicu normálnosti a každý, kto pod ňu nespadá, je odsúdený na smiech. 

Pozrite si videoreportáž z TV Turiec

Viac >>

 


KRAJSKÁ KONFERENCIA ŠKOLSKÝCH PARLAMENTOV

   „Na počudovanie sa nám odtiaľ ani nechcelo odísť. Tí drobci nám akosi prirástli k srdcu. Možno by sme to mohli robiť častejšie. Len tak.“ Také boli bezprostredné pocity členov školského parlamentu zo strednej školy v Čadci po podujatí pre miestnu škôlku. Vyhlásenie olympiády Radou mládeže Žilinského kraja podnietilo mnohé školské parlamenty stredných škôl Žilinského kraja vymyslieť aktivity a okúsiť dobrovoľníctvo opäť z iného súdku. Olympiáda pozostávala z troch samostatne hodnotených kategórii, do ktorých sa účastníci radili podľa toho, do koľkých z nich sa zapojili. A takto sme sa zapojili my:

 

Viac >>

 

 

 


CENA ZA AKTÍVNE OBČIANSTVO A ĽUDSKOSŤ OPÄŤ SMERUJE DO ŠKOLSKÉHO PARLAMENTU

   I keď sa o nich často rozpráva, stále môžeme povedať, že ich až tak často nevidíme. Nezištná pomoc a aktivizmus by si v našom dnešnom ubehanom svete zaslúžili viac pozornosti. Možno to tak niekedy nevnímame, možno ich niekedy prehliadneme, no aj medzi nami sú ľudia, ktorým záleží na našom okolí a osud ostatných im nie je ľahostajný. Neboja sa vstať a sami kráčať cez prekážky, i keď ich ostatní sledujú len opodiaľ. Niekedy je ľahšie neriskovať, problém „prehliadnuť“ a nerozmýšľať, ako to skončí a či sa niečo zmení. Samo? 

   I medzi nami sú ľudia, ktorí svoj voľný čas venujú dobrej veci. Zakladajú občianske združenia, organizujú charitatívne zbierky, obetavo pomáhajú slabým, nevládnym, odsunutým na okraj, aktívne sa zapájajú do chodu spoločnosti bez nároku na odmenu. Za takéto malé-veľké činy im patrí veľký obdiv, uznanie a vďaka. Práve pre NICH organizuje Rada mládeže Žilinského kraja už 7. ročník oceňovania za aktívne občianstvo a ľudskosť. Spolužiaci, kolegovia či obyvatelia obcí môžu prostredníctvom svojej nominácie vyjadriť, že za svojimi blízkymi, či priateľmi stoja a ich angažovanosť si nadovšetko vážia.

Viac >>

 

 


FLORBALOVÝ TÝŽDEŇ  – 29. 11. – 2. 12. 2022

  Naša škola je plná žiačok s pestrými záujmami. Nie len hudba, učiteľstvo a psychológia koluje v krvi žiačok pedagogickej, pretože dokážu zo seba vydolovať súťaživého ducha a ukázať,  že šport je ich druhé meno. A vďaka týmto talentom sa zorganizoval aj špeciálny florbalový týždeň, kedy si medzi sebou v prvom kole (28.11) zmerali sily tretiačky a štvrtáčky a v druhom kole (29.11) súťažili prváčky proti druháčkam. Vo finále (2.12) sa stretli tretiačky s prvým družstvom prváčok a štvrtáčky s druhým družstvom prváčok.   

 

Viac >>

 

 


MIKULÁŠ V MŠ DIVIAKY - prax III.B triedy

  Všetky deti dlho čakali na toto obdobie a vyčkávali, kedy príde Mikuláš a donesie im nejaké sladkosti. Náš Mikuláš samozrejme neobišiel ani deti v Materskej škole v Diviakoch. Zavítal sem spolu so svojimi pomocníkmi anjelikmi a dokonca aj s jedným čertom. My žiačky z 3.B sme si pre Mikuláša a deti pripravili predstavenie. Privítali sme ho básničkami, piesňami, hrali sme na gitary, klavír a dokonca aj na flautu. V tento deň vonku snežilo a tak sa aj v materskej škole objavili prvé snehové vločky. Neboli to hocijaké vločky, ale tancujúce krásky, pretože sme si pripravili krátky scénický tanec so stuhami.

 

Viac >>

 

 

 

 


AK SPRÁVNE TRIEDIME, SVET JE KRAJŠÍ

Vyhodnotenie triedenia a separovania odpadu v mesiaci NOVEMBER – 4. ročník

  Ďakujeme 29 dobrovoľníčkam 4. ročníka za ich príkladný a zodpovedný prístup k triedeniu plastov a papiera. Celkový objem vytriedeného plastového odpadu bol 4,5 kg a papiera 3 kg.

 

   Zelená škola inšpiruje a formuje aj svoje okolie ...

   ... Danielko Shabetia „a huge fan“...

