Súťaže a projekty


Projekt HRAVO ZA ZDRAVÍM

  V šk. roku 2021/2022 sme začali v našej SOŠP s pilotným  projektom „Hravo za zdravím“,  v tom čase  však len s jednou cvičnou MŠ Dolná Štubňa, ktorá sa mohla zúčastňovať telovýchovného procesu s predškolákmi v priestoroch našej telocvične. Z dôvodu COVIDOVÝCH opatrení nebolo možné  realizovať pohybové aktivity v takej miere, ako sme mali naplánované.

Nakoľko sme mali snahu pokračovať v začatom projekte, za pomoci vedenia školy a výbornej spolupráci aj s ostatnými našimi  cvičnými MŠ sme spustili 1. ročník projektu „Hravo za zdravím“ aj v tomto šk. roku. Do projektu boli zapojené:  MŠ Školská, MŠ Dolná Štubňa, MŠ Horné Rakovce a MŠ Diviaky.

Viac >>

 

 


TRETÍ ROČNÍK FUTBALOVÁHO POHÁRA DIEVČAT - 7.6.2023

  V termíne 07.06. 2023 sa uskutočnil tretí ročník Futbalováho pohára dievčat, za účasti družstiev z Levíc, Čadce a Turčianskych Teplíc.
   Mal niekoľko zvláštností. Dve najdôležitejšie – uskutočnil sa v hale a nezúčastnila sa SOŠP Lučenec. Tá prvá bola vynútená prognózou počasia a druhá  -  kolíziou termínov vo futbalovom kalendári družstva z Lučenca.
   Po neúspešných jednaniach s vedením Gymnázia M. Galandu v Turč. Tepliciach sme sa rozhodli uskutočniť turnaj v priestoroch NT SOŠP Turč. Teplice. Je to zmenšený priestor, na ktorom vzniká veľké množstvo osobných súbojov a tým väčšia pravdepodobnosť úrazov.
    A bol tu zápas Turč. Teplice A – versus -  Levice, veľký dôvod na obavy. Chvalabohu, okrem niekoľkých hrôzostrašných „šprajcov“, ktoré vyplývajú z bojovnosti a túžbe po víťazstve, sa nekonali žiadne zásahy sanitiek RZP.
 

 

Viac >>

 

 

 

 

 


ZELENÁ ŠKOLA VYHODNOTILA DRUHÝ POLROK ŠK. ROKA 2022/2023 

  Vďaka správnemu a pravidelnému triedeniu sme všetci prispeli k čistejšej prírode,krajšiemu svetu a príjemnejšiemu prostrediu, v ktorom žijeme na našej škole.
  Účasť žiakov a tried našej školy v triedení a separovaní papiera a plastu:
I.A
I.B
I.C 20 žiačok
I.D
II.A
II.B 11 žiačok
II.C 2 žiačky
II.D
III.A 7 žiačok
III.B
III.C
III.D 3 žiačky

Všetkým, ktorí nás podporili ĎAKUJEME!
SÚŤAŽ o NAJ TRIEDU VYHRÁVA trieda I.C.
BLAHOŽELÁME!

 


BADMINTONOVÝ TURNAJ NIE LEN PRE PRVÁČKY

   Posledný májový deň sme si my, žiačky prvých ročníkov, užili v súťaživom duchu. V priestoroch novej telocvične sa konal badmintonový turnaj vo štvorhre.  Pre niektoré bolo motiváciou zašportovať si, iné sa potešili, že vyjdú zo stereotypu učenia  v škole.

   Schopnosti si tak zmerali zástupkyne z 1. A, 1. B, 1. C, a 1. D triedy. Nešlo len o samotnú výhru... Akoby to predsa bolo, keby sa u nás v každej situácii dievčatá nesmiali? Atmosféru nám dotvárala hudba z repráku a celý deň vládla  pozitívna nálada. Kým... Neprišlo finále prváčok. Vtedy sa ozývali povzbudivé výkriky našich triednych fanklubov... Všetky dievčatá si tento deň užili, no šport pozná len jedného víťaza. A kto sa ním  stal?

 

 

Viac >>

 

 

 

 

 

 

 

 


NEVŠEDNÝ MÁJOVÝ DEŇ ... NOVÁ SKÚSENOSŤ I ZÁŽITOK

 Postup do krajského kola v umeleckom prednese prózy, a teda reprezentovanie našej školy a regiónu, mi dalo novú skúsenosť i zážitok...

   V jedno májové ráno sa pred Literárnym múzeom v Martine schádzali recitátori z celého Žilinského kraja. Každý s jasným cieľom. Vyhrať? Možno. Ale najmä... Zúčastniť sa a prežiť deň s umením!

  Cieľ sa splnil. Niekoľko hodín sme strávili v priestoroch budovy Matice slovenskej a prenášali sa z príbehu do príbehu. Či už ho prednášala kategória mladších žiakov alebo dospelých, zakaždým bol v niečom iný a výnimočný. Taký, akí sme i my. Recitátori.

  Konečne prišiel rad na nás, kategóriu stredných škôl. Z každého okresu nášho kraja sa predstavil jeho zástupca. Po ukážkach o vojne som slovami z Tapetovej ruže vniesla do komornej sály pozitívnejšiu atmosféru...

 

Viac >>

 

 

 

 

 

 


ÚSPECH V SÚŤAŽI DENNÍKA N

   V mesiaci február sa uskutočnila súťaž Denníka N určená pre stredoškolákov s príznačným názvom „Môj rok s vojnou“. Organizátorov súťaže zaujímalo, ako mladí ľudia vnímajú vojnu na Ukrajine a to, ako sa k nej postavilo Slovensko. Do súťaže sa zapojili aj ukrajinskí študenti, ktorí boli v dôsledku vojnového konfliktu nútení opustiť svoju domovskú krajinu.

   Študenti sa mohli zapojiť v dvoch kategóriách – text a vizuálna forma (kresba, maľba, grafika, fotografia, komiks).
   Z našej školy sa zapojilo viacero študentiek, za čo im patrí veľká vďaka a uznanie. Hodnotiacu porotu však najviac zaujala práca Lei Duchovičovej (1.C), ktorá sa so svojou kresbou umiestnila na 5. mieste. K výhre srdečne blahoželáme.

 

 

Viac >>

 

 

 

 


NAJLEPŠÍ NOVÁČIK STREDOŠKOLSKÝCH ČASOPISOV JE NÁŠ PAIDAGOGOS

   U nás, v strednej pedagogickej škole, sme začiatkom tohto školského roka obnovili po dlhšej dobe  školský časopis. S novým menom PAIDAGOGOS a  v novom šate sme sa pokúsili vytvoriť niečo nové, niečo NAŠE. Časopis sme poctivo zabalili a poslali do celoslovenskej súťaže stredoškolských časopisov ŠTÚROVO PERO, odkiaľ nám obratom poslali pozvánku na slávnostné vyhodnotenie do Zvolena. 20. apríla 2023 v skorých ranných hodinách sme sa my, tri členky redakčnej rady: Tereza Puškárová, Aneta Duchoňová a Chiara Bogáňová, vydali na cestu s konečnou zastávkou Zvolen. Program sa odohrával v priestoroch krásnej knižnice tohto mesta a už po prvých pár krokoch vo vstupnej hale sme s vyrazeným dychom obdivovali jej moderný interiér.  Každý má predstavu, čo a ako bude vyzerať. Veľké očakávania, ktoré sa môžu naplniť, ale zase nemusia... a nastala realita.

PRVÝ DEŇ:

Prvé kolo sa začalo. Hostia sa striedali pri rečníckom pulte. Človek by si povedal, že budú dávať rady ohľadom žurnalistiky alebo zážitky z novinárskej praxe...

Viac >>

 

 

 

 

 


ZELENÁ ŠKOLA - prehľad činnosti od roku 2020

   Zelená škola je environmentálny výchovno – vzdelávací program pre materské i špeciálne školy. Jeho cieľom je prispieť k prevencii a riešeniu problémov životného prostredia a priniesť do škôl reálne zmeny vo fungovaní aj výučbe. Je určený pre školy, ktoré chcú zmeniť seba a svoje okolie. O problematike životného prostredia sa totiž nestačí len učiť, je nevyhnutné zmeniť najprv naše konanie. Pozitívnu zmenu môže priniesť iba vzájomná spolupráca so žiakmi, personálom školy, rodičmi, mestom a verejnosťou.

  Školy si vyberajú zo siedmich zaujímavých tém: voda, odpad, energie, doprava a ovzdušie, zeleň a ochrana prírody, zelené obstarávanie a úradovanie, potraviny. V období rokov 2020 – 2021 sme už na škole pracovali s témou Elektroodpad – Dopad.