 

 

Viac >>

 

 

 

 

 


FiNNkviz - 23. 11. 2022

  Dňa 23.11.2022 sa na naše žiačky zúčastnili celoslovenskej súťaže FiNNkvíz, ktorá bola zameraná na finančnú gramotnosť. Z 940 súťažiacich zo Žilinského kraja sa naša žiačka Elizabeth Majdišová umiestnila na krásnom štvrtom mieste (získala 24 bodov z možných 25).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


MAGICKÝ DÁTUM NA OLYMPIÁDU ZO SJL

  Dňa 12. 12. 2022 sa v našej škole konala olympiáda zo SJL. Študentky boli rozdelené do dvoch kategórií: B- kategória – 1., 2. ročník, A- kategória – 3., 4. ročník. Olympiáda pozostávala z dvoch častí: písomnej a ústnej.
  V písomných úlohách bol online test zostavený centrálne v Bratislave, bol na spôsob externých maturitných skúšok: krátky literárny úryvok, ktorý mali žiačky rozanalyzovať zo všetkých jazykových rovín. 

 

Viac >>

 

 


MIKULÁŠ A STRIDŽIE DNI V ŠKD ŠKOLSKÁ – PRAX IV.A TRIEDY – 6.12.2022

  Dňa 6. 12. 2022 (utorok) sme sa v rámci praxe zúčastnili na spoluorganizovaní Mikuláša pre deti v ŠKD Školská.   Pripravili sme si pre nich krátky program s ukážkami zvykov a tradícií z minulosti. Spoločne sme sa preniesli do adventného obdobia. Deťom sme priblížili všetko od Kataríny, Ondreja, Barbory, Mikuláša, Lucie až po Advent. Na Katarínu sme si spoločne zatancovali ako na pravej „Katarínskej“ zábave.

 

Viac >>

 

 


ČERVENÝ UTOROK PRAX IV.A TRIEDY 8.11.2022

  Dňa 8. 11. 2022 (utorok) sme sa v rámci praxe zúčastnili na organizovaní Červeného Utorka v ŠKD Školská, kde sme si pre deti pripravili rôzne pohybové, tvorivé a zábavné aktivity. Jednou z nich bola ochutnávka ovocného šalátu a podľa postupu si pripravili vlastné smootie. Detí aktivity veľmi bavili a my sme boli rady z každej vysmiatej tváričky.

 

 

 

Viac >>

 

 

 

 

 

 

 


MIKULÁŠ A STRIDŽIE DNI V ŠKD HORNÉ RAKOVCE – PRAX IV.B TRIEDY -  6.12.2022

   Mikuláš, Mikuláš čo v tom vreci pre nás máš?

  Dňa 6.12.2022 žiačky 4.B triedy pod vedením pani profesorky Nátherovej a pani profesorky Tumovej v rámci praxe pripravili Mikulášsky deň pre deti z ŠKD v Horných Rakovciach.

 

Viac >>

 

 

 

 


MIKULÁŠ NA ŠKOLE - 6. 12. 2022

  Ešte pred koncom roka prichádza december plný sviatkov a zimného čara. Mesiac plný osláv, radosti, snehu a lásky, ktorý otvára jeden milý sviatok nie len pre deti, ale aj pre dospelých. Mikuláš so sebou nosí vždy dobrú náladu a kopec sladkostí. Aj keď už nepatríme k tým malým deťom, predsa len sme si ako študentky strednej školy užili dňa 6.12.2022 príchod mikulášskej skupiny, ktorá vyčarovala nie len úsmev na tvári, ale aj dobrú vianočnú atmosféru. Predtým, ako Mikuláš vôbec zavítal do jednotlivých tried, školský parlament poveril žiačky školy dôležitou úlohou, vyhotoviť preňho čižmu. A veruže sa niektoré triedy poriadne prekonali! Originálne čižmy prekvapili všetky členky školského parlamentu a potvrdili tak, že tieto sviatky podnecujú aktivitu a záujem o podujatia, ktoré dovolia študentom nachvíľu vypnúť a užiť si nezabudnuteľnú náladu.

 

Viac >>

 

 


ZAŽEŇ CHLAD JESENE TEPLOM LÁSKY

  Vedeli ste o tom, že blízkosť niekoho druhého môže uzdraviť aj oživiť?
  Že hlas niekoho druhého vracia sluch človeku, ktorý by bol ku všetkému hluchý?
  Že mať pre druhého čas je viac než peniaze, viac než lieky?
  Že počúvanie robí zázraky a záujem o druhého prináša úroky radosti?
  Že darovaná dôvera sa nám stokrát vráti?

Citované slová vyjadrujú skúsenosť, ktorú sme zažili v Centre sociálnych služieb v Martine – Ľadoveň. Prišli sme na pozvanie pani riaditeľky PhDr. Moniky Bátoriovej s hudobným pásmom RUŽENEC. Jednoduchú myšlienku prepracovala Mgr. Ľubomíra Tumová, Mgr. Andrea Kršková a PhDr. Tatiana Krelová....

 

Viac >>

 

 


ČERVENÝ UTOROK V ŠKD ŠKOLSKÁ - PRAX IV.B TRIEDY -  8. 11. 2022

  Dňa 8.11 2022 sa 2.skupina triedy 4.B pod vedením pani profesorky Ľubomíry Tumovej v rámci praxe zúčastnila na vytváraní aktivít pre deti z ŠKD Školská, na tému Červený utorok. Tento deň sa niesol s tematikou červenej farby. Dievčatá pre deti prichystali rôzne aktivity. Pripravili 5 stanovíšť, na ktorých si deti vyskúšali vždy niečo nové. Vyrábanie jabĺčka, srdiečok, otláčanie jabĺčok na strom, či hry ako je pexeso alebo piškôrky. A bolo tak isto aj malé občerstvenie v podobe čerstvých jabĺčko, sladkých cukrikov za odmenu, či ovocný šalát. Deti mohli prejaviť svoju kreativitu, nápaditosť, šikovnosť a aj súťaživosť. Počas celého poobedia deti sprevádzala hudba, veselé básničky a dobrá nálada.

 

 

Viac >>

 

 

 

 

 

 


NEOPAKOVATEĽNÉ STRETNUTIE S HEREČKOU ZUZANOU ROHOŇOVOU - 28.11.2022

  Stará budova pedagogickej školy odchovala už toľko študentov, poslala do života množstvo nových učiteľov, avšak bola aj útočiskom pre tých, ktorí v sebe ešte len hľadali zmysel života, otvorili sa svojim snom, nabrali odvahu, začali ich napĺňať a nakoniec sa našli v niečom inom ako učiteľstve. Jedným z týchto prípadov je aj herečka Slovenského komorného divadla v Martine Zuzana Rohoňová, ktorá síce absolvovala našu pedagogickú školu, nakoniec sa však dostala k tomu, po čom najviac túžila a čo ju roky robí šťastnou – herectvu, ktoré je jej vášňou, neoddeliteľnou súčasťou a druhým domovom.

 

 

Viac >>

 

 

 


OD KATARÍNY PO ONDREJA - prax III.B V MŠ DIVIAKY - 30.11.2022

  „Ondreju, Ondreju, olovo tebe leju, aby si mi dal znať, koho budem muža mať...“

  Dňa 30.11.2022 do Materskej školy v Diviakoch zavítali tradície OD KATARÍNY PO ONDREJA. Ráno deti privítala Lujza, oblečená v kroji, s ktorou si vyrábali reťaze. Tie zavesili na plot, ktorý si samé postavili. Zvyky sa tiahli aj zdravotnými cvičeniami. Natália vošla do triedy tanečným krokom a odriekala : ,,Ondreju, Ondreju, konope ti seju. Daj mi Bože znati, kde ma budú brati!“ Spoločne si potom zatancovali na ľudovú nôtu. Všetci mali veľa energie a tešili sa na to, čo ešte príde.

A nasledovala vzdelávacia aktivita. Deti ostali v nemom úžase z heľpianskeho kroja Lenky. Naučili sa pomenovať jeho časti a jedno dievčatko malo možnosť si vyskúšať heľpiansky kroj detskej veľkosti. Cvak, cvak, pani učiteľka v MŠ bola taká nadšená, že si všetko fotila. Bolo úžasné sledovať vysmiate tváre každého v triede. Inak to nebolo ani pri pobyte vonku. Ten učila Sára s pomocou Lenky a Natálie. Dievčatá v krojoch veštili z liatia olova (vosku) do hrnca cez ucho kľúčebe či pomocou ukrytých predmetov pod hrnčekmi. Dobrovoľníkom sa stala samozrejme aj pani učiteľka v MŠ, ktorá bola

 

Viac >>

 


OSLAVA DŇA ŠTUDENTSTVA - 16. 11. 2022

  Prešiel veľmi dlhý čas, čo sme naposledy mohli slobodne osláviť dôležité udalosti na škole a vlastne v celej spoločnosti. Prvá udalosť, ktorú sme slobodne oslávili od čias Corony bol Deň študentstva. Bol to výnimočný deň, ktorý sme netrávili  v triedach nad  učebnicami. Oslava sa konala na viacerých stanovištiach prostredníctvom naplánovaných rôznych aktivít pre žiakov. Žiaci sa postupne na nich vystriedali a nakoniec 

POZRITE SI VIDEO

POZRITE SI VIDEO - menšie rozlíšenie

 

Viac >>

 


ŠTUDENTSKÁ KVAPKA KRVI - 7. 11. 2022

  Dňa 7. 11. 2022   sa na našej škole  uskutočnil  odber krvi. Darovania krvi sa zúčastnili  študenti 3. a 4. ročníkov, ktorý dosiahli vek 18 rokov a spĺňali zdravotné kritéria.  Odberu krvi sa zúčastnilo 22 darcov, z ktorých bolo 17 prvodarcov, 2 darkyne nespĺňali zdravotné kritéria pre darovanie krvi.   Tejto akcie sa zúčastnilo: 14  štvrtákov a  2 tretiačky. Najviac darcov bolo zo 4. A triedy – 9 žiačok. Vzácnu tekutinu darovali aj 3 pedagogickí zamestnanci a 1 nepedagogický zamestnanec.
  Odber uskutočnila pojazdná hematologicko – transfúzna stanica Martin. Počas odberu sa nevyskytli žiadne závažné problémy. 