 

Viac >>

 

 


VOLEJBALOVÝ TURNAJ MEMORIÁL RENÉ LISSNIKA - 13.4.2023

    Po niekoľkoročnej odmlke sa družstvo volejbalistiek našej školy zúčastnilo turnaja oblastného formátu.  Dňa 13.04 2023 sme vycestovali na  OA Martin a absolvovali zápasy na volejbalovom turnaji Memoriál René Lissnika.
  Pri účasti silných družstiev stredných škôl OA Martin, Gymnázium J. Lettricha Martin a Bilingválneho Gymnázia Sučany,  v zostave Tereza Gunišová, Lívia Weronika Balut, , Šágová Veronika, Drapáčová Michaela, Mravcová Rebeka, Sobotová Rebecca, Rybáriková Tereza, Vrábľová Hana, naše dievčatá skončili na poslednom mieste.

 

Viac >>

 

 


ZELENÁ ŠKOLA NA TURISTIKE - 12. 4. 2023

  Dňa 12.4.2023 sme sa my, účastníčky Zelenej školy, vydali na nádhernú turistiku, smer Vyšehrad. Ide o zabudnuté hradisko, ktoré desaťročia ochraňovalo okolité dediny pred Turkami.
  Krásne počasie nás sprevádzalo celý deň, a to nielen cestou na autobus do Jasenova, ale aj neskôr, keď sme prechádzali okolo nádhernej lúky, na ktorej sa páslo stádo koní. Dozvedeli sme sa, že ide o farmu, kde sa počas celého roka organizujú detské tábory. Pomaly sme vošli do lesa a po červenej značke sme sa dostali na vrch Vyšehrad (826 m.n. m.), najväčšou odmenou boli pre nás krásy prírody a nádherný výhľad.
  Super bodkou za naším výletom bolo, keď sme zišli do dediny Jasenovo na výbornú pizzu. Plné zážitkov a dobrého jedla sme sa spokojné a oddýchnuté vrátili na internát. Deň rýchlo uplynul, ale naše spomienky naň určite pretrvajú.

 

 

Viac >>

 

 

 

 


ÚSPEŠNÝ DEŇ HOVORENÉHO SLOVA - 30. 3. 2023

  Hviezdoslavov Kubín je celoštátna postupová súťaž v umeleckom prednese poézie a prózy. Po výhre v školskom kole som sa 30. marca zúčastnila  regionálneho kola v Martine. Našu Strednú odbornú školu pedagogickú tak teda reprezentovali dve prváčky. Janka Kovalčíkova z 1.B (poézia) a ja - Lucia Bihariová z 1.C (próza). 

   Spolu s pani profesorkou Sudorovou sme vošli do Turčianskej knižnice v Martine, kde nás privítali organizátori súťaže. Povzbudivými slovami poroty sa mohol 69. ročník súťaže umeleckého prednesu začať. Prví sa predstavili recitátori prózy. Keď zaznelo moje meno, s úsmevom som podišla na pomyselné pódium pred publikum a porotu. Všetky oči hľadeli  na mňa a ja som si ukradla ticho miestnosti pre slová o Tapetovej ruži od Viliama Klimáčka. Ako povedala porota – pre báseň v príbehu.

Viac >>

 

 

 


VOLEJBALOVÝ TURNAJ DEŇ UČITEĽOV 2023 - 28. 3. 2023

   Nebola to náhoda, ak 28.3.2023, sa uskutočnilo ďalšie kolo volejbalového turnaja študentiek našej školy. Každé takéto podujatie má svoju jedinečnú atmosféru. Tento deň, plný volejbalu, priniesol opäť bojovnú atmosféru, veľmi dobré výkony jednotlivcov, ale aj celých družstiev a v neposlednom rade aj napätie do posledného momentu jednotlivých hier, setov, alebo zápasov. Šesť družstiev odohralo na svoje pomery výborné zápasy. Niektoré výmeny mali vysokú športovú úroveň a ulahodili volejbalovým srdciam okolo sediacich priaznivcov tejto krásnej športovej hry. Nie je preto náhoda , že vznikol fun club 3. C triedy a mohutne povzbudzoval svojich reprezentantov. A ani náhodou sa vo finále opäť stretla dvojica 2. A versus 3.C.  A víťaz?
     Status quo 2.A trieda. Gratulujeme !

 

 

Viac >>

 

 

 


CELOSLOVENSKÁ SÚŤAŽ EXPERT GENIALITY SHOW

  EXPERT geniality show je celoslovenská vedomostná súťaž pre 5. – 9. ročníky ZŠ a pre všetky ročníky stredných škôl. Žiaci stredných škôl vypracovávajú dve zo šiestich súťažných tém – Od Dunaja k Tatrám, Svetobežník, Mozgolamy, Do you speak English?, Tajomstvá prírody a Góly, body, sekundy. V tomto roku sa do súťaže zapojilo 11 796 žiakov zo 714 škôl z celého Slovenska.

  Vďaka súťaži so zaujímavými úlohami získavajú žiaci hlbší záujem o rôzne oblasti ľudského poznania, sú motivovaní k ďalšiemu vzdelávaniu, môžu si súťažnou formou porovnávať svoje vedomosti s rovesníkmi z iných škôl a tiež môžu predviesť svoje schopnosti a dosiahnuť za ne uznanie. Prínosom pre školu je vyhľadávanie nových talentov a učitelia získavajú kvalitné materiály na zatraktívnenie a skvalitnenie vzdelávania.

 

Viac >>

 

 

 

 

 


KRÁSA SLOVA NA POPOLCOVÚ STREDU - 22. 2. 2023

  Dňa 22. februára, práve na Popolcovú stredu, sa v hudobnej sieni rozozvučali tóny našej krásnej materčiny. Študentky všetkých ročníkov, víťazky triednych kôl, si zmerali sily v troch recitačných súťažiach  - Hviezdoslavov Kubín, Štúrov pamätník a Vansovej Lomnička.

  Doobedie sa naplnilo  zaujímavými, hodnotnými myšlienkami básní,  peknými príbehmi... Na druhej strane aj troškou trémy, pocitmi zodpovednosti, súťaživosti ...  Určite však tento deň zostane v pamäti všetkých zúčastnených ako deň, ktorý ich vnútorne obohatil, narušil obyčajný školský stereotyp – víťazmi sme teda boli  všetci.

 Úroveň výkonov bola pomerne vysoká, vybrať tých najlepších bolo naozaj náročné, no tento rok sa nám poriadne blysli naše prváčky.

 

Viac >>

 

 


OLYMPIÁDA ĽUDSKÝCH PRÁV - 9. 2. 2023

  Ľudské práva ochraňujú naše životy a osoby pred útlakom a násilím. Umožňujú nám žiť ako slobodným ľuďom a vykonávať rôzne činnosti bez neoprávnených zásahov – slobodne sa vyjadrovať, získavať nové informácie, stretávať sa s priateľmi a ľuďmi spoločného zmýšľania... Poznať a orientovať sa v nich však vôbec nie je jednoduché.

  Žiačky našej školy sa v sprievode učiteľa Uríka zúčastnili krajského kola Olympiády ľudských práv na Gymnáziu sv. Františka z Assisi v Žiline konaného dňa 9. 2. 2023.

  Súťažiacej Lei Brníkovej z 2. D sa veľmi darilo, ale žiaľ, do ďalšieho kola sa neprebojovala. Prvá disciplína, ktorou sa museli súťažiaci prehrýzť, bol vedomostný test.

 

Viac >>

 

 

 

 

 


SPOZNAJ SVOJU EURÓPU - 3. 2. 2023

  Šiesty najväčší svetadiel - Európa, s rozlohou okolo 10 milión štvorcových kilometrov, tvorí 50 štátov. Aj keď sa javia tieto informácie ako nepodstatné, v skutočnosti je veľmi dôležité, aby ste pochopili, aká veľká vec sa stala v našej škole v piatok, kedy sa namiesto vyučovania žiaci zapojili do celoškolského podujatia.