 

 

Viac >>

 

 

 

 


ERASMUS+ NO BULLYING

  On days 4.11. - 12.11. 2022 two students from 3.A Sabina Štetková a Barbora Štigová were on a youth exchange provided by the Erasmus+ program.
   On Friday we started our journey to Romania. Our trip began on a train in Vrútky. When we arrived in Bratislava we met other participants from Slovakia. We arrived in Vienna by bus from where we then traveled to Bucharest by plane. Then we took a quick train ride to Câmpina from where our facilitators took us to a hotel in a little village in the mountains, Valea Doftanei. We were participating in a non-formal educational process about the prevention of bullying. In the daytime, we were doing activities about the main theme of bullying and in the evening we 

 

Viac >>

 

 


PO STOPÁCH J.A.KOMENSKÉHO - 22. 11. 2022

„Všichni na jednom jevišti velikého světa stojíme a cokoliv sa tu koná, všech se týče...“

 Slová významného teológa, jazykovedca a predovšetkým výnimočného pedagóga, ktorého výroky a učenia sú u nás na škole alfou – omegou. Každý z nás dobehne do cieľovej roviny, štvrtého ročníka, kde sa o Jánovi Amosovi Komenskom dozvedáme viac. Vďaka Občianskemu združeniu pri Strednej odbornej škole pedagogickej v Turčianskych Tepliciach sme mali možnosť vyraziť za hranice Slovenska. Dňa 22.11.2022 sme od internátu na autobuse vyrazili po boku pani profesorky Nátherovej i pani profesorky Krelovej a to takmer bez zastávok – smer Uherský Brod.

 V dopoludňajších hodinách sme dorazili pred Múzeum J.A.Komenského a prezliadku zahájili na modelovej hodine so sprievodcom. Na vlastnej koži sme mali možnosť vyskúšať si, aké je to byť v triede podľa jeho predstáv. Názorné ukážky, kreatívne pomôcky

 

Viac >>

 

 


AJ ZLÁ SKÚSENOSŤ JE SKÚSENOSŤ - 10. 11. 2022

  Krajská výberová prehliadka festivalu poézie Beniakove Chynorany - takáto pozvánka sa objavila v schránke každej jednej z nás a dňa 10.11.2022 sme sa zúčastnili recitačnej sútaže v Banskej Bystrici. Účasť bola veľká, podľa porotcov: silný ročník, silná konkurencia.
  4 žiačky zo 4.B (Daša Vrabčeková, Marianna Hlavoňová, Amália Urbánková, Eva Zahatlanová), sme sa rozhodli zabojovať s básňami, do ktorých sme sa vžili, mali k nim blízky vzťah a chceli sa prezentovať, ukázať kúsok z nás. Porota síce ocenila a vyzdvihla naše recitačné schopnosti, no podľa ich slov, to na tejto súťaži nehodnotili (je zvláštne, keď sa na recitačnej súťaži nehodnotí recitácia) a viac sa zameriavali na text. Naše texty

 

Viac >>

 

 

 


JESENNÝ STRAŠIAK - 11. 11. 2022

  Jeseň si už pomaly balí ťažké listnaté kufre a zanecháva po sebe len spúšť prázdnych stromov. Za oknami našej školy sa pomaly rozlieha ospalá nálada, zimný smútok a lenivosť, ktorá dosadá pomaly a nenápadne na každého z nás. Možno aj preto sa chcel školský parlament rozlúčiť s jesennou atmosférou dňa 11.11. 2022 vo veľkom štýle, a tak nasadil latku veľmi vysoko. Potrápil tak kreativitu, šikovné prsty a aj trpezlivosť našich študentov. Vymyslieť jesenného strašiaka nie je predsa len tak jednoduchá úloha. A postaviť ho pred dvere tried tiež nie je med lízať, avšak predsa len sa to niekoľkým z vás podarilo.

  Originálny strašiaci síce nemali za úlohu odohnať vrany z polí, ani učiteľov od vstupu do triedy, ale mali vás spojiť a pozdvihnúť ostatným kútiky úst. Myslím, že táto úloha je splnená. Nejedna trieda sa so strašiakom vyhrala do nej menších detailov. Taká 3.C do toho svojho napchala aj skutočnú slamu. Druhácke triedy tiež nezaostávali a z balónov, košieľ, stojanov vytvorili svoje "strašidelné" čudá, strážiace nielen vstup triedy, ale niekde sa stali aj súčasťou žiakov a vychutnávali si vyučovanie. Samozrejme, nemôžeme zabudnúť na šikovné prvé a druhé ročníky, alebo výnimočné úkazy od tretiakov. Je vidieť, že budúce pani učiteľky rozmýšľajú, ako upriamiť našu pozornosť a získať si viac bodov v tabuľke.