  Akcia, ktorá stmelila kolektívy tried, donútila všetkých zamyslieť sa, zadeliť si úlohy, zhŕňať informácie, pretavovať ich do kreatívneho a zmysluplného celku, pracovať ako zohratý tím a originálne predstaviť vylosovanú krajinu, bola pre každého jedného z nás nezabudnuteľná. Pätnásť tried odprezentovalo pätnásť krajín, svojsky, detailne a s vášňou, ktorá študentom chýba počas vyučovania. Všetko sa to začalo plagátom, ktorý vyjavil tie najpodstatnejšie informácie, a síce, že 3.2.2023 nás čakajú polročné prázdniny úplne odlišné od predchádzajúcich rokov. Šum nadšených dievčat sa niesol po škole už týždeň predtým. Školský parlament zaplavilo množstvo nedočkavých a zvedavých otázok, ako asi bude tento deň, 

Viac >>

 

Pozrite si video

 

 


VOLEJBALOVÝ TURNAJ - FAŠIANGY 2023

  Fašiangy sú synonymom radosti zo života, zábavy a neviazanosti. A potom príde pochovávanie basy a je všetkému koniec.
  Pre už spomínané atribúty sa v Novej Telocvični SPgŠ Turčianske Teplice v tomto čase rozhodovalo o najlepšej triede, ročníku vo volejbale študentiek. Pod taktovkou PK TV odohrali vybrané družstvá turnaj s krycím názvom Fašiangy 2023.
  Po urputných bojoch pod vysokou sieťou sa dňa 27.01.2023 stala víťazom 2.A trieda , v zostave Hana Vrábľová, Ema Masná, Rebeka Pjonteková, Rebecca Sobotová, Viktória Kubásová,  Adriana Kovalčíková,  Katarina Frátriková. Túto zostavu ešte v súlade s pravidlami turnaja posilnila Michaela Drapáčová  z 2.C triedy. 

 

Viac >>

 

 

 

 


LESU ZDAR! ..... LESNÁ PEDAGOGIKA

  Tento pozdrav je lesníkom veľmi dobre známy, v obmene si ho medzi sebou hovoria aj teenageri – Nazdar! A preto bolo celkom prirodzené, že lesnícky pozdrav bol inšpiráciou pre názov nového projektu lesnej  pedagogiky určeného práve stredoškolákom. Naviac, v lesnej pedagogike to je cieľová skupina, s ktorou majú lesní pedagógovia najmenej skúseností a ktorá v krátkej budúcnosti dostane možnosť rozhodovať o stave našej krajiny.

 

Viac >>

 

 


EKOLOGICKY DO BUDÚCNOSTI

Vyrobiť z recyklovateľného materiálu nový? Takto sa to robí!

V mesiaci DECEMBER – 3. ročník.

V mesiaci JANUÁR – 2. ročník

Ďakujeme 11 dobrovoľníčkam 3. ročníka a 13 dobrovoľníčkam 2. ročníka za ich pozitívny a zodpovedný prístup k triedeniu plastov a papiera v našej škole, ktorý prispieva k čistejšej prírode a lepšiemu zajtrajšku. Plastové fľaše (PET) a ostatný plast sa očistí, podrví, roztaví a upradú sa vlákna, z ktorých vznikne recyklovaný polyester a ušije sa nový kus oblečenia! Možno práve teraz ho máme na sebe a sme trochu bližšie k „zelenšiemu–eco-friendly“ zmýšľaniu. 

Snažme sa odpad netvoriť vôbec! 

Vaša Zelená škola


KRAJSKÁ KONFERENCIA ŠKOLSKÝCH PARLAMENTOV

   „Na počudovanie sa nám odtiaľ ani nechcelo odísť. Tí drobci nám akosi prirástli k srdcu. Možno by sme to mohli robiť častejšie. Len tak.“ Také boli bezprostredné pocity členov školského parlamentu zo strednej školy v Čadci po podujatí pre miestnu škôlku. Vyhlásenie olympiády Radou mládeže Žilinského kraja podnietilo mnohé školské parlamenty stredných škôl Žilinského kraja vymyslieť aktivity a okúsiť dobrovoľníctvo opäť z iného súdku. Olympiáda pozostávala z troch samostatne hodnotených kategórii, do ktorých sa účastníci radili podľa toho, do koľkých z nich sa zapojili. A takto sme sa zapojili my:

 

Viac >>

 

 

 

 


CENA ZA AKTÍVNE OBČIANSTVO A ĽUDSKOSŤ OPÄŤ SMERUJE DO ŠKOLSKÉHO PARLAMENTU

   I keď sa o nich často rozpráva, stále môžeme povedať, že ich až tak často nevidíme. Nezištná pomoc a aktivizmus by si v našom dnešnom ubehanom svete zaslúžili viac pozornosti. Možno to tak niekedy nevnímame, možno ich niekedy prehliadneme, no aj medzi nami sú ľudia, ktorým záleží na našom okolí a osud ostatných im nie je ľahostajný. Neboja sa vstať a sami kráčať cez prekážky, i keď ich ostatní sledujú len opodiaľ. Niekedy je ľahšie neriskovať, problém „prehliadnuť“ a nerozmýšľať, ako to skončí a či sa niečo zmení. Samo? 

   I medzi nami sú ľudia, ktorí svoj voľný čas venujú dobrej veci. Zakladajú občianske združenia, organizujú charitatívne zbierky, obetavo pomáhajú slabým, nevládnym, odsunutým na okraj, aktívne sa zapájajú do chodu spoločnosti bez nároku na odmenu. Za takéto malé-veľké činy im patrí veľký obdiv, uznanie a vďaka. Práve pre NICH organizuje Rada mládeže Žilinského kraja už 7. ročník oceňovania za aktívne občianstvo a ľudskosť. Spolužiaci, kolegovia či obyvatelia obcí môžu prostredníctvom svojej nominácie vyjadriť, že za svojimi blízkymi, či priateľmi stoja a ich angažovanosť si nadovšetko vážia.

 

Viac >>

 

 


FLORBALOVÝ TÝŽDEŇ  – 29. 11. – 2. 12. 2022

  Naša škola je plná žiačok s pestrými záujmami. Nie len hudba, učiteľstvo a psychológia koluje v krvi žiačok pedagogickej, pretože dokážu zo seba vydolovať súťaživého ducha a ukázať,  že šport je ich druhé meno. A vďaka týmto talentom sa zorganizoval aj špeciálny florbalový týždeň, kedy si medzi sebou v prvom kole (28.11) zmerali sily tretiačky a štvrtáčky a v druhom kole (29.11) súťažili prváčky proti druháčkam. Vo finále (2.12) sa stretli tretiačky s prvým družstvom prváčok a štvrtáčky s druhým družstvom prváčok.   

 

Viac >>

 

 


AK SPRÁVNE TRIEDIME, SVET JE KRAJŠÍ

Vyhodnotenie triedenia a separovania odpadu v mesiaci NOVEMBER – 4. ročník

 

   Ďakujeme 29 dobrovoľníčkam 4. ročníka za ich príkladný a zodpovedný prístup k triedeniu plastov a papiera. Celkový objem vytriedeného plastového odpadu bol 4,5 kg a papiera 3 kg.

 

     Zelená škola inšpiruje a formuje aj svoje okolie ...

      ... Danielko Shabetia „a huge fan“...

 

 

Viac >>

 

 

 


FiNNkviz - 23. 11. 2022

  Dňa 23.11.2022 sa na naše žiačky zúčastnili celoslovenskej súťaže FiNNkvíz, ktorá bola zameraná na finančnú gramotnosť. Z 940 súťažiacich zo Žilinského kraja sa naša žiačka Elizabeth Majdišová umiestnila na krásnom štvrtom mieste (získala 24 bodov z možných 25).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


MAGICKÝ DÁTUM NA OLYMPIÁDU ZO SJL

  Dňa 12. 12. 2022 sa v našej škole konala olympiáda zo SJL. Študentky boli rozdelené do dvoch kategórií: B- kategória – 1., 2. ročník, A- kategória – 3., 4. ročník. Olympiáda pozostávala z dvoch častí: písomnej a ústnej.
  V písomných úlohách bol online test zostavený centrálne v Bratislave, bol na spôsob externých maturitných skúšok: krátky literárny úryvok, ktorý mali žiačky rozanalyzovať zo všetkých jazykových rovín. 
 

Viac >>

 

 

 

 


ERASMUS+ NO BULLYING 

On days 4.11. - 12.11. 2022 two students from 3.A Sabina Štetková a Barbora Štigová were on a youth exchange provided by the Erasmus+ program.
   On Friday we started our journey to Romania. Our trip began on a train in Vrútky. When we arrived in Bratislava we met other participants from Slovakia. We arrived in Vienna by bus from where we then traveled to Bucharest by plane. Then we took a quick train ride to Câmpina from where our facilitators took us to a hotel in a little village in the mountains, Valea Doftanei. We were participating in a non-formal educational process about the prevention of bullying. In the daytime, we were doing activities about the main theme of bullying and in the evening we 

 