Viac >>

 


„LÁSKA NEPOZNÁ STAROBU A SRDCE NEPOZNÁ VRÁSKY.“

Dopoludnia dňa 10.novembra 2022 žiačky a žiak SOŠ pedagogickej v Turčianskych Tepliciach navštívili zariadenie pre seniorov v Turčianskych Tepliciach. Našim poslaním bolo spríjemniť klientom tohto zariadenia ich jeden bežný deň. Úprimne povedané, som na pochybách, kto komu spríjemnil deň a kto komu dodal novú energiu.

 

Pozrite si video

 

Viac >>

 

 


ZBER PLASTOVÝCH VRCHNÁČIKOV POKRAČUJE

  Aj naša škola sa už niekoľko rokov podieľa na pomoci rodinám s deťmi, ktorí sa kvôli zdravotnému stavu ocitli v ťažkej životnej situácii. Zberom štuplíkov s láskou prispievame aspoň malou kvapkou nádeje, ako hovorí pani Gitka z Pekliny. Jej syn Maťko trpí DMO, spastickou kvadruparézou, oslabeným krčným pletencom, má zrastené prsty na pravej rúčke, vysoké pečeňové testy, z metabolickej stránky trpí rozvratom vnútorného prostredia, má znížený rastový hormón a zachádzanie pravého očka. I napriek mnohým závažným diagnózam je malý Maťko neskutočný bojovník za akúkoľvek pomoc je Maťkova rodina naozaj vďačná. V minulom školskom roku 2021/2022 sme Peklinu navštívili dvakrát a priviezli im plné autá vriec so štuplíkmi. Tento rok sa okrem študentiek, učiteľov a zamestnancov našej školy do zberu opäť pridali i klienti z Centra sociálnych služieb  

 

Viac >>

 

 


ŠKOLSKÉ KOLO OLYMPIÁDY V ANGLICKOM JAZYKU - 11. 11. 2022

  Školské kolo olympiády v anglickom jazyku v kategórii 2D – ktorá je určená pre stredné odborné školy, obchodné a hotelové akadémie - sa uskutočnilo v piatok 11. novembra 2022. Súťaže sa zúčastnilo 8 študentiek 2., 3. a 4. ročníka. Súťaž pozostávala z dvoch častí – písomnej a ústnej. V písomnej časti sa museli študentky popasovať s počúvaním s porozumením, prácou s neznámym textom a gramaticko-lexikálnym testom. Po krátkej prestávke nasledovala ústna časť pozostávajúca zo situačnej úlohy, ktorú so študentkami odohrala naša americká lektorka Meredith Johnson a obrázkov, na ktoré mali študentky vymyslieť svoj príbeh, alebo ich opísať a vyjadriť k nim svoj postoj.

 

Viac >>

 

 


Projekt - HRAVO ZA ZDRAVÍM

  Projekt "HRAVO ZA ZDRAVÍM" je zameraný na spoluprácu SOŠP s cvičnými materskými školami - MŠ Školská, MŠ Dolná Štubňa, MŠ Horné Rakovce, MŠ Diviaky.
  Projekt  sa realizuje počas celého školského roka 2022/2023 - raz do mesiaca vrámci dopoludňajšieho vyučovania na vyučovacích hodinách TSV. Do projektu sú zapojení všetci vyučujúci telesnej a športovej výchovy (Mgr. Ivana Kamonová, PaedDr. Svetozár Thomka, Mgr. Marián Čupec, Mgr. Michal Lichner)
Pohybové aktivity sú pripravované pre predškolákov.

 

Viac >>

 


ŠKOLA V POHYBE - 19.10.2022

  Vrámci Európ-skeho týždňa športu sa usku-točnila celoškol-ská akcia v behu „ŠKOLA V PO-HYBE“. Hlavným mottom bolo: „Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa!“

  Každoročne sa táto akcia koná v jesennom období v Teplickom parku. Aj tento rok jesenné slniečko vykuklo spoza hmly a prekrásne sfarbenie parku vyniklo ešte viac. Je veľmi príjemný zážitok si v tomto prostredí zabehnúť resp. sa  prejsť a stráviť tak jednu vyučovaciu hodinu. 

 

Viac >>

 

 

 


SKÚSENOSŤ A ZÁŽITOK V JEDNOM - 3.11.2022

  Dňa 3.11.2022 sme navštívili nádherné priestory Hoffmannovho domu v Žiline, kde sme sa zúčastnili krajskej súťaže mladých moderátorov Sárová Bystrica. Už pri vstupe sme žasli nad miestom, kde sme sa ocitli, pretože vo vzduchu sa vznášala príjemná a uvoľnená nálada a neuveriteľné priestory jej dodali ešte umeleckejší nádych. Vo chvíli, keď sme zazreli vysvietené pódium pre budúcich moderátorov, obklopené neskutočným množstvom kníh, vedeli sme, že keď sa tam postavíme, pódium bude naše a tento okamih si naplno vychutnáme.