Viac >>

 

 

 

 


ŠKOLSKÉ KOLO OLYMPIÁDY V ANGLICKOM JAZYKU - 11. 11. 2022

  Školské kolo olympiády v anglickom jazyku v kategórii 2D – ktorá je určená pre stredné odborné školy, obchodné a hotelové akadémie - sa uskutočnilo v piatok 11. novembra 2022. Súťaže sa zúčastnilo 8 študentiek 2., 3. a 4. ročníka. Súťaž pozostávala z dvoch častí – písomnej a ústnej. V písomnej časti sa museli študentky popasovať s počúvaním s porozumením, prácou s neznámym textom a gramaticko-lexikálnym testom. Po krátkej prestávke nasledovala ústna časť pozostávajúca zo situačnej úlohy, ktorú so študentkami odohrala naša americká lektorka Meredith Johnson a obrázkov, na ktoré mali študentky vymyslieť svoj príbeh, alebo ich opísať a vyjadriť k nim svoj postoj.

 

Viac >>

 

 

 


AJ ZLÁ SKÚSENOSŤ JE SKÚSENOSŤ - 10. 11. 2022

  Krajská výberová prehliadka festivalu poézie Beniakove Chynorany - takáto pozvánka sa objavila v schránke každej jednej z nás a dňa 10.11.2022 sme sa zúčastnili recitačnej sútaže v Banskej Bystrici. Účasť bola veľká, podľa porotcov: silný ročník, silná konkurencia.
  4 žiačky zo 4.B (Daša Vrabčeková, Marianna Hlavoňová, Amália Urbánková, Eva Zahatlanová), sme sa rozhodli zabojovať s básňami, do ktorých sme sa vžili, mali k nim blízky vzťah a chceli sa prezentovať, ukázať kúsok z nás. Porota síce ocenila a vyzdvihla naše recitačné schopnosti, no podľa ich slov, to na tejto súťaži nehodnotili (je zvláštne, keď sa na recitačnej súťaži nehodnotí recitácia) a viac sa zameriavali na text. Naše texty

 

Viac >>

 

 

 


Projekt - HRAVO ZA ZDRAVÍM

  Projekt "HRAVO ZA ZDRAVÍM" je zameraný na spoluprácu SOŠP s cvičnými materskými školami - MŠ Školská, MŠ Dolná Štubňa, MŠ Horné Rakovce, MŠ Diviaky.
  Projekt  sa realizuje počas celého školského roka 2022/2023 - raz do mesiaca vrámci dopoludňajšieho vyučovania na vyučovacích hodinách TSV. Do projektu sú zapojení všetci vyučujúci telesnej a športovej výchovy (Mgr. Ivana Kamonová, PaedDr. Svetozár Thomka, Mgr. Marián Čupec, Mgr. Michal Lichner). Pohybové aktivity sú pripravované pre predškolákov.

 

Viac >>

 

 

 


SKÚSENOSŤ A ZÁŽITOK V JEDNOM - 3.11.2022

  Dňa 3.11.2022 sme navštívili nádherné priestory Hoffmannovho domu v Žiline, kde sme sa zúčastnili krajskej súťaže mladých moderátorov Sárová Bystrica. Už pri vstupe sme žasli nad miestom, kde sme sa ocitli, pretože vo vzduchu sa vznášala príjemná a uvoľnená nálada a neuveriteľné priestory jej dodali ešte umeleckejší nádych. Vo chvíli, keď sme zazreli vysvietené pódium pre budúcich moderátorov, obklopené neskutočným množstvom kníh, vedeli sme, že keď sa tam postavíme, pódium bude naše a tento okamih si naplno vychutnáme.

 

 

 

 

Viac >>

 

 

 


ŠKOLA V POHYBE - 19.10.2022

  Vrámci Európ-skeho týždňa športu sa usku-točnila celoškol-ská akcia v behu „ŠKOLA V PO-HYBE“. Hlavným mottom bolo: „Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa!“

  Každoročne sa táto akcia koná v jesennom období v Teplickom parku. Aj tento rok jesenné slniečko vykuklo spoza hmly a prekrásne sfarbenie parku vyniklo ešte viac. Je veľmi príjemný zážitok si v tomto prostredí zabehnúť resp. sa  prejsť a stráviť tak jednu vyučovaciu hodinu. 