 

 

 

 

Viac >>

 

 

 


SEN NOCI SVÄTOJÁNSKEJ - 25.10.2022

  Dňa 25.10.2022 sa náš školský parlament spolu s koordinátorkou, so svojimi priateľmi a našou americkou lektorkou vybral na divadelné predstavenie do Slovenského komorného divadla v Martine. Vyoblekaní sme sa všetci stretli na vlakovej stanici v Turčianskych Tepliciach a nastúpili do vlaku. Cestu do Martina si členky parlamentu spríjemnili rozhovormi o očakávaniach z divadelnej hry Sen noci svätojanskej a aktivitách, ktoré majú v pláne uskutočniť v škole budúci mesiac. Na námestí v Martine sme si spravili pól hodinový rozchod, počas ktorého sme si vychutnali lahodnú kávu a chutné jedlo s príjemným výhľadom na jesenné námestie.

 

Viac >>

 

 

 


PROJEKT - ADOPTUJ SI STARKÝCH ONLINE

  Nadácia Telekom so svojou výzvou „Zrelí na dobu digitálu“ umožnila klientom v Centre sociálnych služieb v Turčianskych Tepliciach nahliadnuť do digitálneho sveta prostredníctvom nových tabletov. S tým, ako na to, oslovilo vedenie CSS práve študentky Strednej odbornej školy pedagogickej. Už začiatkom októbra sme prvýkrát navštívili zariadenie a oficiálne zahájili projekt „Adoptuj si starkých online“, odkedy dvakrát týždenne na jednu hodinu  klientov navštevujeme.
  Obdivujeme, koľko majú chuti a elánu do učenia sa nových vecí. Technológie ovládajú čím ďalej, tým lepšie a veríme, že aj oni si vzájomnú spoločnosť užívajú tak, ako my. Popri tabletoch sa vždy stíhame dobre porozprávať o záujmoch, historkách z detstva, práci, cestovaní i mladosti. Za ich úprimnosť a možnosť spoznať ich sme im veľmi vďačné. 

   V polovici novembra sa naše spoločné chvíle síce skončia, veríme však, že si na nás naši starkí spomenú, keď si na tabletoch budú opäť púšťať Tublatanku alebo Pacho, hybského zbojníka. My si v srdci odnášame tie najláskavejšie spomienky. Alexandra Turoňová IV.B

 

Viac >>

 

 

 


HALLOWEEN V PODANÍ II.KPŠ - IDEME NA TOOOO....

  Študentky 2.ročníka kvalifikačného pomaturitného štúdia sa predviedli ako skutočné majsterky vo svojom budúcom povolaní. Niekoľko týždňov príprav, plánov, výroby pomôcok a kostýmov im síce dali zabrať, ale výsledok bol viac než úžasný. Podarilo sa im zapojiť viac než 60 detí z ŠKD a pripraviť im popoludnie plné hier, zážitkov, bláznovstiev, prekvapení, športových aktivít, hádaniek, piesní, tanečných kreácií, výtvarných a pracovných činností, a to všetko v "Halloweenskom šate". Masky, kostýmy a rôznorodé, aj strašidelné, disciplíny boli pevnou súčasťou tohto popoludnia. Úsmevy na tvárach detí a radosť v ich očiach boli jasným dôkazom toho,

Viac >>

 

 


MOJE MODERÁTORSKÉ ZAČIATKY - 25.10.2022

Dňa 25. októbra  sa v Žiline konala  regionálna moderátorská súťaž pod názvom Sárova Bystrica. Rada recitujem, preto som si povedala, že to skúsim. Zašla som teda za pani učiteľkou Sudorovou a prihlásila som sa.
  Nikdy  som nebola na takejto  súťaži a myslela som si, že to bude podobné ako recitovanie, v ktorom mám už niečo za sebou. No, mýlila som sa, je to úplne rozdielna vec.
  Súťaž sa skladala z 5 disciplín: čítanie spravodajského textu, reklama, rozhovor s respondentom, vlastná relácia a natočenie videoreportáže. Video sa natáčalo ako prvé, lebo bolo podmienkou účasti v súťaži. Už pri tom videu mi začal behať mráz po chrbte,  v hlave som mala  množstvo otázok: Preboha, bude to dobré? Nezakokcem sa?

Viac >>

 


KOYŠOVE LADCE - 21.10.2022

  Piatok, 21. október,  sa niesol v umeleckej atmosfére. Navštívili sme malú dedinku Ladce, ktorá je rodiskom významného básnika  Pavla Koyša. Na jeho počesť bola usporiadaná celoslovenská súťaž v recitácii ľúbostnej poézie Koyšove Ladce.
  Už po vstupe do priestorov  budova dýchala srdečnou náladou. Priateľské pohľady, milé slová a prívetiví ľudia, ktorí nás privítali spevom a hudbou.
 

Viac >>

 

 


DEŇ NEZÁBUDIEK - OKTÓBER 2022

  Aj naša škola sa zapojila do celoslovenskej zbierky ku Dňu Nezábudiek a rozhodla sa tak pomôcť ľuďom trpiacim duševnými ochoreniami a zároveň ukázať, aké dôležité je starať sa o svoje duševné zdravie. Dobrovoľníčkami v uliciach Turčianskych Teplíc boli tento rok žiačky IV.A triedy, ktoré prejavili ochotu spolupracovať a priložiť tak ruku k dielu. Podarilo sa nám vyzbierať sumu viac ako 200 eur, ktorá poputuje na účet Ligy za duševné zdravie. Teší nás, že môžeme pomáhať.

 

Viac >>

 

 

 

 


FESTIVAL FARIEB - 17.10. - 21.10. 2022

  Pani Jeseň je už v polovici svojho vládnutia. Príroda nám zafarbila všetky stromy, lesy a aj hory. Rána sú chladné, mráz nás štípe na líčkach a počas cesty zo školy a z práce sa na nás usmieva zubaté slniečko.

  Študentky našej pedagogickej školy si oživili týždeň v týchto jesenných dňoch. Členky školského parlamentu zorganizovali náš obľúbený Festival farieb, ktorý sa konal od 17.10. do 21.10.2022. Zapojili sa všetky triedy od prvých až po štvrté ročníky.

  Tentokrát členky školského parlamentu vybrali pestré jesenné farby. Študentky nás v pondelok prekvapili typickou farbou jesene - hnedou. V utorok sa z nás stali žlté, vysmiate slniečka. Modrá streda podporila našu spoľahlivosť a dôveru. Štvrtok sa zase niesol v zelených odtieňoch. A v piatok sme si zaspomínali na februárový Valentín. Červená farba v nás vyvolala odvahu, vášeň a lásku. 

 

Viac >>

 

 


TURNAJ V MINIFUTBALE - 4.10.2022

  Futbal je krásny šport. A keď hrajú futbal dievčatá, ktoré túto športovú hru hrať vedia, sledovať toto dianie je nezabudnuteľný zážitok. Po dvojročnej odmlke, dňa 04.10.2022, družstvo dievčat našej školy, opäť vycestovalo na pomaly už tradičný turnaj v minifutbale /futsale/v SOŠP v Leviciach. Po generačnej výmene reprezentácie našej školy, sa dievčatá prezentovali výbornými výkonmi a turnaj zaslúžene vyhrali. Najviac gólov na turnaji si zapísala Henrieta Kováčikova a najlepšou brankárkou sa stala Michaela Drapacova.

 

Viac >>

 

 


KURZ NA OCHRANU ŽIVOTA A ZDRAVIA A  ÚČELOVÉ CVIČENIE

   V živote človeka je veľa okamihov, ktoré vyžadujú veľkú sebadisciplinu, psychickú a fyzickú odolnosť, odriekanie. Príprava na takéto záťažové situácie je účelové cvičenie a Kurz na ochranu života a zdravia. Tieto udalosti, ktoré naši študenti absolvovali, ich chvalabohu postavili do situácie, kde našťastie bojovali len s nepriazňou prírody. Tohoročné výlety do Rohacov plných dažďa, hmly a náročných peších presunov, zaťažilo študentky nielen fyzicky, ale aj psychicky. Chvalabohu či už na účelovo cvičení, alebo Kurze OZO dievčatá a pedagogický dozor obstáli na výbornú. Samozrejme boli aj krajšie dni, keď sa podarilo splniť úlohy v súvislosti s obsahom kurzu. Tohto roku kurzy prebiehali formou "s ubytovaním" v rekreačnom stredisku Gader. 

 

 

Viac >>

 

 

 

 

 


FESTIVAL ĽUDSKOSTI - 28.9.2022

  „A čo za to?“ - otázka, ktorú sa miestni neopýtali len zriedka. Postaršej dáme na ulici vyhŕkli slzy, keď počula odpoveď: „Naozaj nič, len úsmev a aby sme k sebe boli ľudskí.“ Asi naozaj zabúdame na druhých. Asi nám príde dosť nezvyčajné, keď niečo dostaneme len tak. A nič za to. Len aby sme mali k sebe bližšie a nezištne si pomáhali, či boli k sebe milí a o to viac, čím horšie časy žijeme.

  To, že nám na tom v rámci nášho okolia naozaj záleží, sme ukázali v spolupráci s Radou mládeže Žilinského kraja (RMŽK) a opäť sa zapojili do láskavého podujatia s názvom „Festival ľudskosti“, do ktorého sme sa po predošlom obohacujúcom zážitku chceli zapojiť. 