 

Viac >>

 

 

 

 

 


PROJEKT - ADOPTUJ SI STARKÝCH ONLINE

  Nadácia Telekom so svojou výzvou „Zrelí na dobu digitálu“ umožnila klientom v Centre sociálnych služieb v Turčianskych Tepliciach nahliadnuť do digitálneho sveta prostredníctvom nových tabletov. S tým, ako na to, oslovilo vedenie CSS práve študentky Strednej odbornej školy pedagogickej. Už začiatkom októbra sme prvýkrát navštívili zariadenie a oficiálne zahájili projekt „Adoptuj si starkých online“, odkedy dvakrát týždenne na jednu hodinu  klientov navštevujeme.
  Obdivujeme, koľko majú chuti a elánu do učenia sa nových vecí. Technológie ovládajú čím ďalej, tým lepšie a veríme, že aj oni si vzájomnú spoločnosť užívajú tak, ako my. Popri tabletoch sa vždy stíhame dobre porozprávať o záujmoch, historkách z detstva, práci, cestovaní i mladosti. Za ich úprimnosť a možnosť spoznať ich sme im veľmi vďačné. 
   V polovici novembra sa naše spoločné chvíle síce skončia, veríme však, že si na nás naši starkí spomenú, keď si na tabletoch budú opäť púšťať Tublatanku alebo Pacho, hybského zbojníka. My si v srdci odnášame tie najláskavejšie spomienky. Alexandra Turoňová IV.B

 

Viac >>

 

 


MOJE MODERÁTORSKÉ ZAČIATKY - 25.10.2022

  Dňa 25. októbra  sa v Žiline konala  regionálna moderátorská súťaž pod názvom Sárova Bystrica. Rada recitujem, preto som si povedala, že to skúsim. Zašla som teda za pani učiteľkou Sudorovou a prihlásila som sa.
  Nikdy  som nebola na takejto  súťaži a myslela som si, že to bude podobné ako recitovanie, v ktorom mám už niečo za sebou. No, mýlila som sa, je to úplne rozdielna vec.
  Súťaž sa skladala z 5 disciplín: čítanie spravodajského textu, reklama, rozhovor s respondentom, vlastná relácia a natočenie videoreportáže. Video sa natáčalo ako prvé, lebo bolo podmienkou účasti v súťaži. Už pri tom videu mi začal behať mráz po chrbte,  v hlave som mala  množstvo otázok: Preboha, bude to dobré? Nezakokcem sa?

Viac >>

 


KOYŠOVE LADCE - 21.10.2022

  Piatok, 21. október,  sa niesol v umeleckej atmosfére. Navštívili sme malú dedinku Ladce, ktorá je rodiskom významného básnika  Pavla Koyša. Na jeho počesť bola usporiadaná celoslovenská súťaž v recitácii ľúbostnej poézie Koyšove Ladce.
  Už po vstupe do priestorov  budova dýchala srdečnou náladou. Priateľské pohľady, milé slová a prívetiví ľudia, ktorí nás privítali spevom a hudbou.

 

Viac >>

 

 

 


TURNAJ V MINIFUTBALE - 4.10.2022

  Futbal je krásny šport. A keď hrajú futbal dievčatá, ktoré túto športovú hru hrať vedia, sledovať toto dianie je nezabudnuteľný zážitok. Po dvojročnej odmlke, dňa 04.10.2022, družstvo dievčat našej školy, opäť vycestovalo na pomaly už tradičný turnaj v minifutbale /futsale/v SOŠP v Leviciach. Po generačnej výmene reprezentácie našej školy, sa dievčatá prezentovali výbornými výkonmi a turnaj zaslúžene vyhrali. 

Viac >>

 

 


ŠTYRIKRÁT BRONZ PRE NAŠE ŽIAČKY!

  Dňa 28. septembra 2022 sa naše žiačky zúčastnili slávnostného odovzdávania cien pre úspešných účastníkov Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu, DofE. Oceňovanie sa uskutočnilo v Kongresovej sále ŽSK v Žiline. Bronzovú cenu si za školský rok 2021/2022 odniesla Patrícia Fidesová (4.B), Dáša Vrabčeková (4.B), Diana Brnoliaková (4.B) a Jana Modrovská (3.B). 

Pozrite si video

Viac >>

 

 

 


 

                Stredná odborná škola pedagogická Turčianske Teplice, ul. SNP 509/116, 039 01  Turčianske Teplice