  „Ideme robiť svet krajším a ľudskejším!“ To bolo motto, v duchu ktorého sa festivalové dni niesli. V stredu 28. septembra 2022 sme my, členky Školského parlamentu pri SOŠ pedagogickej v Turčianskych Tepliciach spolu s dobrovoľníčkami zo 4.B triedy vyrazili do ulíc Turčianskych Teplíc. Nešli sme naprázdno. Miestnym i návštevníkom mesta sme rozdávali nádherné ruže spolu s ručne vyrobenými záložkami do kníh a citátmi, ktoré nás oslovili, 

 

Viac >>

 

 


DEŇ POZITÍVNEHO MYSLENIA – 22.9.2022

  Dvadsiatydruhý september priniesol so sebou na našu školu výnimočný deň plný pozitivity, citátov a na krídlach motýľov aj magickú výzdobu tried. Reč je o Medzinárodnom dni pozitívneho myslenia, kedy sme my, členky školského parlamentu, iniciátorky tohto podujatia, zavítali do tried 1.C, 2.A, 2.B, 2.C, 3.C a 4.B, ktoré si pre nás pripravili nevšednú výzdobu. Musím uznať, že v niektorých triedach som prišla o všetky slová. Motýle, ktoré vylietali z vatového obláčika dozdobeného svetielkami, motýle 

Viac >>

 


EXHIBIČNÁ DEBATA - 20.9.2022

  Dňa 20.9. sa u nás na škole uskutočnila exhibičná debata pre „prváčky“ pod záštitou Slovenskej debatnej asociácie. Zmyslom podujatia bolo našim študentkám priblížiť a predstaviť vedenie debaty aj pri príležitosti otvorenia školského debatného krúžku.

  Celý program však nezačal práve ružovo, keďže školitelia meškali („klasická zápcha pod Strečnom“) a prišli až o hodinu neskôr, ako bolo pôvodne naplánované. To nás ale neodradilo, a i napriek zdržaniu sa celá debata niesla vo veľmi priateľskej a humornej atmosfére.

Viac >>

 

 


BIELA PASTELKA - 23.9.2022

Aj tento rok sa naše žiačky druhého a tretieho ročníka zapojili do verejnej zbierky Biela pastelka. Piatok 23.09. 2022 sme sa vybrali opäť do ulíc s úsmevom na tvári a odhodlaním pomôcť dobrej veci.

Biela pastelka je verejná zbierka, ktorá zlepšuje životy tých, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácii. Cieľom zbierky je získanie finančných prostriedkov na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. Myslím si, že vždy táto akcia nevplýva pozitívne len na ľudí ktorým peniažky putujú ale i naše žiačky pre ktoré je to výborná skúsenosť. Výnos Bielej pastelky je každoročne použitý na poskytovanie sociálneho poradenstva a sociálnej rehabilitácie, teda na financovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života. Hoci Biela pastelka nie je až taká známa, patrí medzi 10 najväčších zbierok na Slovensku.

 

 

Viac >>

 

 


Z VERNISÁŽE ALEBO KEĎ SA NECHCE ODÍSŤ

 Na pozvanie pani profesorky Sudorovej sme  s kamarátkami a niekoľkými spolužiačkami z III. B zavítali do Galérie Mikuláša Galandu na vernisáž obrazov Miroslava Bartoša (bývalého dlhoročného učiteľa na našej škole) a sôch Ondreja Ďuriana. Hneď pri vchode nás privítala veľmi milá pani, ktorá nás nechala podpísať sa do kroniky. Ako sme postupovali po schodoch, stretávali sme stále viac a viac ľudí, ktorí, na naše prekvapenie, boli oveľa starší ako my.

 

Viac >>

 

 


ŠTYRIKRÁT BRONZ PRE NAŠE ŽIAČKY!

  Dňa 28. septembra 2022 sa naše žiačky zúčastnili slávnostného odovzdávania cien pre úspešných účastníkov Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu, DofE. Oceňovanie sa uskutočnilo v Kongresovej sále ŽSK v Žiline. Bronzovú cenu si za školský rok 2021/2022 odniesla Patrícia Fidesová (4.B), Dáša Vrabčeková (4.B), Diana Brnoliaková (4.B) a Jana Modrovská (3.B). 

Pozrite si video

Viac >>

 

 


VÝLET ZA ODMENU - 13.9.2022

  „Existuje láska skutku a láska srdca. Jedna je nám prikázaná, druhá sa nám dáva za odmenu.“ Toto sú slová francúzskeho teológa Bernarda z Clairvaux. Nielen ten, kto pomáha a robí dobré skutky, si zaslúži odmeny. Na našej škole sa každoročne udeľujú za výborné známky, vzornú dochádzku, nezištnú pomoc a aj za aktivity na rôznych podujatiach a úrovniach. Niekto má motiváciu mať dobré vysvedčenie len kvôli vysokej škole, niekto kvôli rodičom, iný kvôli sebe a niekomu sa jednoducho darí. 

Viac >>

 

 


PRIVÍTANIE ŠK. ROKA 2022/2023

  Kto by to bol povedal, aby sa školský rok začal zábavou?! Študentky pomaly kráčali ku škole gaštanovou alejou, ktorou sa už ozývala hudba. Nový začiatok školského roka bol iný ako tie predošlé. Chladné septembrové ráno spríjemnili členky školského parlamentu pred školou stojacim študentkám veselými melódiami a spoločným tancom, čo prinieslo veľa smiechu a dobrej nálady. 

 

Viac >>

 

 


 

                Stredná odborná škola pedagogická Turčianske Teplice, ul. SNP 509/116, 039 01  Turčianske Teplice